Sabah Al Salem University City Stadium

Pojemność15 000
Kraj Kuwejt
MiastoAl-Shadadiya
Kluby?
KategoriaProjekt realizowany
KosztKWD 84 mln
Czas budowy2016 - 2022
Projekt Skidmore, Owings and Merrill / Gulf Consult
Wykonawca SEG Qatar Company

Reklama

Sabah Al Salem University City Stadium – opis projektu

Zupełnie nowy stadion wielofunkcyjny w Kuwejcie powstaje w ramach największego krajowego projektu edukacyjnego Sabah Al-Salem University City. Cały kompleks dla 40-50 tys. studentów powstaje na południowym wschodzie metropolii, a jego część sportowo-rekreacyjna na wschodnim skraju ponad 600-hektarowego obszaru.

Stadion jest inspirowany skrzydłami gołębia, imitowanymi przez dach: dwa zadarte wysoko łuki i częściowo przezierną membranę. Dzięki swoim łukom stadion jest najwyższym budynkiem całego kampusu, w którym większość obiektów ma nie więcej niż 5 kondygnacji.

Widownia dla 15 000 skupia się na dwóch dwupoziomowych trybunach wzdłuż boiska, połączonych wzniesioną ponad poziom ulicy promenadą. Dzięki niej kibice mogą obejść stadion również za otwartymi łukami. Główne wejście dla publiczności znajduje się po zachodniej stronie obiektu.

Ponieważ stadion powstał z myślą o sportach akademickich, jego infrastruktura ma zapewniać nie tylko wysoki standard piłkarzom, ale też lekkoatletom. Stąd 8-torowa bieżnia i obfite zaplecze szatniowe. W sumie infrastruktura sięga wysokością grubo ponad 20 metrów, tj. 7 kondygnacji. Na tej wysokości znajduje się klimatyzowana strefa hospitality. Od zewnątrz trybuny wschodnią i zachodnią delikatnie kryje pozioma fasada z aluminiowych rur.

Poza głównym stadionem w planie części sportowo-rekreacyjnej jest kryty kort tenisowy, dodatkowe korty odkryte, dwa boiska piłkarskie oraz zespolone mniejsze hale. Całość wyceniono na 84 mln dinarów (ok. 1 mld zł).

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2021