Stadium 974
Pojemność | 44 089 |
---|---|
Kraj | Katar |
Miasto | Doha |
Kluby | - |
Inauguracja | 30.11.2021 (Zjednoczone Emiraty Arabskie - Syria, 2-1) |
Czas budowy | 01.11.2019 - 11.2021 |
Projekt | Fenwick Iribarren Architects |
Konstruktor | Schlaich Bergermann Partner |
Wykonawca | HBK Contracting |
Adres | Ras Abu Aboud, Doha, Katar |
Reklama
Stadium 974 – opis stadionu
Stadion powstał w dzielnicy Ras Abu Aboud, która znajduje się we wschodniej części stolicy Kataru. Obiekt posadowiony na sztucznym cyplu jest konstrukcją tymczasową, która po zakończeniu Mistrzostw Świata 2022 zostanie zdemontowana. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, aby stadion mundialowy został rozebrany zaraz po zakończeniu imprezy.
Projekt areny został zaprezentowany przez Fenwick Iribarren Architects 26 listopada 2017 roku. Na ogłoszenie głównego wykonawcy budowy przyszło czekać do 28 maja kolejnego roku. Została nim katarska firma HBK Contracting.
Przygotowanie gruntu pod budowę stadionu rozpoczęło się już w październiku 2017 roku, a wszystkie prace ziemne ukończono do lipca 2019 roku. Wtedy też dotarła pierwsza partia kontenerów, gotowych do zainstalowania na stadionie.
Zasadnicze prace budowlane rozpoczęły się 1 listopada 2019 roku i przebiegały bez większych zakłóceń. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom konstrukcyjnym, polegającym na montażu gotowych elementów składowych, już w kwietniu 2021 roku można było rozpocząć proces układania murawy. Miesiąc wcześniej udało się ukończyć główną konstrukcję areny. Finalnie zużyto mniej materiałów niż w przypadku tradycyjnej budowy.
Od momentu powstania projektu, obiekt nosił nazwę pochodzącą od wspomnianej we wstępie dzielnicy. Ta uległa zmianie na Stadium 974 podczas wirtualnej ceremonii otwarcia w dniu 20 listopada 2021 roku. Nowa nazwa nawiązuje do liczby kontenerów transportowych, jakich użyto przy budowie areny. Jest to także numer kierunkowy do Kataru. Pierwszy mecz rozegrano 30 listopada 2021 roku w ramach Arab Cup 2021.
Stadion powstał na planie prostokąta z wyraźnie zaokrąglonymi krawędziami. Z zewnątrz obiekt sprawia wrażenia zrobionego z gigantycznych klocków lego o różnych kolorach. Zostało to osiągnięte dzięki modułowym elementom stalowym i kontenerom, które stanowią zaplecze areny. Całość jest hołdem dla pobliskiego portu i tradycji morskich Dohy.
Widownia o pojemności 44 089 miejsc została podzielona na dwa poziomy przedzielone pasem lóż. Z górnej kondygnacji trybun rozciąga się widok na dzielnicę West Bay i jej drapacze chmur. Problem klimatyzacji trybun rozwiązuje się niejako sam dzięki położeniu tuż obok zatoki, która zapewnia orzeźwiającą bryzę.
Po demontażu stadionu, okolica zostanie uprzątnięta i zamieni się w tereny zielone. Części składowe areny będzie można wykorzystać do budowy innych obiektów: mniejszych stadionów, pływalni lub hal sportowych. Wstępne zainteresowanie wyraziła Tunezja.
Reklama
Zdjęcia
Powiązane aktualności
2024
2022
-
Katar 2022: Mundial zakończony!
W niedzielny wieczór wszystko stało się jasne. Mistrzami Świata po 36-letniej przerwie znów zostali Argentyńczycy, którzy po niezwykle emocjonującym meczu pokonali w rzutach karnych Francuzów. Dzień wcześniej brąz wywalczyli Chorwaci, zwyciężając z Marokiem. To dobra okazja, żeby podsumować mundial pod kątem stadionowym.
-
Katar 2022: Finałowe emocje przed nami!
Piłkarskie Mistrzostwa Świata powoli dobiegają końca, ale przed nami jeszcze dwa najważniejsze mecze, które zadecydują o tym, kto do domu przywiezie medale i z jakiego będą kruszcu. W spotkaniu o brąz naprzeciw siebie staną Chorwacja i Maroko, a w wielkim finale zmierzą się Argentyna i Francja. Emocje gwarantowane!
-
Katar 2022: Sprawdźcie naszą relację z mundialu!
Trwające Mistrzostwa Świata mogą się podobać. Nie brakuje na nich pięknych goli, emocji do 100 (sic!) minuty meczu, kontrowersyjnych decyzji sędziowskich i porażek faworytów. Nas jednak najbardziej interesują katarskie stadiony i jeśli jakimś cudem przegapiliście wydarzenia z ostatnich tygodni, to śpieszymy z pomocą.
-
Katar 2022: Jak to jest z tą frekwencją na stadionach?
