Ahmad bin Ali Stadium (Al-Rayyan Stadium)
Pojemność | 45 032 |
---|---|
Kraj | Katar |
Miasto | Ar-Rajjan |
Kluby | Al-Rayyan SC |
Inauguracja | 18.12.2020 (Al Sadd - Al Arabi, 2-1) |
Czas budowy | 30.09.2014 - 11.2020 |
Projekt | Pattern Design |
Konstruktor | Schlaich Bergemann Partner (stal), Matejko & Wesoły Biuro (żelbet) |
Wykonawca | Al-Balagh and Larsen & Toubro |
Inne zaangażowane firmy | KSS Design Group (projekt wnętrz), Hoare Lea (mechanika, elektryka, hydraulika, ppoż, akustyka, building physics) |
Reklama
Ahmad bin Ali Stadium – opis stadionu
Stadion powstał w miejscu dawnego Ahmad bin Ali Stadium w Al Rayyan, niewielkiej miejscowości, 20 km na zachód od Dauhy. Obiekt ze względu na otaczającą scenerię jest niekiedy nazywany "bramą na pustynię". Al-Rayyan Stadium jest zlokalizowany obok największego centrum handlowego w kraju. Jest dobrze skomunikowany ze stolicą dzięki znajdującej się niedaleko stacji metra Al Riffa.
Według pierwotnych planów z 2010 roku, stadion w Al Rayyan miał zostać zachowany na Mistrzostwa Świata 2022. Był wtedy zaledwie 7-letnim obiektem, uznawanym za jeden z najlepszych w kraju. Planowano nadbudowę ok. 20 000 miejsc tymczasowych oraz gruntowną modernizację jego istniejącej infrastruktury.
Jednak w 2014 roku zapadła decyzja, że korzystniej będzie obiekt wyburzyć i zbudować od podstaw. 90% Ahmad bin Ali Stadium zostało wykorzystane w innych stadionach (oświetlenie, krzesełka, transformatory) oraz w budowie obecnej areny Mistrzostw Świata (gruz), która znajduje się w tym samym miejscu. Część elementów przekazano również na projekty artystyczne.
Rozbiórka starych trybun ruszyła 30 września 2014. Operacja trwała pół roku. Pokruszony beton stał się budulcem pod podłoże nowego stadionu. Nawet ziemia wykopana przy okazji usuwania fundamentów była albo sprzedawana do ponownego użytku, albo zachowana z przeznaczeniem na prace krajobrazowe po wybudowaniu nowego stadionu.
Ostateczna koncepcja nowego obiektu została zaprezentowana w kwietniu 2015 roku. Pierwotnie Al-Rayyan Stadium miał być oddany do użytku w marcu 2019 roku. Później jednak kilkakrotnie przesuwano termin ukończenia. W końcu udało się skończyć inwestycję pod koniec 2020 roku, a 18 grudnia doszło do rozegrania pierwszego meczu, w dzień Święta Narodowego Kataru.
Stała pojemność stadionu ma wynieść 21 000 miejsc, a tymczasowa na czas Mistrzostw Świata 2022 - 40 740. Krzesełka, które zostały zainstalowane na obiekcie powstały częściowo w Polsce. Ich kolorystyka i symbole lwa umieszczone za bramkami nawiązują do tożsamości klubu-gospodarza, Al-Rayyan SC. Po turnieju modułowa górna kondygnacja obiektu zostanie rozebrana, a siedziska będą przekazane innym obiektom sportowym w kraju i za granicą. Na budowę górnych trybun oraz dachu zużyto w sumie ok. 9 tys. ton stali, w całości importowanej jako prefabrykaty z Chin.
Koncepcja opracowana przez Pattern Design łączy prostą, zwartą bryłę z finezyjną elewacją w formie lekkiej siatki i dachu opartego o efektowny stalowy pierścień. Jego powierzchnia wynosi 32 700 m2. Dzięki powyższym budynek nabiera dynamiki w odbiorze wizualnym, a jednocześnie ma stosunkowo jednolitą, prawie prostopadłościenną konstrukcję. Co ciekawe, w toku prac projektowych kompletnie zmieniono konstrukcję dachu - pierwotnie miał być oparty o tradycyjne kratownice zamocowane w narożnikach.
