Stade Olympique d'Oran

Pojemność40 000
Kraj Algieria
MiastoOran
KlubyMC Oran
KategoriaProjekt zrealizowany
Koszt$ 222.3 mln
Czas budowy2010-2021
Projekt ATSP, DVVD
Data projektu 2006

Reklama

Stade Olympique d'Oran – opis projektu

Zgodnie z planem z 2006 roku Oran w północno-zachodniej Algierii miał otrzymać kompleks olimpijski zdolny zorganizować każdą imprezę piłkarską I lekkoatletyczną na świecie. Dlatego na obszarze 105 hektarów zaplanowano stadion dla 75 tysięcy (!) widzów, mniejszy obiekt treningowy, halę widowiskową dla 5 tysięcy, dwa baseny olimpijskie, korty tenisowe oraz inne, mniejsze obiekty. Całość ma być dostarczona w 2018 roku.

Ostatecznie zapadła decyzja o zmniejszeniu pojemności głównego stadionu do 40 tysięcy miejsc, a jego realizacji nadano priorytet nad pozostałymi elementami. Budowa ruszyła na świetnie skomunikowanym wschodzie miasta (dzielnica Belgaid) w 2010 i ma dobiec końca wraz z 2015 rokiem. Wyjściowy koszt ok. 140 mln $ nie został dotrzymany mimo zmniejszenia pojemności. Aktualnie obiekt ma pochłonąć ok. 222 mln $.

Za projekt stadionu odpowiadają znane pracownie DVVD oraz ATSP, która ma na koncie ciekawe realizacje sportowe. Najbardziej oryginalnym estetycznie i inżynieryjnie elementem jest dach. Jego stalowa konstrukcja tworzy przykuwającą wzrok „plecionkę”. Większość szkieletu pozostanie odsłonięta po ukończeniu obiektu, jedynie główną trybunę (widoczną z pobliskiej autostrady) okryje wzorzysta woalka. Splecione stalowe prefabrykaty dachu mają dać nie tylko efekt estetyczny, ale też bezpieczeństwo w przypadku trzęsienia ziemi.

Niezależnie od wielkich imprez stadion ma się stać domem czołowego klubu Oranu, Mouloudii (MC Oran). Klub przeprowadzi się więc ze śródmiejskiego Stade Ahmed Zabana.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022

2015