Stadion Miejski w Krotoszynie

Pojemność2 500
Kraj Polska
MiastoKrotoszyn
KlubyAstra
KategoriaProjekt zrealizowany
KosztPLN 45.9 mln
Czas budowy10/2019 - 06/2021
Projekt Stanisławski Jerzy „Stanisławski”
Wykonawca Alstal Grupa Budowlana, Alstal Development
Adres Sportowa 1, 63-700 Krotoszyn, Polska

Reklama

Stadion Miejski w Krotoszynie – opis projektu

sportowo-rekreacyjnego na miejskim Błoniu, tuż nad Jeziorem Odrzykowskim. Całe założenie obejmuje niemal 16,5 hektara, a poza stadionem w planie są liczne obiekty dla potrzeb amatorów: korty tenisowe, dwa tory do jazdy ekstremalnej na rowerze, boisko do streetballu, pole biwakowe, rozbudowa przystani i skateparku, siłownia plenerowa i mniejsze obiekty wypoczynkowe.

Za całość miasto płaci 45,9 mln zł, z czego główny stadion pochłonie niemal idealnie połowę, ok. 23,5 mln zł. Niewielkie dofinansowanie do tego projektu (2,5 mln zł) zapewniło ministerstwo sportu.

W zamian, w miejscu zburzonego starego stadionu miejskiego powstaje obiekt o pojemności 2500 miejsc, zdolny organizować mecze piłkarskie i zawody lekkoatletyczne (8-torowa bieżnia i kompletna arena lekkoatletyczna) również po zmroku. Lampy na potrzeby organizacji treningów otrzyma zresztą również boisko boczne.

Konstrukcja trybun nowego stadionu naśladuje historyczny układ, ale zachodnia trybuna zdecydowanie rośnie względem poprzedniczki. Zamiast nasypu przewidziano tu widownię o 14 rzędach, a niemal połowę kibiców będzie chronić pozbawiony podpór drewniany dach. Po wschodniej stronie, zgodnie z tradycją, trybuna będzie znacznie mniejsza i zaoferuje tylko 4 rzędy.

Główna trybuna otrzyma w sumie trzy kondygnacje zaplecza. Na parterze ulokowano obszerne zaplecze sportowe, w tym komplet szatni (północne skrzydło), hol z kawiarnią i sklep (centrum) oraz pomieszczenia administracyjne, salę konferencyjną oraz komplet toalet dla widzów (południowe skrzydło). "Pierwsze piętro" to w całości funkcje podest techniczny obsługi obiektu, natomiast drugie to kabiny z widokiem na boisko. Dostęp naturalnego światła do zaplecza zapewnia fasada kryta w ogromnej większości mlecznym szkłem.

Reklama

Wizualizacje