Hampden Park

Pojemność65 000
Kraj Szkocja
MiastoGlasgow
KlubyQueens Park FC
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt?
Czas budowy?
Projekt Holmes Miller Architects

Reklama

Hampden Park – opis projektu

Jak prezentuje się Hampden Park?

Hampden Park w Glasgow został otwarty w 1903 i był to wówczas największy stadion na świecie. Obiekt należał do klubu Queens Park FC, stał się też domem piłkarskiej reprezentacji Szkocji. Na przestrzeni lat przechodził wiele zmian, ostatnie poważniejsze modernizacje miały miejsce w latach 90. XX wieku. W 2020 właścicielem stadionu została szkocka federacja piłkarska (SFA). Pojemność areny wynosi 51,866 widzów.

Hampden Park to zasłużony obiekt o długiej tradycji. Choć do dziś gości największe imprezy, uchodzi już jednak za nieco archaiczny. Stadion posiada owalny układ trybun, a widownia znajduje się w pewnym oddaleniu od boiska; z drugiej strony, miejsca jest za mało, by zmieścić tam bieżnię lekkoatletyczną (na Igrzyska Wspólnoty Narodów 2014 trzeba było wybudować specjalny podest).

Jak powstały plany przebudowy Hampden Park?

Od 2018 pojawiały się doniesienia o możliwej kandydaturze Wielkiej Brytanii i Irlandii na organizację Mistrzostw Świata 2030. W 2022 plany zmieniono i ogłoszono, że kraje będą ubiegać się o organizację Mistrzostw Europy 2028. Częścią kandydatury został także Hampden Park, jako jedyny szkocki przedstawiciel. W związku z planami organizacji wielkiej imprezy pojawiły się nadzieje na rządowe wsparcie i modernizację stadionu.

W 2020 pracownia architektoniczna Holmes Miller otrzymała od SFA, który w tym samym czasie został właścicielem stadionu, zadanie stworzenia nowej koncepcji przebudowy Hampden Park. Wizja po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w 2023 i wzbudziła w mediach spekulacje na temat możliwej przebudowy.

Jakie są szanse na przebudowę Hampden Park?

W czerwcu 2023 sekretarz generalny SFA, Ian Maxwell, stwierdził jednak, że przy obecnym klimacie ekonomicznym przebudowa Hampden Park jest mało realna, a według prezydenta federacji, Mike’a Mulraneya, priorytetem dla związku jest inwestowanie w ideę grassroots.

Co zakłada koncepcja przebudowy Hampden Park?

Koncepcja przygotowana przez Holmes Miller zakłada kompletną przebudowę Hampden Park. Obiekt otrzyma nowe, bardziej strome trybuny, które znajdą się tuż przy boisku. Pojemność przebudowanej areny wzrośnie do 65 000 widzów. Stadion będzie wyposażony w kurtyny przykrywające górne partie widowni w przypadku organizacji mniejszych imprez.

Wzdłuż pola gry widownia zostanie podzielona na dwie kondygnacje, a za bramkami łączyć się będzie w wysoką, jednopoziomową trybunę, ułatwiającą najzagorzalszym kibicom tworzenie meczowych choreografii. Dzięki dwóm takim trybunom (tzw. „Kop”) stadion będzie mógł przyjąć dwa przeciwne obozy kibiców (np. podczas rozgrywania finałów Pucharu Szkocji).

Projekt zakłada zachowanie części pomieszczeń trybuny południowej, na której skupione będą strefy VIP/hospitality. Na całym stadionie znajdą się liczne kioski i puby, działające w trakcie meczów oraz bezpośrednio przed i po.

Trybuny przykryje stałe zadaszenie, a nad boiskiem znajdzie się dach z możliwością zamykania i otwierania. Stadion zostanie pokryty prześwitującą elewacją, która będzie podświetlana na różne kolory, np. barwy drużyn grających na obiekcie. Na zewnątrz będą miejsca parkingowe, które znajdą się pod platformą, mającą swym kształtem nawiązywać do linii brzegowych Szkocji.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023