Olympic Stadium - B06

Pojemność100 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoPekin
Kluby-
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt-
Czas budowy-
Pojemność 100 000 (20 000 miejsc tymczasowych)
W ramach projektu rozsuwany dach, sklepy, restauracje i inne.

Reklama

Olympic Stadium - B06 – opis projektu

Jedną z najbardziej wyjątkowych cech tego projektu jest Podniebny Taras. Możliwość wejścia na sam szczyt dachu dostarczy doznań niedostępnych nigdzie indziej na świecie.

Betonowa konstrukcja została zaproponowana by zapewnić ekonomiczną i jednocześnie trwałą strukturę z wysoką odpornością na wstrząsy. Ułożenie siatki strukturalnej stadionu pozwala na dużą liczbę powtórzeń w projekcie, a odstępy między kolumnami wynoszą w większości poniżej 9 metrów, poza częścią trybun pojedynczą, gdzie konstrukcja zmienia się z eliptycznej w okrągłą. Projekt zakłada wykorzystanie materiałów oraz siły roboczej dostępnych na miejscu.

Dach składa się z serii kratownic opierających się na wielkich wieżach o podobnej konstrukcji, które z kolei podpierają dwa główne segmenty zadaszenia. Te tworzone są przez zwartą, umieszczoną centralnie strukturę o kształcie diamentu, usztywnioną i wzmocnioną linami o wysokiej wytrzymałości opierającymi się na wspornikach. Rozważano wiele konfiguracji, dzięki czemu projekt otrzymał zoptymalizowaną wytrzymałość i sztywność. Konstrukcja linowa jest skuteczna, pozwala na osiągnięcie głębi strukturalnej, w ten sposób ograniczając występowanie sił osiowych w elementach konstrukcji, a użycie lin pozwala zmniejszyć masę całości.

Taka konfiguracja pozwala ponadto zekonomizować projekt, ponieważ „diamentowa kratownica” może zostać wykonana osobno i w całości dostarczona na miejsce budowy, co ułatwia proces montażu poszczególnych elementów. Wybrane rozmieszczenie wierz gwarantuje równowagę wspornikowi i kratownicom, zapewniając optymalne zużycie materiałów oraz odchylenia konstrukcji spokojnie mieszczące się w przyjętej normie.

Reklama

Wizualizacje

  
 • Olympic Stadium - B06
  ©
 • Olympic Stadium - B06
  ©
 •  
 • Olympic Stadium - B06
  ©
 • Olympic Stadium - B06
  ©
 •