Kanazawa Stadium

Pojemność10 000
Kraj Japonia
MiastoKanazawa
KlubyZweigen Kanazawa
KategoriaProjekt realizowany
KosztJPY 7.98 B ($ 72 M)
Czas budowy09/2021 – 2023
Projekt Azusa Sekkei
Wykonawca konsorcjum firm Kumagai Gumi, UEKI Corporation, Suzuki Construction i Hokuriku Koken

Reklama

Kanazawa Stadium – opis projektu

Kiedy powstała koncepcja nowego stadionu piłkarskiego w Kanazawie?

W 2019 z inicjatywy władz miasta Kanazawa powstała koncepcja nowego stadionu piłkarskiego dla klubu Zweigen Kanazawa, który od 2015 występował w rozgrywkach J2 League. Obiekt ma zastąpić lekkoatletyczny Ishikawa Athletics Stadium, na którym występują piłkarze z Kanazawy.

Gdzie powstanie nowy stadion dla Zweigen Kanazawa?

Nowy stadion powstanie w kompleksie Johoku Citizen Sports Park, na terenie którego znajdują się już dwa inne stadiony – baseballowy oraz piłkarski. Ten piłkarski posiada tylko jedną trybunę i może pomieścić 3010 widzów. W przeszłości służył on jako obiekt domowy drużynie z Kanazawy. Arena stanie w południowej części kompleksu, w miejscu zajmowanym uprzednio przez dwa boiska treningowe.

Kiedy powstanie nowy stadion dla Zweigen Kanazawa?

Relację z budowy Kanazawa Stadium można zobaczyć na osobnej podstronie

Za projekt stadionu odpowiedzialne było studio Azusa Sekkei, które wcześniej zaprojektowało m.in. krytą pływalnię na terenie Johoku Citizen Sports Park. Głównym wykonawcą obiektu zostało konsorcjum firm Kumagai Gumi, UEKI Corporation, Suzuki Construction i Hokuriku Koken. Oficjalne rozpoczęcie budowy miało miejsce 28 września 2021.

Budowa nowego stadionu ma kosztować 7,98 mld jenów. Prace mają się zakończyć pod koniec 2023, tak by obiekt mógł być zainaugurowany przed startem sezonu 2024. W trakcie budowy przeprowadzono akcję crowdfundingową, w ramach której udało się zebrać 56 mln jenów.

Jak wyglądać ma nowy Kanazawa Stadium?

Nowy stadion będzie posiadał typowo piłkarski układ, a jego wyjściowa pojemność wyniesie 10 000 widzów (w tym 8000 miejsc siedzących), minimum wymagane do uczestnictwa w rozgrywkach J2 League. W przypadku awansu drużyny z Kanazawy do J1 League, obiekt będzie można rozbudować do pojemności co najmniej 15 000 widzów, która jest wymagana na tym szczeblu ligowym.

Koncepcja zakłada budowę trzech trybun, dwóch wzdłuż boiska i jednej za południową bramką. Trybuny wzdłuż boiska zostaną podzielone na piętra. Trybuna główna z lożami VIP i rozbudowaną infrastrukturą znajdzie się po stronie zachodniej. Trybuna południowa będzie niższa od pozostałych. Wszystkie miejsca dla widzów na stadionie zostaną przykryte dachem.

Wzdłuż południowej trybuny ciągnąć się będzie podwyższona platforma, którą będzie się można dostać także na trybuny wzdłuż boiska. Dzięki charakterystycznej formie dachu, trybuna południowa z zewnątrz ma przypominać tradycyjną japońską bramę, tzw. torii. Za północną bramką przewidziano postawienie dużego telebimu.

Boisko nowego stadionu będzie posiadać naturalną murawę. W ramach projektu powstać ma również magazyn o powierzchni 500 m², który będzie można wykorzystać w przypadku wystąpienia dużej katastrofy naturalnej.

Reklama

Wizualizacje