Lusail Stadium
Pojemność | 80 000 |
---|---|
Kraj | Katar |
Miasto | Lusail City |
Kluby | - |
Czas budowy | 11.04.2017 - 2021 |
Koszt | 767 mln $ |
Projekt | Foster + Partners, Manica Architecture |
Wykonawca | HBK Contracting, China Railway Construction Corporation |
Adres | Lusail, Katar |
Opis: Lusail Stadium
Jest to największy stadion na Bliskim Wschodzie i arena finału Mundialu 2022. 80-tysięczny obiekt wybudowano na przedmieściach stolicy kraju (15 km na północ od centrum Ad-Dauhy) w futurystycznym Lusail, które jest w budowie od 2006 roku i ma docelowo stać się miastem liczącym ponad 200 tys. osób.
Wstępna koncepcja obiektu, przy okazji prezentacji kandydatury Kataru do organizacji MŚ 2022 zakładała dach, który miał mieć możliwość zwijania i rozwijania nad widownią. Ta funkcja jednak okazała się zupełnie nierealna do zastosowania w praktyce.
Prace przygotowawcze rozpoczęto w 2015 roku, a właściwa budowa wystartowała 11 kwietnia 2017 roku. Co wyjątkowo rzadko zdarza się w wielkich turniejach, ostateczna koncepcja była długo utrzymywana w tajemnicy. Jej oficjalna prezentacja przypadła na grudzień 2018 roku, a więc w momencie gdy roboty były już na zaawansowanym etapie.
Początkowo stadion miał być ukończony w 2020 roku, ale ostatecznie prace trwały o rok dłużej. 20 listopada 2021 roku przedstawiciele Najwyższego Komitetu poinformowali na konferencji prasowej o zakończeniu robót na stadionie.
Lusail Stadium jest posadowiony prawie idealnie na planie koła. Z zewnątrz jego bryła przypomina ogromną misę, co ma być nawiązaniem do tradycyjnego naczynia na suszone daktyle. Konstrukcja misy okalającej trybuny waży aż 30 tys. ton i ma średnicę 310 m. Opiera się ona na 48 kolumnach różnej wysokości, które tworzą 24 „litery V”, wspierające się wzajemnie. Same kolumny ważą 6271 ton.
Na złocistej fasadzie obiektu występują misterne trójkątne wzory inspirowane dawnymi katarskimi lampami. Efekt ten został osiągnięty dzięki 4200 trójkątnym płytom aluminiowym o łącznej powierzchni 60 tys. m2. Całość jest połączona z główną konstrukcją stalową areny za pomocą 4672 łączników.
Na uwagę zasługuje również ogromny dach, który co prawda nie jest rozsuwany, ale membrana została napięta w taki sposób, by stworzyć kolejny ornament - setki rombów. Membrana dachowa ma powierzchnię 45 tys. m2, co czyni ją jedną z największych konstrukcji tego rodzaju. Projekt zadaszenia jest uważany za jeden z najbardziej złożonych systemów konstrukcji kablowo-membranowych na świecie.
Widownia o pojemności netto wynoszącej 80 000 miejsc (technicznie jest możliwe dodanie 5-6 tys. krzesełek więcej) została podzielona nie na trzy poziomy - jak sugerowały konsultacje w trakcie prac projektowych - lecz na dwa. Każdy z nich posiada wewnętrzny podział na połowy, by usprawnić komunikację i zaoferować optymalne położenie ciągów pieszych czy miejsc dla osób niepełnosprawnych.
Po zakończeniu MŚ 2022 część siedzisk z Lusail Stadium zostanie zdemontowana i przekazana za granicę do krajów rozwijających się. Stadion ma być częściowo przekształcony w miejsce użyteczności publicznej. Powstaną szkoły, sklepy, kawiarnie, kliniki medyczne i obiekty sportowe. Wszystko to będzie się znajdować pod dachem, który ma być zachowany ze stadionu piłkarskiego.
Reklama
Zdjęcia
2021 © Supreme Committee for Delivery and Legacy 2021 © Palácio do Planalto 2021 © Palácio do Planalto 2021 © Supreme Committee for Delivery and Legacy 2021 © Palácio do Planalto
Powiązane aktualności
2022
-
Katar 2022: Na stadionach pojawią się systemy wykrywające spalonego
FIFA ogłosiła, że na tegorocznym mundialu zostanie użyta półautomatyczna technologia, służąca do wykrywania spalonego. Federacja szacuje, że to nowe rozwiązanie pomoże arbitrom podejmować szybsze, dokładniejsze i powtarzalne decyzje dotyczące ofsajdu. Wszystkie areny turnieju zostaną wyposażone w odpowiednie urządzenia.
-
Katar 2022: Krytyczny raport o wpływie mundialu na środowisko
Nadchodzący mundial w Katarze miał być najbardziej przyjaznym środowisku w historii. Jego organizatorzy chwalili się, że bilans emisji dwutlenku węgla związany z Mistrzostwami Świata, będzie zerowy. Opublikowany właśnie raport rozwiewa te nadzieje. Jak się okazuje, tzw. „ślad węglowy” turnieju może być nawet 8 razy większy niż zakładano!
-
Katar 2022: Walka o klimat czy ratowanie wizerunku?
Nadchodzący mundial w Katarze rodzi tyle samo kontrowersji i znaków zapytania, co pozytywnych skojarzeń z samym turniejem piłkarskim. Klimatyzowane stadiony, walka z ekologami, klimatyczna "neutralność" i wiele więcej. Poznajcie cienie i blaski pierwszych Mistrzostw Świata w historii, które zostaną rozegrane w grudniu.
-
Katar 2022: Co czeka stadiony po mundialu?
Mecz otwarcia Mistrzostw Świata w piłce nożnej zbliża się coraz większymi krokami. Mimo, że okoliczności rozgrywania zimowego turnieju są co najmniej kontrowersyjne, setki tysięcy kibiców zasiądzie na trybunach katarskich stadionów. Co jednak stanie się z obiektami już po samym finale?
-
Nowy stadion: Misa na daktyle wciąż czeka na pierwszy mecz
Do rozpoczęcia MŚ 2022 zostało nieco ponad 9 miesięcy. Wszystkie obiekty są już gotowe, ale nie wszystkie zostały oficjalnie zainaugurowane. Na „chrzest” czeka wciąż Lusail Stadium - arena finału.
-
Stadium of the Year 2021: Czekamy na Wasze nominacje!
Na naszym portalu styczeń to wyjątkowy czas, w którym rozpoczynamy proces rozpatrywania kandydatur w walce o miano Stadionu Roku. Które obiekty otwarte w 2021 roku powinny w Waszej opinii znaleźć się na liście do głosowania w konkursie Stadium of the Year?