Al Bayt Stadium
Pojemność | 68 895 |
---|---|
Kraj | Katar |
Miasto | Al-Chaur |
Kluby | - |
Inauguracja | 30.11.2021 (Katar – Bahrajn, 1-0) |
Czas budowy | 09.2015 - 2019 |
Koszt | 770 mln € |
Projekt | Albert Speer & Partner GmbH, Dar Al-Handasah |
Wykonawca | Salini Impregilo Group, Cimolai, Galfar Al Misnad |
Adres | Al Khor, Katar |
Reklama
Al Bayt Stadium – opis stadionu
Obiekt powstał w miejscowości Al-Chaur, znajdującej się około 40 km na północ od stolicy Kataru. Miasto to jest zlokalizowane w północno-wschodniej części kraju i jest domem dla wielu pracowników przemysłu naftowego.
Projekt stadionu został zaprezentowany 20 czerwca 2014 roku. W lipcu 2015 roku ogłoszono zawarcie umowy z wykonawcą, natomiast prace przygotowawcze w terenie rozpoczęły się już w 2014 roku. Budowa ruszyła oficjalnie we wrześniu 2015 roku i została zakończona po ponad trzech latach.
Choć obiekt był już praktycznie gotowy od początku 2019, to został zainaugurowany dopiero 30 listopada 2021 roku, kiedy rozegrano mecz Katar - Bahrajn w ramach Arab Cup 2021. Jednym z powodów opóźnienia był fakt, że dopiero w listopadzie 2020 roku rozpoczęto testy systemu klimatyzacji. W międzyczasie była też pandemia koronawirusa.
Kształt stadionu nawiązuje do tradycyjnego namiotu Beduinów Bayt al sha’ar (stąd nazwa obiektu). Konstrukcja namiotu ma wymiary 372,5 m x 310 m, a jego wysokość wynosi 37 m. Pierwotnie na elewacji i dachu miała dominować czarna barwa, która miała być przecinana białymi pasami. Koncepcję tę jednak zmieniono w momencie startu robót i arena jest pokryta białą membraną z czarnymi pasami o różnej szerokości na fasadzie. Pasy te symbolizują plemiona i rody, które użytkowały podobne namioty.
Bryła obiektu jest skomponowana w taki sposób, by umożliwić chłodzenie latem i utrzymanie ciepła zimą. Masywna konstrukcja rozsuwanego dachu (1600 ton) jest sprzężona z systemami wentylacji, aby trybuny i ich zaplecze oferowały widzom i zawodnikom optymalną temperaturę. Dach zamyka się i otwiera w około 20 minut.
We wstępnej wersji projektu wokół stadionu miała się znajdować wielka rozeta. Pomysł ten jednak porzucono na rzecz prostokątnego placu, który wraz ze stadionem znajdują się na okrągłym, sztucznie usypanym, 14-metrowym cokole. Ten podest ma nawiązywać do prawdziwych namiotów stawianych na pustyni, które również były ustawiane na podwyższeniu.
Wewnątrz arena ma ciepły, czerwony wystrój, a część krzesełek układa się we wzory sadu, tworząc charakterystyczne pasy. Trójpoziomowe trybuny mogą pomieścić 68 895 widzów, a to jest o ok. 25 tys. więcej niż we wstępnym wniosku złożonym w FIFA przez organizatorów katarskiego mundialu w 2010 roku. Cały górny poziom (28 tys. krzesełek) to trybuny tymczasowe, które po MŚ 2022 zostaną zdemontowane i trafią do krajów rozwijających się.
Na obiekcie znajduje się 1000 miejsc dla prasy. Cały stadion zajmuje powierzchnię ok. 200 tys. m2 i jest otoczony parkiem, którego wielkość można porównać do obszaru zajmowanego przez 30 boisk piłkarskich.
Po zakończeniu Mundialu 2022 górny poziom trybun zostanie zdemontowany, a powstała przestrzeń ma być przekształcona w 5-gwiazdkowy hotel. Na stadionie znajdzie się także centrum handlowe, strefa gastronomiczna, siłownia oraz inne obiekty.
Reklama
Zdjęcia
Powiązane aktualności
2023
2022
-
Katar 2022: Mundial zakończony!
W niedzielny wieczór wszystko stało się jasne. Mistrzami Świata po 36-letniej przerwie znów zostali Argentyńczycy, którzy po niezwykle emocjonującym meczu pokonali w rzutach karnych Francuzów. Dzień wcześniej brąz wywalczyli Chorwaci, zwyciężając z Marokiem. To dobra okazja, żeby podsumować mundial pod kątem stadionowym.
-
Katar 2022: Finałowe emocje przed nami!
Piłkarskie Mistrzostwa Świata powoli dobiegają końca, ale przed nami jeszcze dwa najważniejsze mecze, które zadecydują o tym, kto do domu przywiezie medale i z jakiego będą kruszcu. W spotkaniu o brąz naprzeciw siebie staną Chorwacja i Maroko, a w wielkim finale zmierzą się Argentyna i Francja. Emocje gwarantowane!
