Eureka Stadium

Pojemność30 000
Kraj Australia
MiastoBallarat
KlubyNorth Ballarat, Victoria Rebels
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
KosztA$ 150 M ($ 99.6 M)
Czas budowy2023 – ?
Projekt Cox Architecture, Morton+Co Architects

Reklama

Eureka Stadium – opis projektu

Jak obecnie prezentuje się Eureka Stadium?

Eureka Stadium (ze względów sponsorskich znany jako Mars Stadium) w Ballarat powstał w 1990 w miejsce dawnego toru wyścigów konnych. Obiekt otrzymał swoją obecną formę po powstaniu nowych trybun w latach 2016–2017. W latach 2020–2022 przeprowadzono kolejne modernizacje.

Stadion posiada owalne pole gry i służy przede wszystkim rozgrywkom futbolu australijskiego, ale odbywają się na nim także mecze piłki nożnej, krykieta czy rugby. Obiekt może pomieścić 11 000 widzów (w tym 6000 miejsc siedzących).

Dlaczego planuje się rozbudowę Eureka Stadium?

12 kwietnia 2022 ogłoszono przyznanie australijskiemu stanu Wiktoria organizacji igrzysk Wspólnoty Narodów w 2026. Konferencja prasowa, na której ogłoszono nowinę, miała miejsce właśnie na Eureka Stadium, na którym podczas igrzysk mają się odbywać zawody lekkoatletyczne.

W związku z igrzyskami planowana jest rozbudowa Eureka Stadium. W październiku 2022 rząd stanu Wiktoria ogłosił, że na inwestycję zamierza przeznaczyć 150 mln dolarów australijskich.

Co zakładają plany rozbudowy Eureka Stadium?

Na czas igrzysk, które odbędą się w marcu 2026, stadion otrzyma tymczasową bieżnię lekkoatletyczną. Przy owalu powstaną dodatkowe trybuny z pięcioma tysiącami nowych, stałych siedzisk oraz tymczasowe konstrukcje mieszczące 18 tys. kibiców, zwiększając pojemność areny na czas trwania zawodów do blisko 30 tys. widzów. Na południe od owalu, na terenie Ballarat Showgrounds, powstanie treningowa bieżnia lekkoatletyczna.

Po igrzyskach tymczasowe trybuny oraz bieżnia zostaną zlikwidowane. Nowe, stałe trybuny po stronie wschodniej otrzymają zadaszenie, a po południowej stronie powstaną dodatkowe miejsca stojące. Na stałe zachowana ma zostać również treningowa bieżnia lekkoatletyczna.

Kiedy Eureka Stadium zostanie rozbudowany?

Projekt przebudowy przygotować ma biuro Cox Architecture we współpracy z lokalnym Morton+Co Architects. Wybór głównego wykonawcy i rozpoczęcie prac budowlanych ma nastąpić jeszcze w 2023.

Reklama

Wizualizacje