Stadion Polonii Warszawa

Pojemność16 000
Kraj Polska
MiastoWarszawa
KlubyPolonia
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
KosztPLN 500 M
Czas budowy2026–2028
Projekt JSK Architekci

Reklama

Stadion Polonii Warszawa – opis projektu

Zwycięską koncepcję stadionu dla Polonii Warszawa opracował krajowy potentat – JSK Architekci. By uszanować trudne założenia konkursowe dotyczące układu przestrzennego i architektury, całość podzielono na trzy bryły: stadion, halę sportową (północny zachód) oraz Centrum Wsparcia Sportu (południowy zachód). Wszystkie utrzymane są w podobnej formie, z lekkimi kolumnadami wyznaczającymi rytm i granice budynków.

Dwa obiekty po zachodniej stronie zaplanowano z wysokością 16 metrów, podczas gdy dominujący stadion jest o 3 metry wyższy. Dzięki temu możliwe było zawieszenie dachu nad historycznym zachodnim frontem stadionu, wpisując go w efektowną „ramę”.

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca między frontem a boiskiem, znaczna część funkcji zwykle przypisanych głównej trybunie została przeniesiona do budynku za południową trybuną. Tu znajdą się biura Polonii Warszawa czy zaplecze treningowe dla piłkarzy i innych sekcji. Budynek będzie jednocześnie oferował przestrzenie komercyjne i muzeum klubowe dostępne z poziomu ulicy. Na najwyższym piętrze znajdą się sale konferencyjne z widokiem na boisko.

Bez zwartej fasady, stadion będzie oferował zadaszoną promenadę wokół trybun, umożliwiającą obejście go i przejście do pobliskiego parku. Trybuny o jednolitej wysokości zaoferują 22 rzędy, osiągając pojemność 16 tys. widzów. Ma zostać zachowany tradycyjny układ, tj. z sektorem gości na północy i „młynem” na nowej wschodniej trybunie Kamiennej.

Istotną częścią projektu jest budowa trzykondygnacyjnego parkingu podziemnego od strony ul. Bonifraterskiej. Znajdzie się w nim 778 miejsc parkingowych, które poza dniami meczowymi będą ogólnodostępne. Podziemia połączą ze sobą stadion i obie hale.

Realizacja projektu ma przebiegać w trzech etapach. W pierwszym powstać ma hala sportowa (pomieści 2 tys. widzów), Centrum Wsparcia Sportu i parking podziemny. Właściwa budowa stadionu rozpocznie się dopiero w drugim etapie, kiedy powstaną trzy nowe trybuny (północ, południe i wschód). Trzeci etap to przebudowa trybuny głównej.

Boisko ma pozostać na swoim miejscu przez cały czas, umożliwiając nieprzerwane korzystanie ze stadionu. Szacuje się, że załatwienie wszystkich formalności potrwa do końca 2023 i realizacja pierwszego etapu, która powinna zająć dwa lata, ruszy w 2024. Drugi etap także ma potrwać dwa lata (2026–2027), a na przebudowę trybuny głównej potrzebny będzie kolejny rok (2028).

Inwestycja ma zostać zrealizowana w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. Koszt realizacji projektu szacowany jest na 500 mln zł, z czego miasto zamierza pokryć jedynie ok. 20% tej kwoty. Resztę wyłożyć ma prywatny inwestor, który w zamian będzie mógł zarządzać obiektami przez 30 lat.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023

2022

2021

2020

2019