Oxford United New Stadium

Pojemność16 000
Kraj Anglia
MiastoOksford
KlubyOxford United FC
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt£150 M ($191 M)
Czas budowy2025–2026
Projekt AFL Architects

Reklama

Oxford United New Stadium – opis projektu

Jak w skrócie przedstawia się wizja nowego stadionu dla Oxford United?

W 2001 otwarty został Kassam Stadium, który stał się nowym domem dla klubu piłkarskiego Oxford United. Ponieważ pomiędzy klubem, a właścicielem stadionu dochodziło do nieporozumień, po niespełna dwóch dekadach United zaczęli planować budowę nowego, własnego stadionu.

Obiekt ma stanąć w zupełnie nowej lokalizacji, na północnych obrzeżach miasta, i powinien powstać do lata 2026. Nowy stadion ma pomieścić 16 tys. widzów i odznaczać się szeregiem proekologicznych rozwiązań.

Jak w szczegółach wygląda historia planów budowy nowego stadionu dla Oxford United?

Gdzie do tej pory występują piłkarze Oxford United?

Domem piłkarzy Oxford United jest otwarty w 2001 Kassam Stadium. Obiekt ten powstał, by zastąpić przestarzały Manor Ground, na którym zespół występował od 1925. Budowa Kassam Stadium rozpoczęła się w 1996, ale pod koniec 1997 została wstrzymana z powodu problemów finansowych klubu.

Budowę stadionu dokończono dopiero po tym, jak przedsiębiorca Firoz Kassam przejął drużynę i wyprowadził ją z finansowych tarapatów. Obiekt powstał z trzema trybunami – czwartej, za zachodnią bramką, nie wybudowano by ograniczyć koszty, a także ze względu na słabe wyniki Oxford United w tamtym czasie. Pojemność stadionu wynosi 12,5 tys. widzów.

Dlaczego Oxford United zaczęli planować budowę nowego stadionu?

W 2006 Firoz Kassam sprzedał klub, ale pozostał właścicielem stadionu. Współpraca między klubem a Kassamem nie układała się zbyt dobrze. W 2013 kibicom Oxford United udało się uzyskać dla stadionu status ochronny – jako obiektu o dużym znaczeniu dla lokalnej społeczności (Asset of Community Value), co uczynili w obawie przed sprzedażą areny pod cele deweloperskie.

Między lutym 2018 a kwietniem 2019 Kassam pięciokrotnie składał wniosek o rozwiązanie Oxford United, po tym jak klub spóźniał się z zapłatą należności za korzystanie ze stadionu. Stronom udało się dojść do porozumienia, ale w klubie zaczęto sobie zdawać sprawę, że w dłuższej perspektywie nie można polegać na współpracy z Kassamem.

W maju 2019 dyrektor klubu Niall McWilliams przyznał, że United myślą nad budową własnego obiektu i analizują różne lokalizacje pod inwestycję. Umowa dzierżawy Kassam Stadium wygasa w połowie 2026 i według klubu nie ma opcji, by została ona przedłużona (choć sam Kassam sugerował, że jest otwarty na dalszą współpracę).

Gdzie ma stanąć nowy stadion Oxford United?

W toku rozważań, Oxford United analizowali 64 różne lokalizacje pod budowę nowego stadionu. Spośród nich, szczególne zainteresowanie klubu wzbudziła działka położona w pobliżu stacji kolejowej Oxford Parkway, na północnych obrzeżach miasta, tuż poza jego granicami administracyjnymi (pomiędzy Oksfordem a Kidlington) i w zupełnie innym miejscu, niż zlokalizowany w południowej części Oksfordu Kassam Stadium.

Początkowe plany zakładały budowę stadionu na terenie boisk Stratfield Brake, później skupiono się na działce leżącej tuż obok, w północnej części tzw. „trójkąta” – jest to teren ograniczony z trzech stron przez Oxford Road, Frieze Way oraz drogę A34, zajmujący powierzchnię 5 ha (12,3 akrów). Dotąd w tym miejscu prowadzona była plantacja wierzb.

Obszar ten jest doskonale skomunikowany – oprócz stacji kolejowej mieści się tu również duży parking i przebiegają główne drogi, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej.

W marcu 2021 klub po raz pierwszy zwrócił się do władz Oxfordshire z propozycją budowy stadionu na tym terenie. Na początku 2022 Oxford United wydali oświadczenie, stwierdzając że „trójkąt” jest preferowaną przez nich lokalizacją pod budowę stadionu i wystosowali do Rady Hrabstwa Oxfordshire oficjalną propozycję dotyczącą zawarcia umowy dzierżawy terenu – na 250 lat!

Jakie problemy związane są z działką, na której ma stanąć nowy stadion Oxford United?

Wybrana lokalizacja znajduje się w obrębie zielonego pasa (Oxfordshire Green Belt), obszaru o specjalnym statusie prawnym, ustanowionego w celu zachowania terenów zielonych i rolniczych wokół Oksfordu. Podejmowanie inwestycji budowlanych na tym terenie jest znacząco utrudnione i zezwala się na nie tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

W przypadku Oxford United jako główny argument uzasadniający inwestycję podaje się, że budowa nowego stadionu pozwoli na przetrwanie klubu, którego tradycje sięgają XIX wieku, mającego dużą bazę sympatyków i będącego istotnym dla lokalnej społeczności.

Jaki rozwój miała sprawa budowy nowego stadionu dla Oxford United?

