Strawberry Arena
Pojemność | 54 329 |
---|---|
50 653 (Pojemność międzynarodowa) | |
Kraj | Szwecja |
Miasto | Solna |
Kluby | AIK Fotboll |
Inne nazwy | Swedbank Arena (2009–2012), Friends Arena (2012–2024) |
Inauguracja | 27.10.2012 |
Pierwszy mecz | 14.11.2012 (Szwecja – Anglia, 4–2) |
Czas budowy | 07.12.2009 – 10.2012 |
Koszt | 2,8 mld SEK |
Projekt | Berg | C. F. Møller Architects, Arkitekterna Krook&Tjäder, Populous (współpraca) |
Wykonawca | Peab |
Reklama
Strawberry Arena – opis stadionu
Plany stworzenia nowego stadionu w Solnej pod Sztokholmem pojawiły się w 2004 roku. Wiadomo było, że Råsunda nie spełnia już oczekiwań i dlatego zapadła decyzja o budowie w niedalekim sąsiedztwie. Stworzenie projektu powierzono pracowni Arkitekterna Krook&Tjadär oraz Berg/C.F.Moller Architects wspieranych przez Populous. Zadanie było wyjątkowo trudne: stworzyć jeden z najbardziej wielofunkcyjnych stadionów świata, zdolny organizować imprezy najróżniejszej kategorii.
Budżet inwestycji rozpoczętej w grudniu 2009 miał wynieść 2,3 mld (970 mln zł) koron, udało się go obniżyć do 1,9 mld (920 mln), ale ostatecznie i tak przerósł plany z sumą 2,8 mld SEK. Za tę cenę w Solnej powstał pierwszy w pełni klimatyzowany stadion obiekt piłkarski świata. Ma rozsuwany dach i kurtyny, za którymi można schować najwyższy poziom trybun, gdy nie jest potrzebny. To rozwiązanie powstało z myślą o meczach AIK, klubu-gospodarza, który nie gromadzi odpowiednio dużych widowni dla wykorzystania trzypoziomowej widowni. Za to kibice oczekiwali miejsc stojących i te powstały za północną bramką. Trybuna w ich miejscu jest ruchoma – można ją rozmontować.
A to tylko niektóre z funkcji. Jeszcze przed otwarciem zakontraktowano wielkie wydarzenia nie tylko w piłce nożnej, ale też koncerty, zawody jeździeckie, turniej żużlowy czy mecze hokejowe.
Otwarcie nastąpiło 27 października 2012 podczas specjalnego widowiska rozrywkowego. Pierwszy mecz rozegrała reprezentacja Szwecji 14 listopada, gromiąc Anglię 4:2. Mecz towarzyski był nawiązaniem do pojedynku tych samych drużyn na otwarcie poprzedniego stadionu narodowego w 1937 roku.
Prawo do nazwy w 2009 roku wykupił Swedbank, który jednak w 2012 zmienił nazwę ze Swedbank Arena na Friends Arena, promując swą kampanię społeczną. Kontrakt wygasa w 2023 roku.
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2019
2016
2015
-
Zamachy w Paryżu: Stadiony w barwach Francji
Dziś wiele stadionów na całym świecie jaśnieje barwami Francji w geście solidarności z narodem dotkniętym zamachami w Paryżu.
-
Reprezentacja: Polacy drugą widownią Europy!
Tylko dwie drużyny narodowe co mecz oglądało średnio ponad 50 tysięcy widzów. To Anglia i Polska! Zaskakująco liczne wsparcie mieli też Austriacy. Ich występy oklaskiwało ponad dwukrotnie więcej widzów niż Hiszpanów!
-
UEFA: Finały rozdane, Cardiff zgarnia LM
Przecieki nie zawiodły już trzeci raz z rzędu. UEFA oficjalnie potwierdziła, że w 2017 roku finał Ligi Mistrzów odbędzie się w stolicy Walii, na Millennium Stadium. Liga Europy pojedzie do Szwecji.
2014
-
Rosja 2018: „Nasze stadiony nie będą drogie”. Będą najdroższe
Dyrektor generalny firmy pilotującej budowę siedmiu stadionów przekonuje Rosjan, by nie wierzyli w doniesienia o „najdroższych stadionach świata”. Tyle że manipuluje faktami, ukrywając skandaliczne koszty.
