Bravida Arena (Rambergsvallen)

Pojemność6 500
4500 (Miejsca siedzące)
Kraj Szwecja
MiastoGöteborg
KlubyBK Häcken
Inauguracja 05.07.2015 (BK Häcken - Helsingborg IF, 3-2)
Czas budowy 04.2014 - 06.2015
Koszt 181 mln SEK
Projekt Bremer AG, Ellsinger Arkitektkontor
Data projektu 2013
Wykonaweca Higab / Billström Riemer Andersson Bygg
Adres Inlandsgatan 48, 417 15 Göteborg, Szwecja

Reklama

Bravida Arena – opis stadionu

Poczciwy Rambergsvallen powstał jeszcze w 1935 roku i w nowym stuleciu przebudowa była nieuchronna. Jak wiele stadionów w całej Europie, stracił bieżnię lekkoatletyczną na rzecz klasycznego układu piłkarskiego z zamkniętą bryłą.

Z pozoru bardzo prosty, może nawet mało wyrazisty nowy stadion na północnym-zachodzie Goeteborga jest jednak bardzo przemyślany i oryginalny koncepcyjnie. Dominujący w elewacji i konstrukcji beton był w tym przypadku wymogiem, ponieważ odległe o zaledwie kilometr morze prowadziłoby do szybkiego rdzewienia metalowych elementów. Dlatego nawet dźwigary dachu czy maszty oświetleniowe są żelbetowe.

Maszty nie są zresztą pojedynczymi słupami lecz stanowią wysokie na prawie 40 metrów ramy, zdecydowanie wybijając się ponad niskie otoczenie i sam obiekt (dach już na wysokości 10m). Stadion powstał w trudnym miejscu nie tylko z uwagi na morskie powietrze, ale też konieczność palowania oraz ograniczoną ilość miejsca wokół.

W efekcie jego rozmiar nie dorównał temu osiąganemu przez poprzednika w najlepszych latach. Nowy obiekt mieści ok. 6,5 tys. widzów, przy czym zachowano możliwość szybkiego zwiększenia pojemności przez dodanie ostatnich rzędów. W ten sposób z powodzeniem powinien przekroczyć 7 tysięcy miejsc.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2016

2015