-
Katar 2022: Sprawdźcie naszą relację z mundialu!
Trwające Mistrzostwa Świata mogą się podobać. Nie brakuje na nich pięknych goli, emocji do 100 (sic!) minuty meczu, kontrowersyjnych decyzji sędziowskich i porażek faworytów. Nas jednak najbardziej interesują katarskie stadiony i jeśli jakimś cudem przegapiliście wydarzenia z ostatnich tygodni, to śpieszymy z pomocą.
-
Katar 2022: Jak to jest z tą frekwencją na stadionach?
Cały piłkarski świat zastanawiał się, dlaczego FIFA w swoich danych o ilości kibiców na trybunach w trwających MŚ podaje, że było ich więcej niż miejsc dostępnych na stadionie. Taka sytuacja zdarzyła się już kilkukrotnie i pojawiły się głosy, że statystyki są przekłamane. Wyjaśniamy, o co w tym wszystkim chodzi.
-
Katar 2022: Mundial otwarty!
W niedzielę 20 listopada o 17:00 zabrzmiał pierwszy gwizdek sędziego na piłkarskich Mistrzostwach Świata. W meczu otwarcia reprezentacja Kataru starła się Ekwadorem. Wcześniej odbyła się ceremonia otwarcia, na której nie zabrakło polskich akcentów.
-
Katar 2022: Dziś ruszają Mistrzostwa Świata!
20 listopada o godzinie 17:00 wielkie odliczanie się zakończy. Kilka miesięcy później niż zwykle, w nietypowej aurze, bo za oknami spadł już pierwszy śnieg, na katarskie boiska wybiegną najlepsi piłkarze świata. Nasza redakcja z okazji turnieju przygotowała dla Was stadionowy skarb kibica.
-
Katar: Zainaugurowano ostatni stadion MŚ w Katarze!
Pomimo że budowa Lusail Stadium zakończyła się już w 2021 roku, 80-tysięcznik musiał poczekać na swój pierwszy, oficjalny mecz aż do teraz. Można zatem powiedzieć, że wszystkie obiekty nadchodzącego mundialu są już w 100% gotowe do użytku!
-
Katar 2022: Na stadionach pojawią się systemy wykrywające spalonego
FIFA ogłosiła, że na tegorocznym mundialu zostanie użyta półautomatyczna technologia, służąca do wykrywania spalonego. Federacja szacuje, że to nowe rozwiązanie pomoże arbitrom podejmować szybsze, dokładniejsze i powtarzalne decyzje dotyczące ofsajdu. Wszystkie areny turnieju zostaną wyposażone w odpowiednie urządzenia.
-
Katar 2022: Krytyczny raport o wpływie mundialu na środowisko
Nadchodzący mundial w Katarze miał być najbardziej przyjaznym środowisku w historii. Jego organizatorzy chwalili się, że bilans emisji dwutlenku węgla związany z Mistrzostwami Świata, będzie zerowy. Opublikowany właśnie raport rozwiewa te nadzieje. Jak się okazuje, tzw. „ślad węglowy” turnieju może być nawet 8 razy większy niż zakładano!
-
Katar 2022: Walka o klimat czy ratowanie wizerunku?
Nadchodzący mundial w Katarze rodzi tyle samo kontrowersji i znaków zapytania, co pozytywnych skojarzeń z samym turniejem piłkarskim. Klimatyzowane stadiony, walka z ekologami, klimatyczna "neutralność" i wiele więcej. Poznajcie cienie i blaski pierwszych Mistrzostw Świata w historii, które zostaną rozegrane w grudniu.
-
Stadium of the Year 2021: Połowa głosowania już za nami!
Rozpoczął się marzec, a to oznacza, że połowa głosowania w konkursie na Stadion Roku 2021 już za nami. Dziękujemy Wam za dotychczasową aktywność! Jeśli jeszcze nie zagłosowałeś/aś, przypominamy, że masz czas tylko do 14 marca. Kto wie, być może to właśnie Twój głos zaważy na końcowej klasyfikacji?
-
Stadium of the Year 2021: Głosowanie publiczne otwarte, zapraszamy!
Przed nami miesiąc na podjęcie decyzji, który stadion zainaugurowany w 2021 najbardziej zasługuje na uznanie. Lista nie jest przesadnie długa, ale za to są na niej prawdziwe perełki. Jak zagłosujecie? To zostawiamy wyłącznie Wam!
-
Nowy stadion: Pustynny namiot nareszcie gotowy
Drugi co do wielkości obiekt katarskiego mundialu został zainaugurowany w zeszłym roku. To właśnie na nim 21 listopada 2022 roku odbędzie się pierwszy mecz turnieju. Stadion wyróżnia się architekturą przepełnioną pustynną symboliką.
-
Stadium of the Year 2021: Czekamy na Wasze nominacje!
Na naszym portalu styczeń to wyjątkowy czas, w którym rozpoczynamy proces rozpatrywania kandydatur w walce o miano Stadionu Roku. Które obiekty otwarte w 2021 roku powinny w Waszej opinii znaleźć się na liście do głosowania w konkursie Stadium of the Year?