Arkéa Park

Pojemność15 000
Kraj Francja
MiastoBrest
KlubyStade Brestois 29
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€ 85 mln
Czas budowy2024–2026
Projekt François de La Serre (Architecte DLPG)

Reklama

Arkéa Park – opis projektu

30 marca 2022 współprezesi klubu Stade Brestois 29, bracia Le Saint, wraz z merem Brestu, François Cuillandrem, zaprezentowali nową koncepcję przyszłego stadionu. Nowy obiekt ma pomieścić 15 000 widzów i podobnie jak w przypadku wizji sprzed czterech lat, ma on stanąć na północno-wschodnich przedmieściach Brestu, w gminie Guipavas, naprzeciwko Ikei.

Teren ten jest dobrze skomunikowany z centrum miasta dzięki dogodnym drogom dojazdowym i transportowi publicznemu. Dojazd umożliwiają także ścieżki rowerowe. Znajduje się on również w pobliżu lotniska i głównych dróg wylotowych na wschód. Po przeciwnej stronie ulicy (nad którą powstanie szeroka kładka dla pieszych) znajduje się duże centrum handlowe. Wokół stadionu powstać ma dodatkowych 1450 naziemnych miejsc parkingowych, a w odległości niespełna kilometra mieści się centrum treningowe klubu.

Projekt autorstwa François de La Serre (Architecte DLPG) realizuje koncepcję „biało-czerwonej łodzi w oceanie zieleni”. Stadion będzie miał układ typowo piłkarski, z trybunami usytuowanymi za liniami końcowymi boiska. Trybuny za bramkami będą niższe od tych wzdłuż boiska, a ich łączna pojemność wyniesie 15 000 widzów, z czego 700 miejsc dostępnych będzie w lożach. Bilety na 10 800 miejsc będą dostępne w zwykłej sprzedaży detalicznej i w formie karnetów, reszta będzie do rozdysponowania przez partnerów biznesowych klubu. Ceny biletów mają zaczynać się już od 5 € w przypadku meczów Ligue 1 i 2,50 € na spotkaniach Ligue 2.

Stadion okrywać będzie biało-czerwona elewacja, w górnej części przechodząca w zadaszenie pokrywające całą widownię. Charakterystycznym elementem areny będzie sześć wysokich masztów ustawionych na trybunach za bramkami (po trzy na każdej). Na ich szczytach znajdą się turbiny wiatrowe, a dach pokryty zostanie 8000 m² paneli fotowoltaicznych. Pod dachem, za bramkami, znajdą się dwa telebimy. W porównaniu do poprzedniego projektu zrezygnowano z wielu przestrzeni usługowo-handlowych, np. z hotelu, choć projekt zakłada powstanie m.in. hali targowej czy 2000 m² przestrzeni z przeznaczeniem dla e-sportu. Wolne przestrzenie wokół stadionu zostaną zamienione w tereny zielone.

Wstępne plany zakładają rozpoczęcie budowy w 2024 i oddanie obiektu do użytku w 2026. Koszt realizacji projektu szacowany jest na 85 mln € i ma być w większości pokryty ze środków prywatnych. Nowy obiekt zastąpi położony bliżej centrum Stade Francis-Le Blé, który docelowo, po przeprowadzce, ma zostać zlikwidowany.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023

2022