Stadion Sveti Petar Cetinjski

Pojemność5 192
Kraj Czarnogóra
MiastoCetynia
KlubyLovćen, FK Cetinje
KategoriaProjekt realizowany
Koszt€ 8.8 mln
Czas budowy17/11/2017 - 2021
Projekt Slavica Komatina, Studio K
Wykonawca Erlang d.o.o.

Reklama

Stadion Sveti Petar Cetinjski – opis projektu

Stadion zastąpi zbudowany w 1957 roku Stadion Obilića Poljana, który służył do 2017 roku. Pierwsza dokumentacja, dotycząca budowy nowej areny piłkarskiej w tym miejscu pojawiła się w roku 2013. W fazie projektowania należało uwzględnić, że stadion znajduje się w obrębie historycznego rdzenia miasta i w sąsiedztwie cmentarza, a to wymagało szczególnej wrażliwości przy projektowaniu elewacji. Stąd obfite użycie kamienia.

Obiekt budowany na planie koła, ma się składać z trzech trybun i części handlowej, która została zaplanowana za bramką od strony południowej. Trybuny wschodnia i zachodnia zostały zaprojektowane niemal identyczne. Obie będą zadaszone i będą miały zbliżoną pojemność.

Zasadnicza różnica polega na tym, że trybuna zachodnia będzie miała zaplecze dostosowane do potrzeb mediów, a także szatnie dla piłkarzy i pokoje dla delegatów. Za bramką od strony północnej znajdzie się odkryta trybuna, która ma służyć kibicom gości.

Od południa powstanie parterowy budynek o przeznaczeniu handlowym o powierzchni 2000 m2 oraz plac, gdzie będą się mogli gromadzić kibice przed meczami. Nowy stadion będzie spełniał wymagania UEFA, dotyczące rozgrywania meczów reprezentacji krajowych.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2021