Nowy stadion: Olimpijczyk z Algierii gotowy po latach opóźnień

źródło: Stadiony.net; autor: Tomasz Sobura

Nowy stadion: Olimpijczyk z Algierii gotowy po latach opóźnień Aż 11 lat przyszło czekać na pierwszy nowoczesny stadion w Algierii. Obiekt o unikalnej konstrukcji dachu jest częścią kompleksu sportowego o wartości 800 mln $ i szansą na przyciągnięcie dużych imprez.

Reklama

Replika Stadio San Nicola z Bari

Stade Olympique d'Oran o pojemności 40 143 miejsc powstał z myślą o Igrzyskach Śródziemnomorskich 2022. Znajduje się w dzielnicy Belgaïd w mieście Bir El Djir, położonym na wschód od przedmieść Oranu.

Obiekt jest częścią kompleksu sportów olimpijskich (łącznie 105 ha), w skład którego wchodzą m.in. stadion lekkoatletyczny na 4 200 miejsc, hala sportowa dla 6 200 osób oraz centrum żeglarskie z trzema basenami.

Projektanci stadionu wzorowali się na Stadio San Nicola w Bari, którego koncepcję stworzył słynny Renzo Piano. Zgodnie z planami z 2006 roku, arena miała pomieścić 75 000 miejsc, ale niedługo potem zakładana pojemność uległa redukcji do nieco powyżej 40 000. Oficjalne rozpoczęcie prac nastąpiło 1 czerwca 2010 roku.

Stade Olympique d'Oran© Near Bo

Wyjściowy koszt wynosił 142,3 mln $ (wtedy 482,4 mln zł), ale nie został dotrzymany mimo zmniejszenia pojemności. Później roboty oszacowano na 222,3 mln $ (753,6 mln zł). Pierwotnym terminem ukończenia budowy był rok 2012. Niestety inaugurację wielokrotnie przekładano.

Dopiero 17 czerwca 2021 udało się w końcu rozegrać pierwszy mecz (towarzyskie spotkanie reprezentacji kraju). Prace projektowe zostały powierzone pracowniom DVVD oraz ATSP, natomiast generalnym wykonawcą była firma China Metallurgical Construction Corporation.

Dach znakiem rozpoznawczym

Inspiracją architektów była topografia terenu. Obiekt został zaprojektowany na wzór starożytnego amfiteatru osadzonego na naturalnym zboczu. Najbardziej oryginalnym estetycznie i inżynieryjnie elementem jest jego elewacja. Rozciągająca się na ponad 300 metrów gigantyczna konstrukcja stalowa składa się ze splecionych ze sobą segmentów.

Stade Olympique d'Oran
© Near Bo

Naga stal pokryta jest okładziną tylko na zachodzie, gdzie znajduje się większość infrastruktury. Ikoniczny, stalowy szkielet został zaprojektowany nie tylko po to, aby cieszyć oko zwiedzających, ale jest też efektywną konstrukcją w niestabilnej sejsmicznie lokalizacji. Do wzniesienia stadionu zużyto łącznie 3000 ton stali.

Widownię podzielono na dwa poziomy. Dolny to jednolity pierścień trybun, natomiast górną kondygnację tworzą w większości prostokątne sektory (z wyjątkiem trybuny głównej), które są wizualnie odseparowane od siebie. Jest jednak między nimi połączenie za sprawą kilku dolnych rzędów pomiędzy nimi.

Boisko o wymiarach 105 x 68 m posiada nawierzchnię hybrydową, które okala bieżnia lekkoatletyczna. System pielęgnacji trawnika jest w pełni zautomatyzowany i reaguje na aktualne dane pogodowe - pierwsze tego typu rozwiązanie w Afryce. Parking ma 1500 stanowisk.

Stade Olympique d'Oran© Instagram: djeniah_pics_31

Reklama