-
Pirotechnika: Szwedzi za i przeciw legalizacji
Jeśli wierzyć atmosferze w medialnej debacie, race są jednym z naczelnych zagrożeń porządku publicznego. Ale patrząc na realne kroki kibiców i władz, nigdy nie było tak blisko legalizacji – pisze Sydsvenskan.se.
-
Euro 2020: UEFA stawia na pewniaków
Niespodzianki nie było podczas dzisiejszego ogłoszenia gospodarzy Euro 2020. Najważniejsze mecze w Londynie, a żaden z nisko ocenionych kandydatów nie dostał się na listę 13 miast Euro.
-
Euro 2020: UEFA oceniła wszystkich kandydatów
Anglicy mogą chłodzić szampana, Izrael i Rosja zbyt uwikłane politycznie, Macedonia zaproponowała za mały stadion. Tak w skrócie można opisać wnioski z lektury 80-stronicowego raportu UEFA.
-
Euro 2020: Te kraje złożyły kandydatury
Po wielu zapowiedziach ostatecznie doszło do poważnych przetasowań. Z wyścigu o Euro 2020 wycofały się m.in. Turcja, Francja i Polska. Kto powalczy o rozgrywki?
-
Pirotechnika: Jak zakończy się debata w Szwecji?
Wkrótce minie rok od głośnej konferencji naukowej, po której padła sugestia zalegalizowania pirotechniki. Trwają testy, analizy i dyskusje grupy roboczej, w której składzie są wszystkie zainteresowane strony. Policja nie mówi nie, ale nie wszystkie wyniki są wiadome.
2013
-
Sztokholm: Friends Arena zawodzi oczekiwania?
W pierwszym roku funkcjonowania nowy narodowy stadion Szwecji przyniesie straty rzędu prawie 100 mln zł, nieporównanie wyższe od warszawskiego Stadionu Narodowego. Nic dziwnego, że niektórzy udziałowcy już odsprzedają akcje. Ale nie wszyscy narzekają.
-
Euro 2020: Pełna lista zgłoszeń od członków UEFA
Za rok poznamy gospodarzy Euro 2020. Najbardziej odległe miasta dzieli ponad 6 tysięcy kilometrów. Czy UEFA rozciągnie Euro aż po Azję? Na liście oficjalnych zgłoszeń jest kilka niespodzianek, a debaty powstałe w poszczególnych krajach po ogłoszeniu przez UEFA listy 32 kandydatów sugerują, że sporo może jeszcze się zmienić.
-
Pirotechnika: Szwedzka policja przetestuje race w celu legalizacji
W ramach opracowywania wspólnej strategii bezpieczeństwa na meczach policjanci jutro zadymią nowy stadion narodowy w Solnej. Celem jest zbadanie, czy i na ile pirotechnika może być dopuszczalna na meczach nie tylko piłki, ale i hokeja.
-
Szwecja: Fanatycy „przetestowali” Friends Arenę
Race rozbłysły na trybunach zanim jeszcze zaczął się najważniejszy mecz wczorajszego dnia. Ale widowisko udało się przeprowadzić bez zakłóceń. Niestety, ucierpiały krzesełka, które były wyrywane na znak protestu przeciwko brakowi miejsc stojących.
-
Św. Patryka: Stadiony wśród zieleniejących budynków
Przy okazji narodowego święta Irlandii znane obiekty na całym świecie na chwilę zmieniają iluminację na zieloną. W tym roku będą wśród nich trzy bardzo znane stadiony.
-
Stadion Roku 2012: Nominacja – Friends Arena
Jeśli stadion jest dobry do każdego rodzaju imprezy, to czy mimo wszystko może mieć prawdziwie piłkarski klimat? Najbliższe lata pokażą nam odpowiedź w Szwecji. Na pewno zapowiada się ciekawie...
-
Szwecja: Jest poparcie dla legalnej pirotechniki
Krajowy koordynator ds. przemocy stadionowej jest o krok od zezwolenia na legalizację pirotechniki w Szwecji. Jego zdaniem, poparcie dla tego pomysłu płynie ze wszystkich stron – podał serwis fotbollskanalen.se.
-
Stadion Roku 2012: Głosujemy!
Zgodnie z zapowiedzią od dziś przez okrągły miesiąc możecie wybierać spośród 16 zgłoszonych nominacji. A jest w czym przebierać – rozsuwane dachy, ruchome murawy, ruchome trybuny, a do tego wszystko świecące!