Cały piłkarski świat zastanawiał się, dlaczego FIFA w swoich danych o ilości kibiców na trybunach w trwających MŚ podaje, że było ich więcej niż miejsc dostępnych na stadionie. Taka sytuacja zdarzyła się już kilkukrotnie i pojawiły się głosy, że statystyki są przekłamane. Wyjaśniamy, o co w tym wszystkim chodzi.
-
Katar 2022: Mundial otwarty!
W niedzielę 20 listopada o 17:00 zabrzmiał pierwszy gwizdek sędziego na piłkarskich Mistrzostwach Świata. W meczu otwarcia reprezentacja Kataru starła się Ekwadorem. Wcześniej odbyła się ceremonia otwarcia, na której nie zabrakło polskich akcentów.
-
Katar 2022: Dziś ruszają Mistrzostwa Świata!
20 listopada o godzinie 17:00 wielkie odliczanie się zakończy. Kilka miesięcy później niż zwykle, w nietypowej aurze, bo za oknami spadł już pierwszy śnieg, na katarskie boiska wybiegną najlepsi piłkarze świata. Nasza redakcja z okazji turnieju przygotowała dla Was stadionowy skarb kibica.
-
Katar 2022: Na stadionach pojawią się systemy wykrywające spalonego
FIFA ogłosiła, że na tegorocznym mundialu zostanie użyta półautomatyczna technologia, służąca do wykrywania spalonego. Federacja szacuje, że to nowe rozwiązanie pomoże arbitrom podejmować szybsze, dokładniejsze i powtarzalne decyzje dotyczące ofsajdu. Wszystkie areny turnieju zostaną wyposażone w odpowiednie urządzenia.
-
Katar 2022: Krytyczny raport o wpływie mundialu na środowisko
Nadchodzący mundial w Katarze miał być najbardziej przyjaznym środowisku w historii. Jego organizatorzy chwalili się, że bilans emisji dwutlenku węgla związany z Mistrzostwami Świata, będzie zerowy. Opublikowany właśnie raport rozwiewa te nadzieje. Jak się okazuje, tzw. „ślad węglowy” turnieju może być nawet 8 razy większy niż zakładano!
-
Katar 2022: Jakie szanse dają bukmacherzy Polakom na mundialu?
Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej zbliżają się wielkimi krokami. "Biało-Czerwoni" znają już wszystkich rywali grupowych. Według zakładów bukmacherskich wcale nie stoją na straconej pozycji w kwestii awansu do fazy pucharowej katarskiego turnieju. Wszystko w nogach naszych "Orłów".
-
Katar 2022: Walka o klimat czy ratowanie wizerunku?
Nadchodzący mundial w Katarze rodzi tyle samo kontrowersji i znaków zapytania, co pozytywnych skojarzeń z samym turniejem piłkarskim. Klimatyzowane stadiony, walka z ekologami, klimatyczna "neutralność" i wiele więcej. Poznajcie cienie i blaski pierwszych Mistrzostw Świata w historii, które zostaną rozegrane w grudniu.
-
Katar 2022: Wiemy już na jakich stadionach zagrają Polacy!
W piątek 1 kwietnia odbyło się losowanie grup, a dzień później oficjalnie potwierdzono stadiony, daty oraz godziny meczów fazy grupowej Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Polacy zmierzą się w grupie C z Meksykiem, Arabią Saudyjską i Argentyną. Gdzie przyjdzie nam jednak rozegrać spotkania podczas mundialu?
-
Stadium of the Year 2021: Połowa głosowania już za nami!
Rozpoczął się marzec, a to oznacza, że połowa głosowania w konkursie na Stadion Roku 2021 już za nami. Dziękujemy Wam za dotychczasową aktywność! Jeśli jeszcze nie zagłosowałeś/aś, przypominamy, że masz czas tylko do 14 marca. Kto wie, być może to właśnie Twój głos zaważy na końcowej klasyfikacji?
-
Stadium of the Year 2021: Głosowanie publiczne otwarte, zapraszamy!
Przed nami miesiąc na podjęcie decyzji, który stadion zainaugurowany w 2021 najbardziej zasługuje na uznanie. Lista nie jest przesadnie długa, ale za to są na niej prawdziwe perełki. Jak zagłosujecie? To zostawiamy wyłącznie Wam!
-
Katar 2022: Co czeka stadiony po mundialu?
Mecz otwarcia Mistrzostw Świata w piłce nożnej zbliża się coraz większymi krokami. Mimo, że okoliczności rozgrywania zimowego turnieju są co najmniej kontrowersyjne, setki tysięcy kibiców zasiądzie na trybunach katarskich stadionów. Co jednak stanie się z obiektami już po samym finale?
-
Stadium of the Year 2021: Czekamy na Wasze nominacje!
Na naszym portalu styczeń to wyjątkowy czas, w którym rozpoczynamy proces rozpatrywania kandydatur w walce o miano Stadionu Roku. Które obiekty otwarte w 2021 roku powinny w Waszej opinii znaleźć się na liście do głosowania w konkursie Stadium of the Year?