Strefy VIP będą zlokalizowane na szczycie dolnej kondygnacji. Strefy hospitality i usługowe będą częściowo zlokalizowane na zewnątrz stadionu w strukturach przypominających wydmy. Podobnie jest z klatkami schodowymi dla tymczasowych górnych trybun - część ruchu pieszego wyprowadzono do wież na zewnątrz stadionu. To, mimochodem, nawiązanie do starego stadionu, który również miał schody na zewnątrz.
Najbardziej charakterystycznym elementem stadionu jest rozświetlona fasada o powierzchni 39 000 m2, która składa się z multimedialnych ekranów przysłoniętych prześwitującą plecioną osłoną metalową. W przypadku tej ostatniej mamy odwołania do wartości wyznawanych w Katarze, a także elementów charakterystycznych dla krajobrazu kraju. “Plecionka” jest gęsta u podstawy stadionu i rozrzedza się ku górze, dając wrażenie rozpraszającego się obiektu.
Wśród motywów, jakie pojawiły się na metalowej osłonie, są: wartości rodzinne, piękno pustyni, rodzima flora i fauna oraz handel lokalny i międzynarodowy. Wszystkie te motywy łączy ostatni element, którym jest tarcza. Symbolizuje ona siłę i jedność. Wzory te nie będą odcinać dostępu światła słonecznego do zaplecza stadionu. Słońce będzie także zasilać ułożone na dachu baterie, które pomogą w codziennym utrzymaniu obiektu.
Obiekt wykorzystuje przyjazną środowisku technologię chłodzenia (DC) za pośrednictwem centralnej stacji o wydajności chłodniczej 16 000 ton. Stacja doprowadza schłodzoną wodę na stadion przez stację zasilania, a stamtąd do jednostek uzdatniania powietrza rozmieszczonych na obiekcie, aby zapewnić wymaganą temperaturę dla obszaru trybun i boiska. Przy tym, budynek jest o 20% bardziej energooszczędny w porównaniu z innymi obiektami tego typu, zużywa także o 20% mniej wody.
Po Mistrzostwach Świata, okolica stadionu ma służyć jako regionalne centrum sportowo-rekreacyjne. Planuje się udostępnienie okolicznym mieszkańcom m.in. sześciu boisk do piłki nożnej, boiska do krykieta, toru do jazdy konnej i bieżni lekkoatletycznej.
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2023
2022
-
Katar 2022: Mundial zakończony!
W niedzielny wieczór wszystko stało się jasne. Mistrzami Świata po 36-letniej przerwie znów zostali Argentyńczycy, którzy po niezwykle emocjonującym meczu pokonali w rzutach karnych Francuzów. Dzień wcześniej brąz wywalczyli Chorwaci, zwyciężając z Marokiem. To dobra okazja, żeby podsumować mundial pod kątem stadionowym.
-
Katar 2022: Finałowe emocje przed nami!
Piłkarskie Mistrzostwa Świata powoli dobiegają końca, ale przed nami jeszcze dwa najważniejsze mecze, które zadecydują o tym, kto do domu przywiezie medale i z jakiego będą kruszcu. W spotkaniu o brąz naprzeciw siebie staną Chorwacja i Maroko, a w wielkim finale zmierzą się Argentyna i Francja. Emocje gwarantowane!
-
Katar 2022: Sprawdźcie naszą relację z mundialu!
Trwające Mistrzostwa Świata mogą się podobać. Nie brakuje na nich pięknych goli, emocji do 100 (sic!) minuty meczu, kontrowersyjnych decyzji sędziowskich i porażek faworytów. Nas jednak najbardziej interesują katarskie stadiony i jeśli jakimś cudem przegapiliście wydarzenia z ostatnich tygodni, to śpieszymy z pomocą.
-
Katar 2022: Jak to jest z tą frekwencją na stadionach?
Cały piłkarski świat zastanawiał się, dlaczego FIFA w swoich danych o ilości kibiców na trybunach w trwających MŚ podaje, że było ich więcej niż miejsc dostępnych na stadionie. Taka sytuacja zdarzyła się już kilkukrotnie i pojawiły się głosy, że statystyki są przekłamane. Wyjaśniamy, o co w tym wszystkim chodzi.
-
Katar 2022: Mundial otwarty!
W niedzielę 20 listopada o 17:00 zabrzmiał pierwszy gwizdek sędziego na piłkarskich Mistrzostwach Świata. W meczu otwarcia reprezentacja Kataru starła się Ekwadorem. Wcześniej odbyła się ceremonia otwarcia, na której nie zabrakło polskich akcentów.
