Stadion Sepsi OSK

Pojemność8 450
Kraj Rumunia
MiastoSfântu Gheorghe
KlubySepsi OSK
KategoriaProjekt zrealizowany
Koszt€ 15 mln
Czas budowy04/2019 - 11/2020
Projekt Csaba Németh / Tamás Dobrosi

Reklama

Stadion Sepsi OSK – opis projektu

Nowy stadion ma stanąć na północnym wylocie ze Sfântu Gheorghe, tuż obok hali widowiskowej. Obiekt otrzyma standard IV Kategorii UEFA dzięki obszernej infrastrukturze oraz pojemności przekraczającej 8 tys. widzów.

Choć powstaje w rumuńskiej Transylwanii, to autorami projektu są Węgrzy. Węgrzy zresztą są też fundatorami areny, ponieważ rząd węgierski finansuje lwią część z budżetu sięgającego 15 mln €. Dlaczego? Projekt jest częścią wsparcia, jakim węgierski rząd obdarza kluby sportowe w miejscach o silnej diasporze madziarskiej. Co prawda Sfântu Gheorghe zamieszkują głównie Seklerzy, ale zdecydowanie bliżej im etnicznie do Węgrów niż Rumunów.

Wyjściowa koncepcja powstała w zespole Csaby Németha i zakładała bardzo prosty wizualnie, zwarty i niemal w pełni prefabrykowany stadion. Jednak w trakcie budowy rozpoczętej w kwietniu 2019 zapadła decyzja, by stadion związać silniej z węgierską tożsamością.

Zadanie doprojektowania nowego frontu do stadionu przypadło Tamásowi Dobrosi, znanemu z pracy nad Pancho Aréną w Felcsút. Otrzymał za cel uchwycenie na stadionie typowo węgierskiego ducha znanego z prac Imre Makovecza i Károlego Kósa. Stąd efektowne i nieco fikuśne kolumny oraz wieże, które mają być pokryte blachą harmonizującą z resztą stadionu.

Obiekt zaoferuje trzy poziomy zaplecza na głównej trybunie, w tym niezbędne pomieszczenia dla mediów i zawodników, sklep klubowy oraz pub. Na widowni znajdzie się 110 miejsc VIP oraz 80 dla osób niepełnosprawnych. Przy stadionie i hali przewidziano 509 miejsc postojowych oraz 22 dla autobusów.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2021

2020