Olympic Stadium

Pojemność91 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoPekin
Kluby-
KategoriaProjekt zrealizowany
Koszt?
Czas budowy12.2003-2008
Projekt Herzog & de Meuron
W ramach projektu sklepy, restauracje i inne

Reklama

Olympic Stadium – opis projektu

Wygląd stadionu to czysta struktura. Fasada i konstrukcja to w tym przypadku jedno i to samo. Elementy strukturalne nawzajem się podpierają i tworzą sieć zbliżoną do ptasiego gniazda, składającą się ze spleconych ze sobą stalowych rur, „niby-gałęzi”. Efekt przestrzenny jest nowatorski i radykalny, a jednocześnie prosty i niezwykle bezpośredni, przez co będzie wyjątkowym historycznym monumentem Olimpiady 2008 roku.

Stadion został pomyślany jako wielki obiekt, oferowane przez niego wrażenie jest charakterystyczne i niemożliwe do pomylenia z innym, niezależnie od odległości, z której się go obserwuje. Spełnia wszystkie wymagania funkcjonalne oraz techniczne stawiane przed Olimpijskim Stadionem Narodowym, jednak nie wpisuje się w klasyczny nurt architektury technokratycznej naszpikowanej wielkimi telebimami i innymi środkami technicznymi. Widza wita czysta struktura. Fasada i konstrukcja są identyczne, schody oraz dach są zintegrowane z innymi elementami budowli.

Goście po przejściu prze zewnętrzną konstrukcję mogą przechadzać się po całym obiekcie dzięki obszernemu deptakowi, który okrąża trybuny. Stamtąd można obserwować ruch w okolicy, łącznie ze schodami, które umożliwiają wejście na wszystkie trzy poziomy trybun. Funkcjonujący jako miejsce publiczne pasaż/lobby to zadaszona powierzchnia miejska z restauracjami oraz sklepami zapraszającymi zwiedzających do wstąpienia.

Tak, jak ptaki moszczą swoje gniazdo miękkim wkładem, miejsca między wieloma przęsłami w konstrukcji obiektu zostaną wypełnione dmuchanymi poduszkami ETFE. Poduszki te znajdą się także po zewnętrznej stronie dachu dla zapewnienia całkowitej niezależności od warunków pogodowych. Podczas gdy woda deszczowa będzie przez stadion zbierana i przygotowana do ponownego użycia, filtry światła słonecznego w półprzezroczystym dachu dostarczą naturalnej murawie niezbędnych promieni UV. W fasadzie areny poduszki zostaną zastosowane wewnątrz struktury w miejscach, gdzie będą potrzebne, np. dla ochrony przed wiatrem. Ponieważ wszystkie podmioty (restauracje, loże, sklepy oraz toalety) będą samowystarczalne i niezależne, możliwe będzie pominięcie sztywnej, zabudowanej fasady. Pozwoli to na naturalną wentylację stadionu, co jest najważniejszym elementem projektu.

Rozsuwany dach jest integralną częścią struktury stadionu. W pozycji zasuniętej przekształca stadion w zamkniętą arenę. Tak jak pojemnik jest kompletny tylko z pokrywą, tak zadaszenie (zamknięte czy nie) jest podstawową częścią całości. Posiadając niezależną konstrukcję kratownicową, tworzy wodoodporną pokrywę wraz z poduszkami ETFE.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2011

2010

2008

2007