Stadion Čika Dača

Pojemność19 660
Kraj Serbia
MiastoKragujevac
KlubyFK Radnički 1923 Kragujevac
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€ 70 mln
Czas budowy?
Projekt Pro-Ing
Data projektu 2020

Reklama

Stadion Čika Dača – opis projektu

Kiedy ogłoszono plany budowy nowego stadionu w Kragujevacu?

W sierpniu 2019 zapowiedziano gruntowną modernizację stadionu Čika Dača w Kragujevacu, natomiast w czerwcu 2020 upubliczniono plany budowy zupełnie nowego obiektu w miejscu dotychczasowego (boisko nowego stadionu będzie lekko obrócone, na oś północ-południe, i przesunięte nieznacznie w kierunku północnym względem poprzedniego). W przeciwieństwie do poprzednika, nowy stadion będzie miał układ typowo piłkarski, bez bieżni lekkoatletycznej.

Kiedy powstanie nowy stadion w Kragujevacu?

Budowa nowego stadionu możliwa będzie dzięki rządowemu programowi dofinansowywania inwestycji w infrastrukturę sportową. W kosztach budowy partycypować ma również samorząd. Początkowe plany zakładały koszt na poziomie 40 mln €, jednak późniejsze wzrosty cen materiałów budowlanych zmieniły szacunki na 70 mln €. Pierwotnie budowa miała być przeprowadzona w latach 2022–2024, później rozpoczęcie prac przełożono na 2023.

Przetarg na budowę stadionu ogłoszono w lipcu 2023 (warto dodać, że w tym roku miejscowy klub FK Radnički 1923 obchodził 100-lecie istnienia). W momencie ogłoszenia przetargu koszt budowy szacowano już na 9,1 mld serbskich dinarów (ok. 77,6 mln €). Zwycięska firma ma otrzymać 3,5 roku na realizację zadania. Wybór wykonawcy kilkakrotnie przekładano i budowa rozpocznie się prawdopodobnie w 2024. W międzyczasie pojawiły się doniesienia, że koszt wzrośnie jeszcze bardziej, do kwoty 95 mln €.

Jak wyglądać będzie nowy stadion Čika Dača?

Projekt autorstwa pracowni Pro-Ing zakłada powstanie nowego stadionu w prostokątnym, typowo piłkarskim układzie. Dwupoziomowe trybuny otoczą boisko ze wszystkich stron i będą mogły pomieścić niespełna 20 tys. widzów. Trybuna główna, z lożami VIP i szerokim zapleczem, znajdzie się po stronie wschodniej. Wszystkie trybuny będą w pełni zadaszone. Obiekt wyposażony zostanie w sztuczne oświetlenie.

Dach stadionu wykonany będzie z konstrukcji stalowej, opartej na żelbetowych podporach. Poszycie wykonane będzie z membrany. Zygzakowata forma filarów utworzy ciekawą, oryginalną fasadę.

W otoczeniu stadionu znajdować się będą boiska treningowe. Zachowany ma zostać również, stojący obok dotychczasowego stadionu, budynek administracyjny, który poddany zostanie remontowi. Obok stadionu powstanie także nowy budynek przeznaczony na funkcje komercyjne. W związku z likwidacją bieżni starego stadionu, w pobliżu nowej areny powstanie nowy obiekt lekkoatletyczny.

Komu służyć będzie nowy stadion Čika Dača?

Stadion ma być zgodny z wysokimi normami organizacji spotkań międzynarodowych (kategoria 4 UEFA) i będzie jednym z najlepszych w Serbii. Głównym użytkownikiem obiektu będą piłkarze klubu FK Radnički 1923, bardzo możliwe, że swoje mecze rozgrywać na nim będą także zawodnicy jednej z najsilniejszych drużyn futbolu amerykańskiego w kraju, Kragujevac Wild Boars.

Nowe Projekty Serbskich Stadionów

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023

2021