Stade Gilbert-Brutus

Pojemność13 180
Kraj Francja
MiastoPerpignan
KlubyDragons Catalans
KategoriaProjekt realizowany
Koszt€26.8 M ($28.6 M)
Czas budowy2006–2026

Reklama

Stade Gilbert-Brutus – opis projektu

Jak rozpoczęła się przebudowa Stade Gilbert-Brutus?

Stade Gilbert-Brutus, położony w północnej części Perpignan, został otwarty w 1962. Pierwotnie stadion posiadał bieżnię lekkoatletyczną, ale od początku służył w dużej mierze rozgrywkom rugby league, grała tutaj m.in. drużyna XIII Catalan, od czasu do czasu również reprezentacja Francji.

W 2000 doszło do fuzji XIII Catalan z AS Saint-Estève XIII, w wyniku której powstał Union treiziste catalane (UTS). W 2006 zespół ten przystąpił do angielskich rozgrywek Super League, przyjmując nazwę Dragons Catalans.

W związku z akcesją zespołu do angielskich rozgrywek, przystąpiono do rozbudowy Stade Gilbert-Brutus. W 2006, w ramach pierwszego etapu prac, zlikwidowano bieżnię wokół boiska i zmodernizowano trybunę południową (Tribune Bonzoms). Drużyna Dragons Catalans powróciła na stadion w sezonie 2007 (wcześniej tymczasowo występowała na pobliskim Stade Aimé Giral).

Jaki był kolejny etap przebudowy Stade Gilbert-Brutus?

Kolejnym etapem rozbudowy była likwidacja łuku po stronie zachodniej i budowa w tym miejscu nowej, zadaszonej trybuny (Tribune Puig-Aubert), położonej tuż za linią końcową boiska. Ten etap przeprowadzono w 2010.

Przy okazji zmian, jakie zachodziły na Stade Gilbert-Brutus, po stronie wschodniej powstała kryta pływalnia, po bokach trybuny północnej pojawiły się dwie mniejsze, prowizoryczne trybuny, w narożnikach stanęły maszty oświetleniowe, a w otoczeniu utworzono nowe parkingi.

Co przewidziano w ramach trzeciego etapu przebudowy Stade Gilbert-Brutus?

Trzecim i ostatnim etapem przebudowy stadionu ma być zastąpienie dotychczasowej trybuny północnej (Tribune Guasch-Laborde) zupełnie nową, większą konstrukcją, połączoną narożnikiem z trybuną zachodnią. Przez lata jednak celu tego nie udawało się zrealizować, choć klub wciąż nie rezygnuje z planów. Według ostatnich informacji, prace mają ruszyć po zakończeniu sezonu 2024, a nowa trybuna powinna być gotowa na sezon 2026.

Budowa nowej trybuny północnej zakończy realizację planu rozbudowy stadionu, którego realizacja rozpoczęła się w 2006. Od czasu budowy nowej trybuny zachodniej (2010) pojemność stadionu wynosi 10 460 widzów, zaś po powstaniu nowej trybuny północnej ma wzrosnąć do 13 180 widzów (wszystkie miejsca pod dachem). Na nowej trybunie północnej powstaną również dodatkowe skyboxy.

Koszt budowy nowej trybuny północnej szacuje się na 15 mln €. Koszt pierwszego etapu (2006) wyniósł 3,8 mln €, a drugiego (2010) 8 mln €, łącznie więc przebudowa pochłonie blisko 27 mln €.

Reklama

Wizualizacje

  • Stade Gilbert-Brutus
    © www.archigraphie3d.com
  • Stade Gilbert-Brutus
    © www.archigraphie3d.com