Po złożeniu przez klub propozycji dzierżawy terenu na początku 2022, ruszył szereg dyskusji i konsultacji. W maju i we wrześniu 2023 wśród okolicznych mieszkańców przeprowadzono dwa niewiążące głosowania, w których przewagę zdobyły głosy przeciwników budowy stadionu.

Mimo to, 19 września 2023 Rada Hrabstwa Oxfordshire, pod pewnymi warunkami (uzyskanie pozwolenia na budowę, wprowadzenie proekologicznych rozwiązań, itd.), wyraziła zgodę na dzierżawę. Odpowiednie porozumienie podpisano w maju 2024.

Jeszcze przed uzyskaniem zgody na dzierżawę klub podjął konkretne działania, aby posunąć sprawę budowy stadionu naprzód. 1 czerwca 2023 ogłoszono, że opracowaniem projektu nowego stadionu zajmie się studio AFL Architects (znane m.in. z zaprojektowania Lusail Stadium, na którym rozegrano finał Mistrzostw Świata 2022), wspomagane przez Ridge and Partners LLP, Mott MacDonald oraz Fabrik.

Pierwsze wizualizacje koncepcji nowego stadionu, stworzonej przez zespół architektów, zostały opublikowane 9 października 2023. Wydanie pozwolenia na budowę (planning application) leży w gestii Cherwell District Council – właściwy wniosek został złożony przez klub w lutym 2024.

Tymczasem w 2024 piłkarze Oxford United wywalczyli awans do EFL Championship (po raz ostatni klub występował na drugim poziomie rozgrywek w sezonie 1998/99).

Kiedy powstanie nowy stadion Oxford United?

W razie pomyślnego przejścia przez wszystkie procedury, budowa nowego stadionu miałaby potrwać do 18 miesięcy, a stadion miałby być gotowy latem 2026 – zaraz po wygaśnięciu umowy dzierżawy Kassam Stadium, na początek sezonu 2026/27. Koszt inwestycji wstępnie oszacowano na ponad 100 mln £, według informacji z marca 2024 ma to już być kwota w przedziale 130-150 mln £. Budowa ma zostać sfinansowana przez klub.

Co zakłada koncepcja nowego stadionu dla Oxford United?

Jaki będzie nowy stadion Oxford United?

Stadion otrzyma zamkniętą, prostokątną formę, z zaokrągleniami w narożnikach. Otaczające boisko trybuny będą miały jednakową wysokość. Widownia będzie jednopoziomowa, choć na trybunie głównej zaznaczony zostanie podział na część górną i dolną. Nad trybunami po stronie północnej i zachodniej znajdą się przeszklone loże.

Pojemność stadionu ma wynosić 16 tys. widzów (w porównaniu do 12,5 tys. na Kassam Stadium), z czego jedna czwarta trybun zostanie wyposażona w barierki umożliwiające przekształcenie tych sektorów w bezpieczne miejsca stojące. Obiekt oferować ma również 130 miejsc dla osób poruszających się na wózkach, którym dedykowana będzie specjalna platforma w południowo-zachodnim narożniku.

Trybuny zostaną w pełni przykryte dachem. Końcowe fragmenty zadaszenia będą przeszklone, ponadto na dachu znajdzie się 1200 paneli fotowoltaicznych pokrywających powierzchnię 3000 m².

Boisko orientowane będzie na osi północ-południe (z lekkim przechyleniem), a trybuna główna znajdzie się po stronie zachodniej. Od północy i zachodu trybuny poszerzone zostaną o przylegający do nich budynek, w którym znajdzie się niezbędne zaplecze, loże i strefa hospitality, duża sala konferencyjna, a także hotel z miejscami dla 180 gości.

Po stronie północnej dobudowany zostanie również parterowy aneks mieszczący strefę komercyjną, w tym sklep klubowy i restaurację.

Co znajdzie się w otoczeniu nowego stadionu Oxford United?

Otoczenie stadionu zostanie starannie zaaranżowane, z utworzeniem nowych ścieżek, małą architekturą, akwenami i zielenią. Od strony Oxford Road powstanie prostokątna brama, będąca nowoczesną interpretacją dawnej bramy wejściowej na teren Manor Ground (stadionu Oxford United w latach 1925–2001).

Przed północną trybuną powstanie plac, mogący służyć do organizacji różnych imprez, jako miejsce spotkań dla lokalnej społeczności i kibiców przy okazji meczów.

W okolicy mają powstać nowe ścieżki dla pieszych i rowerzystów, ułatwiające dostępność obiektu. Dotarcie na stadion będzie również możliwe transportem publicznym.

Co uczyni nowy stadion Oxford United wyjątkowo ekologicznym?

W projekcie szczególną uwagę zwrócono na aspekty związane ze zrównoważonym rozwojem. Na stadionie zostanie wprowadzonych szereg rozwiązań dotyczących recyklingu materiałów i właściwej gospodarki odpadami, a także optymalizujących zużycie wody i energii oraz kontrolę temperatury.

W stworzeniu „eko-stadionu” pomóc mają panele fotowoltaiczne, zbiorniki na wodę deszczową, pompy ciepła, promocja transportu zbiorowego i udogodnienia dla rowerzystów, a także nowe nasadzenia podnoszące bioróżnorodność obszaru. Według pomysłodawców, obiekt ma być pierwszym stadionem w Wielkiej Brytanii, zasilanym wyłącznie energią elektryczną.

Komu służyć będzie nowy stadion Oxford United?

Stadion ma służyć przede wszystkim piłkarzom Oxford United. Z obiektu ma również korzystać kobieca drużyna tego klubu, a ponadto będzie on otwarty na lokalną społeczność i organizację różnych wydarzeń, sportowych i pozasportowych.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024