Nouveau stade du FC Sion

Pojemność15 000
Kraj Szwajcaria
MiastoSion
KlubyFC Sion
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
KosztCHF 510 M ($608.5 M)
Czas budowy?–2030
Projekt Christian Constantin SA

Reklama

Nouveau stade du FC Sion – opis projektu

Kiedy zaprezentowano koncepcję nowego stadionu dla FC Sion?

5 grudnia 2023 na łamach L'Illustré pojawiły się wizualizacje nowego stadionu dla FC Sion. Autorem koncepcji jest Christian Constantin, właściciel i prezes klubu. Nowy stadion ma powstać w pobliżu dotychczasowego Stade de Tourbillon i pomieści 15 tys. widzów lub 25 tys. w przypadku organizacji koncertów. Charakterystycznymi elementami nowego stadionu mają być stała scena ulokowana za jedną z bramek oraz terasowa trybuna główna.

Kim jest twórca koncepcji nowego stadionu dla FC Sion?

Christian Constantin był prezesem FC Sion już w latach 90. XX wieku. W 2003 ponownie objął tą funkcję i odtąd sprawuje ją nieprzerwanie. Constantin dawniej sam grał w piłkę (na pozycji bramkarza), a ponadto jest architektem i prowadzi własną pracownię architektoniczną Christian Constantin SA.

Stojąc na czele FC Sion, Constantin zasłynął z wielu kontrowersyjnych działań, m.in. z bardzo częstych zmian na stanowisku trenera drużyny, z drugiej strony za jego kadencji zespół osiągnął sporo sukcesów.

Jakie były wcześniejsze próby budowy nowego stadionu dla FC Sion?

Constantin od dawna marzył o budowie nowego stadionu dla klubu. W 2004 proponował budowę nowego obiektu w nieodległym Martigny, skąd sam pochodzi. W 2007 stworzył plan budowy stadionu wraz z centrum handlowym w Riddes, położonym między Martigny i Sionem (ok. 15 km na zachód od Sionu). Żaden z tych planów nie doczekał się realizacji, lokalne władze przeznaczyły natomiast środki na renowację Stade de Tourbillon.

Czy budowa nowego stadionu dla FC Sion jest konieczna?

Stade de Tourbillon został otwarty w 1968. Z ponad 50-letnim stażem jest to jeden z najstarszych obiektów w szwajcarskim futbolu. Choć jego stan bez większych problemów pozwala na dalsze użytkowanie, nowoczesny obiekt na miarę XXI wieku zwiększyłby komfort użytkowania i możliwości komercyjne. Budowa nowego stadionu wpisywałaby się również w trend (nowe obiekty powstały w ostatnich latach m.in. w Lozannie, Szafuzie czy Lucernie).

Jakie były okoliczności powstania nowej wizji stadionu dla FC Sion?

Na początku 2023 Constantin zaczął wysyłać sygnały, że latem 2024 zamierza opuścić klub. Wkrótce potem wyszedł jednak z propozycją budowy nowego stadionu. Nowy obiekt miał pomieścić 15 tys. widzów i kosztować 120 mln franków szwajcarskich. Razem z planowanym ośrodkiem treningowym, na inwestycje potrzebne było 150 mln franków.

Constantin deklarował wkład własny w wysokości 50 mln franków. Dalsze 50 mln pochodzić miało z kredytów, a brakujące 50 mln dołożyć miały lokalne władze. W razie uzyskania porozumienia z miejscowymi władzami Constantin obiecywał pozostanie przy funkcji prezesa klubu i dalsze inwestowanie w zespół.

Kiedy 5 grudnia 2023 na łamach L'Illustré pojawiły się wizualizacje proponowanego stadionu, plany były już nieco inne. Oprócz stadionu oraz nowej akademii, Constantin zamierzał wybudować również 600 apartamentów (akademia i apartamenty miały powstać w innych lokalizacjach, niż sam stadion). Wszystkie projekty miały pochłonąć łącznie 510 mln franków (wkład deklarowany przez Constantina to 55 mln franków).

Inwestycje deweloperskie mają przynosić 10 mln franków zysku rocznie, dzięki czemu będą wspierać funkcjonowanie klubu. Ponieważ koszt wszystkich inwestycji jest znacznie większy, niż deklarowano na początku 2023, realizacja projektów będzie wymagała znacznego wysiłku przy układaniu konstrukcji finansowej, a wkład władz miasta i kantonu musiałby być znaczący.

Jednocześnie Constantin postawił sprawę niemal na ostrzu noża. Zdementował on swoje wcześniejsze doniesienia z początku roku o odejściu z klubu, twierdząc że nadal zamierza być prezesem FC Sion, jednak w razie braku porozumienia i fiaska projektu budowy nowego stadionu, nie będzie już wspierał klubu w wymiarze pozwalającym na funkcjonowanie na poziomie profesjonalnym i drużyna zostanie zdegradowana do rozgrywek amatorskich.

Czy wizja nowego stadionu dla FC Sion ma szansę na spełnienie?

Trudno jest prognozować, na ile propozycja Constantina ma realne szanse na spełnienie. Budowa stadionu i pozostałe inwestycje wymagają dużych nakładów finansowych. Lokalne władze mogą też być bardzo sceptyczne w kwestii finansowania prywatnego projektu deweloperskiego.

Z drugiej strony posiadanie nowoczesnego stadionu, jak również jednej z czołowych drużyn piłkarskich w kraju, walczącej o trofea i rywalizującej w europejskich pucharach (jak to miało miejsce za kadencji Christiana Constantina, choć w 2023 klub spadł na drugi poziom ligowy), z pewnością podnosi prestiż 35-tysięcznego miasteczka i całego regionu, więc negocjacje na pewno będą się toczyły.

Co zakłada koncepcja nowego stadionu dla FC Sion?

Nowy stadion miałby stanąć tuż obok dotychczasowego Stade de Tourbillon, na działce położonej kawałek na północ od niego. Zmianie ma ulec położenie boiska, które zostanie obrócone o 90 stopni. Pojemność nowego obiektu wyniesie 15 tys. osób (25 tys. w trybie koncertowym). Trybuny zostaną w pełni zadaszone i okryte z zewnątrz elewacją.

Charakterystycznym elementem koncepcji stworzonej przez Christiana Constantina jest scena ulokowana permanentnie w trybunie za północną bramką. Jej półokrągły kształt inspirowany był nową areną koncertową w Las Vegas (Sphere). Wyjątkowa ma być również trybuna główna, na której znajdą się kilkupoziomowe tarasy w fantazyjnej, meandrycznej formie.

Stadion powinien spełniać wysokie standardy pozwalające na organizację meczów piłkarskich na najwyższym poziomie. Na stadionie obecna będzie biało-czerwona kolorystyka oraz gwiazdy, co stanowić będzie nawiązanie do symboliki związanej z klubem FC Sion, miastem i kantonem Valais. Obiekt ma także służyć za miejsce organizowania wydarzeń kulturalnych, np. odbywającego się corocznie festiwalu Sion sous les étoiles.

Kiedy może powstać nowy stadion dla FC Sion?

Wstępnie wytypowana data, kiedy nowy stadion mógłby być gotowy to rok 2030. Po otwarciu nowego stadionu, stary Stade de Tourbillon ma zostać rozebrany, a miasto mogłoby zyskać na sprzedaży działki.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024