LIPO Park Schaffhausen (Stadion Schaffhausen)

Pojemność8 200
Kraj Szwajcaria
MiastoSzafuza
KlubyFC Schaffhausen
Inauguracja 25.02.2017 (FC Schaffhausen - FC Winterthur, 2-1)
Czas budowy 28.08.2015 - 01.2017
Koszt 60 mln CHF
Projekt METHABAU Plan AG
Wykonawca METHABAU Bau AG
Adres 8207 Schaffhausen, Szwajcaria

Reklama

LIPO Park Schaffhausen – opis stadionu

Stadion położony jest na północno-wschodnim skraju zabudowanego obszaru miasta, zaraz obok lasu. Od dworca głównego Schaffhausen w centrum miasta dzieli go około 4 kilometry, przy samym stadionie od jego zachodniej strony położona jest druga stacja kolejowa - Herblingen, dzięki czemu dojazd do stadionu nie stanowi problemu. Na stadion możemy dotrzeć również autobusami, przystanek znajduje się nieopodal stacji przy stadionie. Dookoła obiektu rozmieszczone są parkingi, istnieje również możliwość skorzystania z parkingów należących do okolicznych centrów handlowych położonych po zachodniej stronie obiektu.

Dach stadionu w całości wyłożony jest panelami słonecznymi, a lampy oświetleniowe umieszczone są nieznacznie ponad poziomem dachu. Część bocznych ścian stadionu jest pochylona, dając odpowiedni kąt nachylenia znajdującym się również na nich panelom słonecznych. Takie zagospodarowanie, często bardzo dużych powierzchni, na szwajcarskich stadionach jest praktycznie normą.

Łączna powierzchnia fotowoltaiki obiektu wynosi 8707 m². System ten ma moc 1,4 MW. Jest to największy system „PlusEnergieBau” w Szwajcarii i Europie zamontowany na stadionie piłkarskim. Takie rozwiązanie zapewnia rocznie 1 290 000 kWh, pokrywając w 150% zapotrzebowania na energię stadionu łącznie z centrum handlowym.

Stadion dzięki nadwyżce energii zaopatruje w nią swoją okolicę. Standardowo goście mają do dyspozycji loże oraz sale konferencyjne mogące pomieścić do 700 osób, ich łączna powierzchnia wynosi ponad 1000 m². Boisko ma podgrzewaną sztuczną murawę. Stadion nadaje się również do organizacji koncertów dla około 20 000 osób. Spora jest skala funkcji komercyjnych w głównej trybunie, cały parter zajmują sklepy wielkopowierzchniowe.

Pierwszy projekt pojawił się już w 2004 roku, a w 2008 roku złożono pierwszy wniosek dotyczący planowania budowy nowego stadionu piłkarskiego w Schaffhausen. Dopiero jednak w 2015 roku, po licznych rewizjach oraz dostosowaniach, znaleziono odpowiedniego partnera do realizacji budowy. Inwestycja nie była publiczna, stadion jest prywatny i należy do Fontana Invest. W grudniu 2014 roku złożono trzeci wniosek o budowę, a wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy stadion nastąpiło 28.05.2015 r.

Budowa została zakończona na początku stycznia 2017 roku, a mecz inauguracyjny odbył się miesiąc później, 25.02.2017 roku. Zmierzyli się wtedy gospodarze FC Schaffhausen z FC Winterthur, mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 2:1. Obecnie na stadionie grają cały czas jego pierwsi gospodarze oraz klub młodzieżowy FCS-Nachwuchs.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2020