ZebrArena

Pojemność20 000
Kraj Belgia
MiastoCharleroi
KlubyRoyal Charleroi Sporting Club
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€ 60–70 M
Czas budowy2023–2025
Projekt Carré 7, Mariotti & Associés

Reklama

ZebrArena – opis projektu

Dlaczego w Charleroi ma powstać nowy stadion?

Dotychczasowy obiekt Royal Charleroi Sporting Club, Stade du Pays de Charleroi, został otwarty w 1939. Pod koniec XX wieku stadion został rozbudowany w związku z organizacją Euro 2000 i mógł pomieścić 30 000 widzów. Po mistrzostwach obiekt nie notował wysokich frekwencji, a jego pojemność stopniowo zmniejszano, likwidując górne poziomy wszystkich trybun za wyjątkiem trybuny głównej, osiągając ostatecznie 14 000 miejsc. Stadion położony jest blisko centrum miasta, a na jego kształt wpływ mają ograniczenia przestrzenne.

O ile w 2000 obiekt był godzien, by odbywały się na nim mecze mistrzostw Europy, to niecałe dwie dekady później uznawany był już za przestarzały. Projekt nowego stadionu w Charleroi przedstawiono już przy okazji ubiegania się o organizację w Belgii i Holandii piłkarskich mistrzostw świata w 2018. Kandydatura ta nie odniosła jednak sukcesu i projekt upadł.

Jakie były początki realizacji projektu nowego stadionu w Charleroi?

We wrześniu 2019 klub ogłosił zamiary budowy zupełnie nowego stadionu. W październiku tego roku wskazano lokalizację w Marchienne-au-Pont, na zachodnich przedmieściach Charleroi, na terenie dawnej huty, zamkniętej w 1970, a następnie zlikwidowanej. Teren ten znajduje się przy brzegu rzeki Sambry, tuż obok przystanku kolei miejskiej. Lokalizacja ta brana była pod uwagę już w przypadku wcześniejszego projektu powstałego z myślą o MŚ 2018. We wrześniu 2020 przedstawiono wstępne założenia, według których miałby powstać nowy obiekt.

Jaki będzie nowy stadion Sportingu Charleroi?

Nowy stadion będzie miał typowo piłkarską konfigurację, z dwupoziomowymi trybunami otaczającymi boisko ze wszystkich stron. Pojemność stadionu wyniesie ok. 20 000 widzów (30 000 w przypadku organizacji koncertów). Co bardzo rzadkie w przypadku obiektów tej wielkości, stadion ma mieć stałe zadaszenie nie tylko nad całością widowni, ale również nad boiskiem. Poszycie dachu nad polem gry będzie wykonane z materiału przepuszczającego światło, dzięki czemu boisko będzie mogło posiadać naturalną murawę. Obok stadionu znajdzie się parking dla 750 pojazdów.

Obiekt będzie posiadał strefy VIP/hospitality oraz rozbudowane funkcje komercyjne, dzięki czemu zwiększyć mają się przychody klubu. Śmiała wizja budowy obiektu z pełnym zadaszeniem pozwoli zaliczyć go do najnowocześniejszych w całym kraju. Nowy stadion ma pomóc w realizacji ambicji działaczy, którzy zamierzają stworzyć w Charleroi jeden z czołowych klubów na piłkarskiej mapie Belgii.

Kiedy powstanie nowy stadion Sportingu Charleroi?

Początkowo planowano, że nowy obiekt będzie gotowy przed sezonem 2024/25. Stadion był jedną z kluczowych części wizji rozwoju klubu, określanej jako „Horizon 2024”. Późniejsze opóźnienia w realizacji projektu spowodowały jednak przesunięcie planów otwarcia na rok 2025. Koszt budowy stadionu szacowany jest na ok 60–70 mln € i ma być pokryty ze środków klubu. Teren zostanie natomiast udostępniony przez gminę bezpłatnie lub za symboliczną kwotę.

Wizualizacje planowanego obiektu opublikowano w marcu 2022. Projekt, który zyskał roboczą nazwę „ZebrArena” (przydomek Sportingu Charleroi to „Zebry”), stworzyło biuro architektoniczne Carré 7 we współpracy z pracownią Mariotti & Associés. 3 czerwca 2022 złożono wniosek o pozwolenie na budowę. Prace mogłyby się rozpocząć jednak dopiero w 2023. Przed startem budowy konieczne będzie jeszcze oczyszczenie postindustrialnego terenu z występujących tam substancji toksycznych.

Reklama

Wizualizacje