New National Stadium (XIII)

Pojemność80 000
Kraj Japonia
MiastoTokio
Kluby-
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt-
Czas budowy-
Projekt KSS Group, Farshid Moussavi Architecture
Data projektu 2012

Reklama

New National Stadium (XIII) – opis projektu

Plan powstały przez współpracę KSS Group I Frashi Moussavi Architecture zakłada stworzenie stadionu połączonego prawie płynnie z parkiem wokół. Sztucznie stworzone wzgórki mogą służyć jako małe amfiteatry, a pnące się w górę alejki prowadzą widzów do wnętrza. Tu duża niespodzianka – falująca elewacja stadionu to jednocześnie klatki schodowe (!) na kolejne poziomy stadionu.

Wyjątkowości stadionowi dodaje fakt, że zaplanowano bardzo mobilny układ widowni. Nie tylko dolne poziomy trybun miałyby być ruchome (wymóg konkursowy), ale też jedna z górnych za bramką. Dzięki temu pierwszy raz w historii udałoby się całkowicie zmienić układ widowni z lekkoatletycznej na piłkarską.

Koncepcja została zgłoszona w 2012 do międzynarodowego konkursu na projekt nowego stadionu narodowego Japonii. Wśród głównych oczekiwań Japan Sport Council było umożliwienie organizacji Igrzysk Olimpijskich i finału Mistrzostw Świata w optymalnych warunkach. Dlatego wymogiem było zaproponowanie rozsuwanych trybun za bieżnią/liniami boiska oraz ruchomego dachu nad polem gry.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2015