Gewiss Stadium

Pojemność23 370
Kraj Włochy
MiastoBergamo
KlubyAtalanta Bergamo
KategoriaProjekt realizowany
Koszt€ 40 mln
Czas budowy2019-2021
Projekt De8 Architetti

Reklama

Opis: Gewiss Stadium

Do zaplanowania kompletnej przebudowy stadionu Atalanta Bergamo zatrudniła De8 Architetti, studio, z którym klub współpracował już przy modernizacji zabytkowych trybun wzdłuż boiska oraz rozbudowie centrum treningowego. Zlecenie przyszło oficjalnie dopiero po tym, jak zespół przejął stadion od miasta za ok. 10 mln € w 2017, jednak nad inwestycją pracowano już wcześniej.

Zgodnie z zobowiązaniem samorządu Bergamo klub musi zachować zabytkowe fasady oraz zadaszenie na zachodzie, dlatego De8 postanowili nie ruszać trybun wzdłuż boiska prawie wcale, zachowując je w stanie po modernizacji z 2015.

To oznaczało, że muszą zmieścić jak najwięcej widzów za bramkami, które po raz pierwszy w historii utworzą układ bez bieżni lekkoatletycznej. Jednopoziomowa widownia będzie mieć 21 rzędów w pobliżu starych trybun i w narożnikach, ale urośnie do aż 37 rzędów za brakami. Dzięki temu powstaną dwie stosunkowo wysokie jednopoziomowe trybuny, co pozytywnie wpłynie na atmosferę.

Ponieważ dostępna przestrzeń i dopuszczalna forma zabudowy jest bardzo ograniczona, trybuny mają maksymalnie uproszczony kształt i zostaną pokryte poduszkami ETFE w bardzo stonowanych kolorach, jedynie z czarnymi i niebieskimi akcentami.

Na południowym przedpolu powstanie otwarty publiczny plac, a na parterze południowej trybuny znajdą się lokale komercyjne. Z kolei istniejący w tym miejscu parking zostanie przeniesiony pod ziemię.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2021

2020

2019

2017