-
Katar 2022: Dziś ruszają Mistrzostwa Świata!
20 listopada o godzinie 17:00 wielkie odliczanie się zakończy. Kilka miesięcy później niż zwykle, w nietypowej aurze, bo za oknami spadł już pierwszy śnieg, na katarskie boiska wybiegną najlepsi piłkarze świata. Nasza redakcja z okazji turnieju przygotowała dla Was stadionowy skarb kibica.
-
Katar 2022: Na stadionach pojawią się systemy wykrywające spalonego
FIFA ogłosiła, że na tegorocznym mundialu zostanie użyta półautomatyczna technologia, służąca do wykrywania spalonego. Federacja szacuje, że to nowe rozwiązanie pomoże arbitrom podejmować szybsze, dokładniejsze i powtarzalne decyzje dotyczące ofsajdu. Wszystkie areny turnieju zostaną wyposażone w odpowiednie urządzenia.
-
Katar 2022: Krytyczny raport o wpływie mundialu na środowisko
Nadchodzący mundial w Katarze miał być najbardziej przyjaznym środowisku w historii. Jego organizatorzy chwalili się, że bilans emisji dwutlenku węgla związany z Mistrzostwami Świata, będzie zerowy. Opublikowany właśnie raport rozwiewa te nadzieje. Jak się okazuje, tzw. „ślad węglowy” turnieju może być nawet 8 razy większy niż zakładano!
-
Katar: Przedsmak mistrzostw na Ahmad Bin Ali Stadium
13 i 14 czerwca w Katarze odbędą się ostatnie mecze barażowe o awans do Mistrzostw Świata 2022. Na stadionie w Al-Rayyan rywalizować będą Kostaryka i Nowa Zelandia oraz Peru i zwycięzca spotkania Australia - Zjednoczone Emiraty Arabskie.
-
Katar 2022: Walka o klimat czy ratowanie wizerunku?
Nadchodzący mundial w Katarze rodzi tyle samo kontrowersji i znaków zapytania, co pozytywnych skojarzeń z samym turniejem piłkarskim. Klimatyzowane stadiony, walka z ekologami, klimatyczna "neutralność" i wiele więcej. Poznajcie cienie i blaski pierwszych Mistrzostw Świata w historii, które zostaną rozegrane w grudniu.
2021
-
Katar: Dziś startuje Arab Cup 2021
Starciem reprezentacji Kataru i Bahrajnu zostanie zainaugurowany tegoroczny Arab Cup. W katarskim turnieju weźmie udział 16 drużyn. W sumie rozegrane będą 32 spotkania.
-
Stadium of the Year: Nagroda Publiczna trafia do Malezji!
To nie był oczywisty wybór, ale możliwy do przewidzenia. Rosnąca piłkarska potęga z Johoru nie zostawia złudzeń – to tam nowy stadion w 2020 był największym powodem do dumy.
-
Stadium of the Year: Oto wybór Jury – poznajcie finalistów!
O Nagrodę Publiczności wciąż walczy cała lista 20 kandydatów. Jednak w głosowaniu Jury lista właśnie stała się znacznie krótsza. Oto finałowa dziesiątka, z której za 10 dni wyłoniony zostanie zwycięzca Nagrody Jury!
-
Stadium of the Year: Nie zapomnij, Ty wybierasz najlepszy stadion!
Za nami już prawie dwie trzecie Głosowania Publicznego, czas więc na aktualizację. Dotąd oddaliście w sumie 14 tysięcy głosów, ale… czy Ty już głosowałeś? No właśnie!
-
Nowy stadion: Ahmad bin Ali Stadium – jak pustynna wydma
już za tydzień będą się tam odbywały Klubowe Mistrzostwa Świata, więc czas najwyższy, by stadion w katarskim Al Rayyan pojawił się w naszej bazie. Jest na czym oko zawiesić, zwłaszcza nocą!
-
Stadium of the Year 2020: Zachęcamy do zgłaszania nominacji!
Koniec stycznia to tradycyjnie okres, gdy prosimy Was o zgłaszanie najważniejszych stadionów otwartych w minionym roku. A że 2020 był – delikatnie mówiąc – specyficzny, to i jedną z naszych głównych zasad zmieniamy. Pewnie nawet wiecie, którą.