Stadion Miejski w Skierniewicach

Pojemność3 000
Kraj Polska
MiastoSkierniewice
KlubyUnia Skierniewice
KategoriaProjekt realizowany
KosztPLN 49,47 M
Czas budowy06.2022 – 10.2023
Wykonawca Mirbud

Reklama

Stadion Miejski w Skierniewicach – opis projektu

Jak doszło do przebudowy Stadionu Miejskiego w Skierniewicach?

Kompleksową modernizację stadionu w Skierniewicach planowano już od kilku lat, a jej realizacja stała się możliwa dzięki przyznaniu dofinansowania z funduszu „Polski Ład” (wstępne promesy otrzymano w październiku 2021). Pod koniec stycznia 2022 ruszyła procedura przetargowa, którą rozstrzygnięto w czerwcu tego samego roku. W jej wyniku głównym wykonawcą zostało przedsiębiorstwo Mirbud. Uroczyste podpisanie umowy i wbicie pierwszej łopaty miało miejsce 29 czerwca 2022. Przebudowa ma zostać zakończona do października 2023.

Wartość podpisanego kontraktu to 49,47 mln zł. Dofinansowanie z funduszu „Polski Ład” wyniesie prawie 28,5 mln zł, ponad 2,4 mln zł udało się pozyskać też z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Pozostała część kwoty ma pochodzić z budżetu miasta.

Co zakłada projekt przebudowy skierniewickiego stadionu?

W ramach przebudowy zlikwidowana zostanie zaniedbana bieżnia lekkoatletyczna. Płyta boiska będzie przesunięta w kierunku północnej trybuny, która zostanie wybudowana od podstaw i otrzyma zadaszenie. Dotychczasowa trybuna południowa zostanie całkowicie rozebrana. Jej miejsce zajmie nowa trybuna główna, która powstanie nieco na północ od poprzedniej, tak by znaleźć się tuż przy boisku. Przestrzeń wokół stadionu zostanie zrekonstruowana, powstaną m.in. nowe boiska treningowe (część pod dachem), drogi dojazdowe, parkingi, nasadzenia i zmodernizowane zostaną korty tenisowe.

Jakie są szczegóły modernizacji Stadionu Miejskiego w Skierniewicach?

Nowa płyta boiska stadionu głównego zostanie wyposażona w nowoczesny system nawadniania i odwadniania. Wzdłuż boiska, po stronie południowej, powstanie zupełnie nowa trybuna główna. Pierwsze rzędy widowni na tej trybunie znajdą się powyżej poziomu murawy. Trybuna zostanie w pełni zadaszona. W centralnej części będzie ona zintegrowana z nowym budynkiem klubowym, oferującym szerokie zaplecze (w tym fragmencie zadaszenie będzie znajdować się nieco wyżej).

Trybuna po przeciwległej stronie zostanie rozebrana i wybudowana od nowa, razem z zadaszeniem. Stadion będzie wyposażony w oświetlenie, ekrany LED, monitoring i piłkochwyty. Początkowe doniesienia mówiły o utrzymaniu pojemności stadionu na poziomie ok. 5000 widzów, według późniejszych informacji pojemność po przebudowie ma wynosić 3000 widzów.

W otoczeniu stadionu znajdą się dwa balony pneumatyczne, pod którymi w dobrych warunkach można będzie trenować w miesiącach zimowych. Pod pierwszym znajdzie się pełnowymiarowe boisko – stanie on w miejscu dotychczasowego boiska bocznego ze sztuczną murawą. Pod drugim balonem, który stanie za południową trybuną, przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1, będą się mieściły dwa mniejsze boiska, o wymiarach 30 × 60 m. Uzupełnieniem bazy treningowej będzie czwarte boisko z nawierzchnią naturalną, o wymiarach 30 × 85 m.

W ramach projektu wyremontowane zostaną również pobliskie korty tenisowe. Powstaną też nowe drogi dojazdowe i miejsca parkingowe, a także nasadzenia zieleni. Przebudowana zostanie sieć energetyczna, sanitarna, wodociągowa i kanalizacyjna. Teren będzie otoczony ogrodzeniem panelowym.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023

2022