Stade Raymond Kopa

Pojemność19 350
Kraj Francja
MiastoAngers
KlubyAngers SCO
KategoriaProjekt zrealizowany
Koszt€ 35 mln
Czas budowy2017 - 2022
Projekt Studio d’Architecture Bruno Huet
Wykonawca EGDC, Briand

Reklama

Stade Raymond Kopa – opis projektu

Od ostatniej gruntownej przebudowy obiektu (1993 rok) upłynęło prawie 30 lat. Modernizacja została podzielona na etapy. Ile ich dokładnie będzie, jeszcze nie wiadomo. Plan zakłada przebudowę wszystkich trybun.

Wiemy, że dwa pierwsze etapy dotyczą trybun Colombier (trybuna południowa) i Saint-Léonard (trybuna wschodnia). Na dwie pozostałe czas przyjdzie później, a efekt końcowy ma przypominać „angielski stadion”, gdzie widownia znajduje się blisko boiska. Trzy prostokątne trybuny, kryte płaskim dachem, będą uzupełnione trybuną o falistym zadaszeniu.

Pierwsza faza (2017-2018) zakończyła się oddaniem do użytku prostokątnej trybuny za bramką (Colombier) o pojemności 4582 miejsc. Zastąpiła ona starą konstrukcję w kształcie półksiężyca.

W drugim etapie, który ma być realizowany w latach 2020-2022 powstaje nowa trybuna główna (Saint-Léonard) o pojemności 5139 miejsc (w tym 25 lóż), która będzie pokryta wspornikowym dachem. W najwyższym punkcie jej wysokość osiągnie 21 m.

Na jej tyłach planowane są przestrzenie biurowe, a w rogach dwa amfiteatry na 350 i 250 miejsc, co ma zapewnić dochody poza dniami meczowymi. Na górnym poziomie zaplecza powstanie restauracja i sale do organizacji imprez. Po ukończeniu trybuny Saint-Léonard z krajobrazu okolicy znikną maszty oświetleniowe, a lampy LED o mocy 2500 luksów zostaną zamontowane na dachu.

Trybuny Coubertin i Jean-Bouin również zostaną przebudowane, ale w dalszej perspektywie. Ta pierwsza jest konstrukcją modułową. Włodarze klubu chcieliby ją przekształcić w permanentną strukturę, opartą na żelbecie. Jej zaplecze pełniłoby funkcje usługowe.

Trybuna Jean-Bouin ma zostać przesunięta w kierunku boiska, a jej wysokość obniżona. To rozwiązanie umożliwiłoby uzyskanie dodatkowych kilkuset miejsc. Docelowo przynajmniej dwa narożniki trybun miałyby być zabudowane. Pozostałe dwa mają być przeznaczone na parkingi.

Dodatkowo, na działce o powierzchni 3600 m2, tuż przy stadionie, powstanie budynek o powierzchni 8000 m2, gdzie zaplanowano browar, sklep klubowy i lokale usługowe.

Reklama

Wizualizacje