Stadion Polonii Warszawa

Pojemność15 500
Kraj Polska
MiastoWarszawa
KlubyPolonia
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
KosztPLN 399.9 mln
Czas budowy?
Projekt JSK Architekci

Reklama

Stadion Polonii Warszawa – opis projektu

Zwycięską koncepcję stadionu dla Polonii Warszawa opracował krajowy potentat – JSK Architekci. By uszanować trudne założenia konkursowe dotyczące układu przestrzennego i architektury, całość podzielono na trzy bryły: stadion, halę sportową (północny zachód) oraz Centrum Wsparcia Sportu (południowy zachód) Wszystkie utrzymane są w podobnej formie, z lekkimi kolumnadami wyznaczającymi rytm i granice budynków.

Dwa obiekt po zachodniej stronie zaplanowano z wysokością 16 metrów, podczas gdy dominujący stadion jest o 3 metry wyższy. Dzięki temu możliwe było zawieszenie dachu nad historycznym zachodnim frontem stadionu, wpisując go w efektowną „ramę”.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca między frontem a boiskiem, znaczna część funkcji zwykle przypisanych głównej trybunie została przeniesiona do budynku za południową trybuną. Tu znajdą się biura Polonii Warszawa czy zaplecze treningowe dla piłkarzy i innych sekcji. Budynek będzie jednocześnie oferował przestrzenie komercyjne i muzeum klubowe dostępne z poziomu ulicy. Na najwyższym piętrze znajdą się sale konferencyjne z widokiem na boisko.

Bez zwartej fasady, stadion będzie oferował zadaszoną promenadę wokół trybun, umożliwiającą obejście go i przejście do pobliskiego parku. Trybuny o jednolitej wysokości zaoferują 22 rzędy, osiągając pojemność 15,5 tys. widzów. Ma zostać zachowany tradycyjny układ, tj. z sektorem gości na północy i „młynem” na nowej wschodniej trybunie Kamiennej.

Boisko ma pozostać na swoim miejscu przez cały czas, umożliwiając nieprzerwane korzystanie ze stadionu. Zgodnie z zaproponowanym etapowaniem, jako pierwsze miałyby powstać trzy trybuny (północ, południe i wschód), dzięki którym możliwe będzie usunięcie istniejącej zachodniej wraz z jej zadaszeniem już w drugim etapie. Na trzecim miejscu znajduje się hala sportowa, a w etapie czwartym przewidziano budowę Centrum Wsparcia Sportu. Jednocześnie w trakcie trzech ostatnich etapów powstawać będzie trójpoziomowy parking podziemny z miejscem na 775 aut.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022

2021

2020

2019