Gewiss Stadium

Pojemność23 370
Kraj Włochy
MiastoBergamo
KlubyAtalanta Bergamo
KategoriaProjekt realizowany
Koszt€ 40 mln
Czas budowy2019–2024
Projekt De8 Architetti

Reklama

Gewiss Stadium – opis projektu

Do zaplanowania kompletnej przebudowy stadionu Atalanta Bergamo zatrudniła De8 Architetti, studio, z którym klub współpracował już przy modernizacji zabytkowych trybun wzdłuż boiska oraz rozbudowie centrum treningowego. Zlecenie przyszło oficjalnie dopiero po tym, jak zespół przejął stadion od miasta za ok. 10 mln € w 2017, jednak nad inwestycją pracowano już wcześniej.

Zgodnie z zobowiązaniem samorządu Bergamo klub musi zachować zabytkowe fasady oraz zadaszenie na zachodzie, dlatego De8 postanowili skupić się głównie na przebudowie trybun za bramkami, choć i trybuna wschodnia zostanie porządnie zmodernizowana.

To oznaczało, że muszą zmieścić jak najwięcej widzów za bramkami, które po raz pierwszy w historii utworzą układ bez bieżni lekkoatletycznej. Jednopoziomowa widownia będzie mieć 21 rzędów w pobliżu starych trybun i w narożnikach, ale urośnie do aż 37 rzędów za bramkami. Dzięki temu powstaną dwie stosunkowo wysokie jednopoziomowe trybuny, co pozytywnie wpłynie na atmosferę.

Ponieważ dostępna przestrzeń i dopuszczalna forma zabudowy jest bardzo ograniczona, trybuny mają maksymalnie uproszczony kształt i zostaną pokryte poduszkami ETFE w bardzo stonowanych kolorach, jedynie z czarnymi i niebieskimi akcentami.

Na południowym przedpolu powstanie otwarty publiczny plac, a na parterze południowej trybuny znajdą się lokale komercyjne. Z kolei istniejący w tym miejscu parking zostanie przeniesiony pod ziemię.

Realizację projektu rozpoczęto pod koniec kwietnia 2019 od przebudowy trybuny północnej, którą udostępniono widzom już na początku października 2019. Drugim etapem była przebudowa wschodniej trybuny z zachowaniem historycznej fasady. Prace te przeprowadzono latem 2020. Doraźnie wyposażono wówczas również w nowe krzesełka starą południową trybunę. Kompletna przebudowa tej trybuny będzie ostatnim etapem prac, który rozpocząć ma się w czerwcu 2023 i zakończyć latem 2024.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2021

2020

2019

2017