Lusail Stadium

Pojemność88 966
Kraj Katar
MiastoLusail City
Kluby-
Czas budowy 11.04.2017 – 2021
Koszt 767 mln $
Projekt Foster + Partners (koncepcja), AFL Architects
Wykonawca HBK Contracting, China Railway Construction Corporation
Adres Lusail, Katar

Reklama

Lusail Stadium – opis stadionu

Jest to największy stadion na Bliskim Wschodzie i arena finału Mundialu 2022. 80-tysięczny obiekt wybudowano na przedmieściach stolicy kraju (15 km na północ od centrum Ad-Dauhy) w futurystycznym Lusail, które jest w budowie od 2006 roku i ma docelowo stać się miastem liczącym ponad 200 tys. osób.

Wstępna koncepcja obiektu, przy okazji prezentacji kandydatury Kataru do organizacji MŚ 2022 zakładała dach, który miał mieć możliwość zwijania i rozwijania nad widownią. Ta funkcja jednak okazała się zupełnie nierealna do zastosowania w praktyce.

Prace przygotowawcze rozpoczęto w 2015 roku, a właściwa budowa wystartowała 11 kwietnia 2017 roku. Co wyjątkowo rzadko zdarza się w wielkich turniejach, ostateczna koncepcja była długo utrzymywana w tajemnicy. Jej oficjalna prezentacja przypadła na grudzień 2018 roku, a więc w momencie gdy roboty były już na zaawansowanym etapie.

Początkowo stadion miał być ukończony w 2020 roku, ale ostatecznie prace trwały o rok dłużej. 20 listopada 2021 roku przedstawiciele Najwyższego Komitetu poinformowali na konferencji prasowej o zakończeniu robót na stadionie.

Lusail Stadium, Lusail CityLusail Stadium jest posadowiony prawie idealnie na planie koła. Z zewnątrz jego bryła przypomina ogromną misę, co ma być nawiązaniem do tradycyjnego naczynia na suszone daktyle. Konstrukcja misy okalającej trybuny waży aż 30 tys. ton i ma średnicę 310 m. Opiera się ona na 48 kolumnach różnej wysokości, które tworzą 24 „litery V”, wspierające się wzajemnie. Same kolumny ważą 6271 ton.

Na złocistej fasadzie obiektu występują misterne trójkątne wzory inspirowane dawnymi katarskimi lampami. Efekt ten został osiągnięty dzięki 4200 trójkątnym płytom aluminiowym o łącznej powierzchni 60 tys. m2. Całość jest połączona z główną konstrukcją stalową areny za pomocą 4672 łączników.

Na uwagę zasługuje również ogromny dach, który co prawda nie jest rozsuwany, ale membrana została napięta w taki sposób, by stworzyć kolejny ornament - setki rombów. Membrana dachowa ma powierzchnię 45 tys. m2, co czyni ją jedną z największych konstrukcji tego rodzaju. Projekt zadaszenia jest uważany za jeden z najbardziej złożonych systemów konstrukcji kablowo-membranowych na świecie.

Widownia o pojemności netto wynoszącej 88 966 miejsc (technicznie jest możliwe dodanie 5-6 tys. krzesełek więcej) została podzielona nie na trzy poziomy - jak sugerowały konsultacje w trakcie prac projektowych - lecz na dwa. Każdy z nich posiada wewnętrzny podział na połowy, by usprawnić komunikację i zaoferować optymalne położenie ciągów pieszych czy miejsc dla osób niepełnosprawnych.

Po zakończeniu MŚ 2022 część siedzisk z Lusail Stadium zostanie zdemontowana i przekazana za granicę do krajów rozwijających się. Stadion ma być częściowo przekształcony w miejsce użyteczności publicznej. Powstaną szkoły, sklepy, kawiarnie, kliniki medyczne i obiekty sportowe. Wszystko to będzie się znajdować pod dachem, który ma być zachowany ze stadionu piłkarskiego.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023

2022