Nowy projekt: Nowoczesny stadion w dawnej stolicy Czarnogóry

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Nowy projekt: Nowoczesny stadion w dawnej stolicy Czarnogóry Czarnogóra powoli nadrabia braki w piłkarskiej infrastrukturze. Jednym z najciekawszych spośród aktualnie realizowanych projektów jest stadion w Cetynii, który w chwili ukończenia będzie spełniał wymagania rozgrywek międzynarodowych.

Reklama

Opóźnienie spowodowane zmianą prawa

Stadion o pojemności 5192 miejsc powstaje Cetynii, mieście w południowej Czarnogórze, które do 1918 roku było stolicą kraju. Koszt budowy wynosi 8,8 mln € (37,3 mln zł w chwili rozpoczęcia robót), a połowę tej kwoty pokrywa rząd Czarnogóry. Resztę dokłada Czarnogórski Związek Piłki Nożnej i gmina Cetynia.

Budowa oficjalnie rozpoczęła się uroczystością wmurowania kamienia węgielnego, które nastąpiło 17 listopada 2017 roku. Głównym wykonawcą jest firma Erlang d.o.o. z Podgoricy. Harmonogram przewidywał ukończenie obiektu w ciągu 3 lat od wspomnianej daty. 

Stadion Sveti Petar Cetinjski, Cetinje© Studio Komatina

Jednak zmiany w prawie i surowsze normy budowlane dotyczące obciążenia konstrukcji wiatrem i śniegiem spowodowały opóźnienie prac, które skutkowało przesunięciem terminu oddania stadionu na obecny rok.

Jesienią 2019 zakończono betonową konstrukcję trybuny zachodniej i wschodniej. W lecie 2020 rozpoczął się montaż konstrukcji dachu, a także instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej i elektrycznej. W tym roku powinny być wykonane wszystkie prace związane z boiskiem i zapleczem stadionu.

Stadion Sveti Petar Cetinjski, Cetinje© Studio Komatina

Jak będzie wyglądał Stadion Sveti Petar Cetinjski?

Stadion zastąpi zbudowany w 1957 roku Stadion Obilića Poljana, który służył do 2017 roku. Pierwsza dokumentacja, dotycząca budowy nowej areny piłkarskiej w tym miejscu pojawiła się w roku 2013. W fazie projektowania należało uwzględnić, że stadion znajduje się w obrębie historycznego rdzenia miasta, a to wymagało szczególnej wrażliwości przy projektowaniu elewacji.

Obiekt budowany na planie koła, ma się składać z trzech trybun i części handlowej, która została zaplanowana za bramką od strony południowej. Trybuny wschodnia i zachodnia zostały zaprojektowane niemal identyczne. Obie będą zadaszone i będą miały zbliżoną pojemność.

Stadion Sveti Petar Cetinjski, Cetinje© Studio Komatina

Zasadnicza różnica polega na tym, że trybuna zachodnia będzie miała zaplecze dostosowane do potrzeb mediów, a także szatnie dla piłkarzy i pokoje dla delegatów. Za bramką od strony północnej znajdzie się odkryta trybuna, która ma służyć kibicom gości.

Od południa powstanie parterowy budynek o przeznaczeniu handlowym o powierzchni 2000 m2 oraz plac, gdzie będą się mogli gromadzić kibice przed meczami. Nowy stadion będzie spełniał wymagania UEFA dotyczące rozgrywania meczów reprezentacji krajowych, choć nie osiągnie IV kategorii.

Autor: Tomasz Sobura

Stadion Sveti Petar Cetinjski, Cetinje© Studio Komatina

Reklama