Nuovo Stadio di Caserta

Pojemność12 000
Kraj Włochy
MiastoCaserta
KlubyCasertana FC
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€ 51.42 M
Czas budowy2024–2026

Reklama

Nuovo Stadio di Caserta – opis projektu

Kiedy zaprezentowano plany budowy nowego stadionu w Casercie?

12 grudnia 2019 Casertana FC publicznie zaprezentowała koncepcję nowego stadionu. Obiekt ma powstać w miejscu dotychczas użytkowanego Stadio Alberto Pinto. Stadion będzie posiadał typowo piłkarski układ i pomieści 12 000 widzów, z możliwością rozbudowy do 16 000. Projekt jest efektem współpracy klubu z konsorcjum budowlano-deweloperskim złożonym z Aurora Immobiliare oraz Consorzio Stabile Santa Rita.

Jakie są założenia projektu budowy nowego stadionu w Casercie?

Plan zakłada rozbiórkę dotychczasowego Stadio Alberto Pinto. Obiekt ten został otwarty w 1936 i od tego czasu przeszedł kilka modernizacji. W 2019 odbyło się na nim kilka spotkań zawodów piłkarskich rozgrywanych w ramach uniwersjady, której gospodarzem był pobliski Neapol. Stadion posiada bieżnię lekkoatletyczną oraz trybuny o pojemności 12 000 widzów.

W związku z likwidacją bieżni lekkoatletycznej, w innej lokalizacji w mieście ma powstać nowa; podobnie relokowane mają zostać korty tenisowe, które znajdują się tuż obok stadionu. Boisko nowego obiektu zostanie nieznacznie przesunięte na wschód względem poprzedniego. Wokół niego powstaną jednopoziomowe, zadaszone trybuny o pojemności 12 000 widzów, które będzie można w przyszłości rozbudować o kolejne 4000 miejsc.

Pierwszy rząd trybun położony będzie metr ponad poziomem boiska, które wyposażone zostanie w sztuczną murawę. Trybuna główna z lożami i strefą hospitality stanie po stronie zachodniej. Będzie ona powiększona o przylegający do niej przeszklony pawilon, w którym znajdzie się miejsce m.in. na restaurację, siłownię, salę zabaw dla dzieci, centrum medyczne i rehabilitacyjne oraz apartamenty.

Z zewnątrz stadion otoczy podwyższona promenada. Będzie ona zrównana poziomem z koroną stadionu i stanowić ma drogę wejścia i wyjścia na trybuny. Na co dzień promenada będzie otwarta dla mieszkańców. Częścią obiektu będzie także dwukondygnacyjny, podziemny parking na ok. 400 pojazdów.

Stadion będzie posiadał typowo piłkarską, prostokątną formę. Zadaszone trybuny wokół boiska stworzą zamkniętą bryłę. Choć podobne stadiony są już w Europie i na całym świecie dość rozpowszechnione, we Włoszech będzie to wciąż jedna z nielicznych aren tego typu.

Kiedy może powstać nowy stadion w Casercie?

W momencie ogłoszenia projektu Casertana FC rywalizowała w Serie C, mając ambicje na awans do Serie B. W 2021 klub nie był jednak w stanie przedstawić gwarancji finansowych koniecznych do otrzymania licencji i został relegowany do Serie D. Zespół nie notuje również wysokich frekwencji na swoich spotkaniach. Projekt stadionu ma jednak duże poparcie ze strony władz samorządowych, a klubowi działacze wierzą, że obiekt będzie fundamentem pod przyszłe sukcesy drużyny. W 2023 udało się powrócić do Serie C.

Koszt budowy stadionu ma wynieść niecałe 51,5 mln € i zostanie pokryty z prywatnych funduszy. 30% kwoty to wkład własny klubu i jego partnerów (Aurora Immobiliare oraz Consorzio Stabile Santa Rita), pozostałą część środków planuje się pozyskać dzięki emisji obligacji. Szacuje się, że po ukończeniu obiekt będzie przynosił ok. 4 mln € zysku rocznie, głównie z wynajmu pomieszczeń, opłat parkingowych i organizacji dużych imprez.

W czerwcu 2020 radni miejscy wyrazili zgodę na realizację projektu. Stadion jest własnością miasta, ale dzięki wybudowaniu nowego obiektu udziałowcy otrzymają prawo do 90-letniego dysponowania obiektem. W listopadzie 2022 wydane zostało pozwolenie na budowę.

Kontrakt na budowę podpisano 19 października 2023. Prace miały ruszyć w ciągu 3-4 miesięcy, później start robót przełożono na czerwiec 2024. Budowa ma potrwać 24-26 miesięcy i będzie prowadzona etapami, tak by Casertana FC nie musiała wyprowadzać się w inne miejsce. Koszt inwestycji wyniesie blisko 51,5 mln €.

Reklama

Wizualizacje