Bishkek Arena

Pojemność 45 000
Kraj Kirgistan
Miasto Orok
Kluby
Kategoria Projekt realizowany
Koszt ?
Czas budowy 2024–2026

Reklama

Bishkek Arena – opis projektu

Kiedy powstały plany nowego stadionu narodowego Kirgistanu?

Idea budowy nowego stadionu narodowego Kirgistanu była dyskutowana co najmniej od 2014. Do tej pory rolę najważniejszego stadionu w kraju pełni stadion im. Dölöna Ömürzakowa, położony w centrum stolicy kraju, Biszkeku. Obiekt ten został otwarty w 1941, obecnie jednak daleko jest mu do nowoczesnych aren sportowych.

20 lipca 2015 dyrektor rządowej agencji ds. edukacji fizycznej i sportu, Szejszenkuł Bakirow, zapowiedział budowę wielofunkcyjnego kompleksu sportowego wraz ze stadionem, w pobliżu międzynarodowego lotniska Manas. Z planów tych ostatecznie nic nie wyszło.

Sprawa nabrała nowego tempa za prezydentury Sadyra Dżaparowa. Po raz pierwszy zapowiedział on budowę nowego stadionu w grudniu 2021. Kolejna deklaracja padła 14 czerwca 2022, po meczu z Tadżykistanem kończącym udane eliminacje do Pucharu Azji 2023.

Dzień później sekretarz prasowy prezydenta, Erboł Sułtanbajew, opublikował pierwsze wizualizacje nowego stadionu. Według ówczesnych planów obiekt miał posiadać bieżnię lekkoatletyczną, a zakładana pojemność wynosiła 22,5 tys. widzów.

Gdzie powstanie stadion narodowy Kirgistanu?

Stadion planuje się wybudować we wsi Orok, na południowo-zachodnich przedmieściach Biszkeku, gdzie wybrano działkę o powierzchni 20,78 ha. W lipcu 2022 rząd zmienił status tego terenu, który dotychczas miał przeznaczenie rolnicze. Budowa miała ruszyć już w sierpniu 2022, do zapowiadanego rozpoczęcia prac wówczas jednak jeszcze nie doszło.

Kiedy rozpoczęła się budowa stadionu narodowego Kirgistanu?

W maju 2023 Kirgistan wizytował prezydent FIFA, Gianni Infantino, który uczestniczył w otwarciu nowej siedziby Kirgiskiego Związku Piłki Nożnej. Przy okazji Infantino mówił również o potrzebie budowy w kraju nowego stadionu.

30 sierpnia 2023 w Oruk dokonano uroczystej ceremonii inauguracji budowy. Podczas uroczystości położono kamień węgielny i zakopano kapsułę czasu. W wydarzeniu uczestniczył m.in. prezydent kraju, Sadyr Dżaparow, a także delegacja FC Barcelony na czele z jej prezydentem, Joanem Laportą, która gościła w Kirgistanie w związku z otwarciem klubowej akademii oraz rozpoczęciem budowy kolejnej.

Przy okazji podano również nowe plany dotyczące przyszłego stadionu. Obiekt miał być tym razem już typowo piłkarski (bez bieżni lekkoatletycznej), a jego pojemność miała wynosić 35 tys. widzów.

Pomimo uroczystości, po jej zakończeniu nie rozpoczęto żadnych właściwych prac nad budową stadionu. Do tematu powrócił 19 lutego 2024 nowo wybrany prezydent Kirgiskiego Związku Piłki Nożnej, Kamczybek Taszijew, który stwierdził, że budowa stadionu rozpocznie się w ciągu 10-15 dni.

Do rozpoczęcia prac znów nie doszło, ale 15 marca 2024 szef prezydenckiej administracji, Kanybek Tumanbajew, zaprezentował zupełnie nowe wizualizacje przyszłego stadionu narodowego. Według Tumanbajewa, koncepcja została przygotowana we współpracy z renomowanymi zagranicznymi pracowniami architektonicznymi, a budowa powinna ruszyć w najbliższych dniach po opublikowaniu informacji.

22 kwietnia 2024 prezydent Kirgistanu, Sadyr Dżaparow, za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych opublikował dodatkowe wizualizacje i ogłosił rozpoczęcie budowy.

Stadion ma zostać wybudowany w ciągu dwóch lat. Nie podano kosztów budowy, wiadomo jednak że zostaną one pokryte z budżetu państwa.

Jaki będzie stadion narodowy Kirgistanu?

Według planów podanych w marcu 2024, obiekt ma pomieścić 45 tys. widzów. Stadion będzie posiadał typowo piłkarski układ trybun, chociaż z zewnątrz przyjmie okrągły kształt. Arena ma łączyć w sobie cechy nowoczesnego obiektu sportowego z tradycyjną architekturą. Swym wyglądem zewnętrznym budynek ma przypominać jurtę, obiekt będzie też bogaty w charakterystyczne, lokalne wzornictwo.

Stadion ma spełniać wszelkie niezbędne warunki do organizowania meczów piłkarskich i innych imprez na najwyższym, światowym poziomie. Obiekt będzie wyposażony w rozmaite udogodnienia, loże VIP i sklepy, a na zewnątrz znajdą się tereny rekreacyjne oraz parking na 1500 aut i 100 autobusów.

Reklama

Wizualizacje