Bravida Arena

Pojemność7 000
Kraj Szwecja
MiastoGöteborg
KlubyBK Häcken
KategoriaProjekt zrealizowany
Koszt€ 16 mln
Czas budowy04.2014 - 06.2015
Projekt Bremer AG, Ellsinger Arkitektkontor
Data projektu 2013
Wykonawca Higab / Billström Riemer Andersson Bygg

Reklama

Bravida Arena – opis projektu

Z pozoru bardzo prosty, może nawet mało wyrazisty nowy stadion na północnym-zachodzie Goeteborga jest jednak bardzo przemyślany i oryginalny koncepcyjnie. Dominujący w elewacji i konstrukcji beton był w tym przypadku wymogiem, ponieważ odległe o zaledwie kilometr morze prowadziłoby do szybkiego rdzewienia metalowych elementów. Dlatego nawet dźwigary dachu czy maszty oświetleniowe (!) są żelbetowe.

Maszty to też najbardziej interesująca część projektu – wznoszą się aż na 39 metrów, podczas gdy stadion ma zaledwie 10 metrów wysokości. Nie są pojedynczymi słupami, lecz żelbetowymi ramami – taka konstrukcja została wybrana dla minimalizacji odchyleń przy silnym morskim wietrze. Z kolei dla komfortu mieszkańców pobliskich bloków dach będzie pokryty matową czernią, by nie odbijał słońca do mieszkań.

Ograniczenia przy tym projekcie nie ograniczały się do bliskości morza, ponieważ grząskie podłoże wymusiło również wbicie 500 pali, a bardzo ciasna działka dała niewiele miejsca na rozlokowanie infrastruktury zgodnej z wymogami UEFA/FIFA, a do tego ok. 7 tys. miejsc na widowni (z możliwością rozbudowy do 8 tys.).

Budowa ruszyła w kwietniu 2014 i ma być zakończona do czerwca 2015, a cała inwestycja (bez kosztów infrastruktury obok) pochłonie ok. 16 mln €.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2014