Nacyjanalny Futbolny Stadion

Pojemność33 000
Kraj Białoruś
MiastoMińsk
Kluby-
KategoriaProjekt realizowany
Koszt$ 180 mln
Czas budowy30/06/2020 - 30/10/2023
Projekt IPPR International Engineering Corporation

Reklama

Nacyjanalny Futbolny Stadion – opis projektu

Nacyjanalny Futbolny StadionZgodnie z planami pojawiającymi się przez niemal dekadę, nowy narodowy stadion piłkarski w Mińsku powstanie tuż obok Stadionu Traktor, przy Partyzanskim praspekcie. Ponieważ rząd Białorusi przez lata nie znalazł odpowiedniej formuły dla przeprowadzenia kolejnej wielkiej inwestycji sportowej w stolicy, za inwestycję odpowiada rząd Chin.

To właśnie Chińczycy sfinansują wszystkie prace, od wczesnej koncepcji aż do ostatniego elementu wykończenia, bowiem stadion ma być oddany Białorusi „pod klucz”. W sumie na stadion i pływalnię olimpijską (pierwotnie miała być obok, ale została przeniesiona na drugą stronę miasta) Chiny mają w planie wydać 235 mln $.

Nacyjanalny Futbolny StadionStadion ma spełnić wszystkie międzynarodowe wymogi, mieszcząc 33 tys. widzów na dwupoziomowych trybunach. Jego znakiem rozpoznawczym jest dwuwarstwowa fasada w barwach białej i czerwonej, zmieniająca wizerunek obiektu wraz z przemieszczaniem się pieszych wzdłuż niego. Elewacja nie będzie zwarta, ma dostarczyć światło dzienne i świeże powietrze dla podtrybunia.

Kompaktowy układ i stromo nachylone górne trybuny mają sprawić, że atmosfera podczas meczów będzie wyjątkowo dobra, a akustykę wesprze specjalna spodnia powłoka dachu. Konstrukcyjnie obiekt będzie prosty, ale bardzo rozbudowany. Zaoferuje aż 6 pięter zaplecza, w tym jedno podziemne.

Tu oraz na poziomie parteru znajdą się parkingi (pod zachodnią trybuną dla VIP-ów, pod północną na 136 aut, pod południową na 171), dzięki czemu okolice stadionu nie będą wyasfaltowane i uda się zachować znaczną część obecnego parku. Pod wschodnią trybuną będzie pokaźna przestrzeń handlowa, a na najbardziej reprezentacyjnym południowym przedpolu powstanie osobny pawilon z muzeum piłki nożnej.

Widzowie mają wchodzić na stadion głównie od północy i południa, dlatego tu zaplanowano dwa duże skwery umożliwiające gromadzenie się. Od zachodu specjalna rampa będzie wspinać się na stadion pośród drzew.

Nacyjanalny Futbolny Stadion

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2020