Iron District Stadium

Pojemność8 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoMilwaukee
Kluby
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$ 160 M
Czas budowy2022–2024
Projekt Kahler Slater, JLG Architects

Reklama

Iron District Stadium – opis projektu

Jak powstał projekt nowego stadionu piłkarskiego w Milwaukee?

W maju 2022 upublicznione zostały pierwsze plany budowy nowego, typowo piłkarskiego stadionu w Milwaukee. Obiekt ma powstać dla nowej drużyny, która ma przystąpić do USL Championship, drugich w hierarchii (po MLS) rozgrywek piłkarskich w Stanach Zjednoczonych. Przedsięwzięcie jest wspólną inicjatywą Kacmarcik Enterprises oraz Bear Development.

Rozmowy w sprawie powołania do życia nowej drużyny trwały od kilku lat. Kacmarcik Enterprises posiada już jeden klub piłkarski w stolicy stanu Wisconsin, Madison (Forward Madison FC), występujący w USL League One, a teraz ma zamiar stworzyć nowy zespół w największym mieście tego stanu, Milwaukee. Powstanie drużyny będzie oznaczać powrót profesjonalnych rozgrywek piłkarskich do Milwaukee po ponad dwóch dekadach (poprzedni zespół, Milwaukee Rampage, swój ostatni sezon w A-League rozegrał w 2002).

Kiedy powstanie nowy stadion w Milwaukee?

19 października 2022 ogłoszono przyznanie nowej drużynie licencji na grę w USL Championship od sezonu 2025. Budowa nowego stadionu ma się rozpocząć jesienią 2022 od rozbiórki starego hotelu i porządkowania terenu. Zakończenie inwestycji planowane jest na wiosnę 2024.

Gdzie powstanie nowy stadion w Milwaukee?

Stadion powstanie w dzielnicy Westown, bardzo blisko ścisłego centrum miasta, tuż obok dużego węzła autostradowego. W pobliżu znajduje się także główny dworzec kolejowy i autobusowy w Milwaukee. Zakup 11-akrowej działki za cenę 12,3 mln $ sfinalizowano w czerwcu 2022.

Teren ten, w większości niezabudowany, uprzednio należał do Marquette University. Uczelnia zamierzała wybudować tutaj, wspólnie z Aurora Health Care, duży ośrodek badawczy, ale po wycofaniu się partnera, inwestycji nie zrealizowano. W 2020 lokalne władze zezwoliły na budowę na tym terenie obiektów o charakterze komercyjnym.

Jaki będzie nowy stadion w Milwaukee?

Projekt nowego stadionu stworzyła pracownia Kahler Slater, we współpracy z JLG Architects. Obiekt ma mieć typowo piłkarski, prostokątny układ, z zadaszonymi trybunami, usytuowanymi wokół pola gry. Pojemność areny wyniesie 8000 widzów, a boisko na stadionie zostanie wyposażone w sztuczną murawę.

Trybuny wzdłuż boiska zostaną podzielone na dwa piętra, ze znacznie większą górną kondygnacją, częściowo nachodzącą na dolne sektory. Trybuna za wschodnią bramką będzie znacznie niższa od pozostałych, znajdzie się na niej natomiast duży telebim.

Istotną częścią całego projektu będzie zintegrowany ze stadionem wysoki budynek, który stanie za trybuną za zachodnią bramką. W budynku znajdzie się 140 pokoi hotelowych z widokami na boisko lub na centrum miasta i jezioro Michigan, 99 dotowanych przez miasto lokali mieszkaniowych, a także powierzchnie handlowo-usługowe. Zaraz za budynkiem powstanie hala koncertowa na 3500 widzów. Realizacja całego projektu, nazwanego Iron District MKE, ma kosztować 160 mln $.

Komu służyć będzie Iron District Stadium?

Poza nową drużyną grającą w USL Championship (jej nazwa jest jeszcze do ustalenia) z obiektu będą korzystać zawodnicy i zawodniczki zespołów piłkarskich oraz lacrosse Marquette Golden Eagles (nazwa drużyn sportowych Marquette University, którego kampus znajduje się w pobliżu). Stadion ma również służyć lokalnej społeczności i być wykorzystywany do organizacji rozmaitych wydarzeń.

Reklama

Wizualizacje