Szkocja: Tak ma wyglądać odnowione Hampden Park
źródło: Stadiony.net; autor: Maciek Ściłba
Bez wątpienia Hampden Park nie należy do najnowocześniejszych obiektów na Wyspach Brytyjskich. Już niedługo ma się jednak to zmienić. Wiemy także, jak prawdopodobnie będzie wyglądać ta arena po zakończonej przebudowie. To może być mocny kandydat do tytułu Stadionu Roku.
Reklama
Hampden Park doczeka się w końcu remontu generalnego?
Powiedzieć, że szkocki stadion narodowy jest wysłużony, to nie powiedzieć nic. 31 października tego roku będzie on obchodził swoją 120 rocznicę otwarcia. Podczas inauguracyjnego meczu Queens Park ograł Celtic FC 1:0. Oczywiście przez 12 dekad arena przeszła wiele modernizacji i nie przypomina tej z początku XX wieku. Ostatnia z nich miała miejsce w 2014 roku. Zmieniła ona tymczasowo obiekt w stadion lekkoatletyczny użytkowany podczas Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej. Wówczas usprawniono także infrastrukturę przeznaczoną dla osób niepełnosprawnych.
Co ciekawe żadnych prac nie podjęto przed Euro 2020, kiedy to Hampden Park gościł mecze w ramach tej imprezy. Okazuje się, że była to cisza przed burzą. Szkocka arena znalazła się na liście obiektów wspólnej brytyjskiej i irlandzkiej kandydatury odnośnie organizacji piłkarskich Mistrzostw Europy w 2028 roku. Wszystko wskazuje jednak na to, że w przypadku wyboru Wielkiej Brytanii i Irlandii jako gospodarzy tego turnieju stadion przejdzie gruntowną przemianę, która sprawi, że stanie się on jedną z najnowocześniejszych aren w Zjednoczonym Królestwie. Pierwsze wizualizacje przygotowało miejscowe biuro architektoniczne Holmes Miller. Trzeba przyznać, że robią one naprawdę fantastyczne wrażenie.
Jak będzie wyglądać Hampden Park po modernizacji?
Obiekt, mogący aktualnie pomieścić 51 866, zostanie powiększony. Ma znaleźć się na nim 65 000 miejsc, dzięki czemu stanie się on największy w Szkocji, prześcigając tym samym 60-tysięczny Celtic Park. Będzie to możliwe dzięki przebudowie trybun – mocniejszym nachyleniu i przesunięciu ich w kierunku murawy. Niektóre źródła podają także informacje o prawdopodobnym wytyczeniu miejsc stojących. Jeszcze do 2022 roku wszystkie miejsca na arenach w Wielkiej Brytanii musiały być siedzące, jednak odpowiednie zmiany przepisów prawnych pozwalają już na tworzenie sektorów stojących przy zachowaniu określonych warunków. Firma Holmes Miller w swoim projekcie jasno jednak podkreśla, że 65 000 ma dotyczyć tylko i wyłącznie miejsc siedzących.
Nowe Hampden Park ma otrzymać rozsuwany dach. Dzięki temu stadion będzie mógł pełnić także funkcję hali sportowej. Co ciekawe poszycie zadaszenia i elewacji miałoby mieć półprzezroczysty kolor. Dzięki instalacji najnowocześniejszych urządzeń DMX LED cały stadion podświetlany byłby w barwach drużyn rozgrywających aktualnie mecz. Projektanci postanowili wprowadzić jeszcze jedno arcyciekawe unowocześnienie. Obiekt miałby mieć dwupoziomowe trybuny, z czego na niższych rzędach mieściłoby się 30 000 widzów. Podczas wydarzeń o takiej liczbie uczestników, górne rzędy zakrywane byłby specjalną ruchomą półprzezroczystą kurtyną, która tworzyłaby niesamowity ekran mający 360 stopni.
Rozbudowaniu uległaby także strefa hospitality. Najwięcej lóż VIP nadal mieściłoby się na trybunie południowej. Pod sektorami zachodnimi i wschodnimi znajdowałby się punkty gastronomiczne dla zwykłych kibiców. Nie zapomniano także o otoczeniu obiektu. Bezpośrednio przed samą areną wzniesiono by coś w rodzaju betonowych podestów górującymi nad parkingami, które prowadziłyby do wejścia na trybuny. Swoim kształtem nawiązywałyby one do wybrzeża Szkocji. Na ten moment nie wiadomo jaki byłby koszt przebudowy areny w wyżej opisany sposób. Ciężko to oszacować ze względu na stale zmieniające się wskaźniki makroekonomiczne. Szef Scottish Football Association Mike Mulraney przyznaje, że gdyby udało się pozyskać 500 mln funtów, to ta kwota byłaby w tej chwili zainwestowana w inne szkockie stadiony. Można zatem domniemywać, że koszt inwestycji w projekt przygotowany przez Holmes Miller z pewnością pochłonąłby więcej niż wskazana kwota.
Reklama