Rumunia: Inauguracja „węgierskiego” stadionu znacznie opóźniona

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Rumunia: Inauguracja „węgierskiego” stadionu znacznie opóźniona Oddanie do użytku nowego obiektu Sepsi OSK było już kilkakrotnie przekładane. Wygląda na to, że otwarcie nastąpi dopiero w nowym sezonie, oby z udziałem publiczności.

Reklama

Wzrost kosztów budowy

Sepsi OSK powstało w 2011 roku. W tym roku po raz drugi udało im się awansować do grupy mistrzowskiej rumuńskiej ekstraklasy. Rozwój sportowy idzie w parze z poprawą infrastruktury. W nowym sezonie klub ze Sfântu Gheorghe, miasta położonego w centralnej Rumunii, doczeka się nowego stadionu. Inaugurację zaplanowano na sierpień lub wrzesień.

Pierwotnie otwarcie nowej areny miało odbyć się listopadzie 2020 roku. Później mówiło się o marcu, maju lub wczesnym lecie tego roku. Niestety, stadion wciąż nie jest gotowy na 100%, a taki stan gotowości nowego obiektu w dniu jego inauguracji, postawił sobie za punkt honoru właściciel klubu Laszlo Dioszegi.

Sepsi OSK Stadion, Sfantu Gheorghe© Sepsi OSK

Budowa w znaczącym stopniu finansowana przez rząd węgierski miała wynieść 15 mln €, jednak według najnowszych doniesień wyniesie około 25 mln € (114 mln zł). Klub z Sfântu Gheorghe znajduje się na obszarze zamieszkiwanym przez mniejszość węgierską. Ponadto ma dobre relacje z węgierskim klubem Puskás Akadémia FC, którego przedstawiciele udzielili Rumunom wskazówek, jak aplikować o dofinansowanie od rządu węgierskiego.

Pogoda odpowiedzialna za opóźnienia

W tym momencie Stadion Sepsi OSK jest ukończony w 85%.Opóźnienie prac wynika głównie z niesprzyjającej pogody: fali mrozów w zimie i częstych opadów śniegu z deszczem w marcu i kwietniu.

Sepsi OSK Stadion, Sfantu Gheorghe© Raducu P Drum

W najbliższym czasie roboty będą się koncentrować na głównej fasadzie stadionu, która nada mu wygląd węgierskiego pałacyku oraz na parkingach. W tych dwóch obszarach Dioszegi identyfikuje największe opóźnienia. Z kolei prace z dostosowaniem infrastruktury wokół stadionu są do tyłu około 1,5 miesiąca.

Ukończono już dach obiektu, a w tym miesiącu hybrydowa murawa będzie zdatna do rozegrania pierwszego meczu. W marcu rozpoczęła się instalacja krzesełek. W połowie kwietnia zamontowanych było już 80% siedzisk.

Pojemność stadionu wyniesie nieco powyżej 8400 miejsc, a sam kompleks ze stadionem zajmuje 10 tys. m2. Obiekt oświetlą 144 reflektory LED. Ponadto będzie wyposażony w 10 kabin dla komentatorów, 509 miejsc parkingowych i 22 miejsca postojowe dla autokarów. To wszystko zapewni Kategorię IV w nomenklaturze UEFA, co umożliwia grę w fazie grupowej Ligi Europy.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama