M&T Bank Stadium

Pojemność71 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoBaltimore
KlubyBaltimore Ravens
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt$430 M
Czas budowy2024–2026
Projekt Gensler
Wykonawca Gilbane Building Company

Reklama

M&T Bank Stadium – opis projektu

Jak doszło do powstania planów modernizacji M&T Bank Stadium?

Kiedy powstał M&T Bank Stadium?

W 1996 w lidze NFL doszło do przenosin zespołu Cleveland Browns do Baltimore, gdzie na bazie Browns powstała nowa drużyna, Baltimore Ravens (Browns zostali odtworzeni w Cleveland w 1999, więc de facto można mówić w tym przypadku o rozszerzeniu ligi o dodatkowy zespół).

W związku z ustanowieniem nowej drużyny w Baltimore, blisko centrum miasta wybudowano specjalnie dla Ravens nowy stadion, który otwarto w 1998 (od 2003 jest on znany pod nazwą M&T Bank Stadium).

Stadion powstał za pieniądze stanu Maryland (jego budowa kosztowała wówczas 220 mln $). Obiektem zarządza Maryland Stadium Authority, a Ravens dzierżawią go na całkiem korzystnych warunkach (drużyna pokrywa jedynie koszty bieżącego utrzymania, bez konieczności opłacania czynszu czy podatku od nieruchomości).

Jakie prace modernizacyjne prowadzono dotychczas na M&T Bank Stadium?

Od 1998 Ravens z własnej inicjatywy zainwestowali 250 mln $ w poprawę infrastruktury obiektu. Największe renowacje (kosztem 120 mln $) miały miejsce w latach 2017–2019, kiedy m.in. powstały nowe, szerokie telebimy o wysokiej rozdzielczości. Od momentu powstania stadion nie przechodził jednak żadnych daleko idących zmian.

Kiedy zaczęto planować nową modernizację M&T Bank Stadium?

Umowa dzierżawy obiektu, podpisana w 1997, obowiązywała do 2027. Już latem 2021 Ravens i Maryland Stadium Authority zaczęli dyskutować nad jej przedłużeniem. W tle były także negocjacje na temat możliwych inwestycji w stadion.

Co modernizacja M&T Bank Stadium ma wspólnego z pobliskim stadionem baseballowym?

W tym samym czasie kończyła się również umowa dzierżawy pobliskiego stadionu baseballowego, Oriole Park, przez drużynę Baltimore Orioles, uczestnika ligi MLB. Orioles, podobnie jak Ravens, dzierżawili swój obiekt od Maryland Stadium Authority.

Aby odwieść dwie topowe drużyny sportowe z Baltimore, Ravens (NFL) i Orioles (MLB), od poszukiwania innych rozwiązań i nakłonić je do pozostania na dotychczasowych arenach, 12 kwietnia 2022 Zgromadzenie Ogólne stanu Maryland zatwierdziło 1,2 mld $ finansowania w formie pożyczki na modernizację stadionów Ravens i Orioles.

Pieniądze miały pochodzić z emisji obligacji, a każdy z zespołów miał mieć do dyspozycji maksymalnie 600 mln $. Udostępnienie środków danej drużynie uzależnione było od podpisania umowy z Maryland Stadium Authority na długoterminowe przedłużenie dzierżawy stadionu.

Kiedy zaczęto prace nad projektem modernizacji M&T Bank Stadium?

4 stycznia 2023 Ravens osiągnęli porozumienie w sprawie przedłużenia umowy wynajmu stadionu, która miała teraz obowiązywać do 2037 z opcją rozszerzenia o dwa kolejne, pięcioletnie okresy (maksymalnie do 2047). Dzięki porozumieniu, Ravens mogli zacząć myśleć o wykorzystaniu stanowych obligacji. Drużyna wstępnie zaznaczyła, że nie będzie chciała wykorzystać wszystkich środków, a kwota jaką potrzebuje to ok. 450 mln $.

Po przedłużeniu umowy dzierżawy stadionu, 20 kwietnia 2023 Ravens doszli także do porozumienia z M&T Bank, wydłużając okres obowiązywania umowy na prawa do nazwy stadionu o 10 lat, do 2037.

Również w kwietniu 2023 Maryland Stadium Authority wybrało studio Gensler na wykonawcę prac projektowych dotyczących planowanych modernizacji na M&T Bank Stadium. Wcześniej, w 2021, ewentualne modernizacje konsultowane były z inną znaną pracownią, Populous.

Kiedy przedstawiono plany modernizacji M&T Bank Stadium?

12 grudnia 2023 Baltimore Ravens przedstawili plany oraz wizualizacje dotyczące planowanych renowacji na M&T Bank Stadium. Modernizacje mają pochłonąć 430 mln $ i zostaną rozłożone na lata 2024–2026. Wkrótce po upublicznieniu wizualizacji ogłoszono też, że głównym wykonawcą prac będzie Gilbane Building Company, ta sama firma, która odpowiadała za renowacje na M&T Bank Stadium w latach 2017–2019.

Pod koniec 2023 do ostatecznego porozumienia doszło także między Maryland Stadium Authority i Baltimore Orioles, którzy wydłużyli umowę dzierżawy Oriole Park na kolejnych 30 lat, w związku z czym pobliski stadion baseballowy również przejdzie renowacje dzięki pieniądzom ze stanowych obligacji.

Co zakładają plany modernizacji M&T Bank Stadium?

Prace modernizacyjne na M&T Bank Stadium mają być prowadzone w wielu miejscach. Istotne zmiany zajdą na zewnątrz obiektu, a także w pomieszczeniach pod trybunami. Chociaż inwestycja pochłonie znaczną sumę pieniędzy i będzie największą w historii stadionu, interwencje nie zmienią w sposób znaczący jego charakteru, jak również pojemności, która wynosi ok. 71 tys. widzów.

Modernizacja ma na celu poprawę komfortu odwiedzających i doświadczeń meczowych, zwiększenie oferty obiektu i jego możliwości komercyjnych, a także unowocześnienie stadionu, poprawę estetyki i zapewnienie, by przez kolejne lata obiekt był wysokiej klasy areną sportową, godną organizacji meczów ligi NFL i innych ważnych wydarzeń sportowych oraz kulturalnych.

Czy modernizacja M&T Bank Stadium mogła być zakrojona na szerszą skalę?

W trakcie planowania inwestycji rozważano możliwość zadaszenia trybun, jednak okazało się, że koszty takiej operacji byłyby zbyt wysokie. Ravens zamierzają wykorzystać 430 mln $ z kwoty 600 mln $ dostępnej ze stanowych obligacji, jednak nie wykluczają spożytkowania pozostałych 170 mln $ w przyszłości, na dalsze renowacje.

Inwestycje w M&T Bank Stadium nie wpisują się w trend budowy nowych, bardzo drogich i ultranowoczesnych stadionów, jaki można było obserwować w NFL w ostatnich latach (m.in. nowy SoFi Stadium czy Allegiant Stadium, a także plany nowego stadionu dla Tennessee Titans i Buffalo Bills).

Ostatnie doświadczenia pokazują, że budowa nowego stadionu wymagałaby nakładów rzędu 2 mld $. W Baltimore póki co nie zdecydowano się na tak ogromną inwestycję, uznając, że obiekt z 1998 jest wystarczający dla ich potrzeb i po modernizacji będzie mógł służyć jeszcze przez wiele kolejnych lat.

Jakie są szczegóły dotyczące planów modernizacji M&T Bank Stadium?

Na modernizację M&T Bank Stadium składać się będzie 9 różnych projektów. Z zewnątrz dotyczyć mają one północnej strony stadionu (North Plaza), wschodniej (The Gatehouse) i południowej (South Plaza). Kolejna ingerencja dotyczy rozbudowy górnego korytarza (Upper Concourse), który stanie się atrakcyjną platformą z gastronomią i widokami na Baltimore.

North Plaza będzie jednym z największych projektów realizowanych w ramach modernizacji. Obejmuje on stworzenie po stronie północnej głównego wejścia na stadion i wybudowanie po jego bokach dwóch budynków przylegających do północnej trybuny. W ramach North Plaza powstanie m.in. miejsce do organizacji spotkań i koncertów, a także wystawa rozmaitych artefaktów i pamiątek związanych z historią Ravens.

Prace wewnątrz stadionu skupią się na utworzeniu nowych barów i pubów, lóż oraz stref hospitality. Po stronie północnej będzie to North Club, po stronie południowej South Club oraz The Blackwing, a na zachodzie West End Zone Club i West End Zone Suites.

Nowe udogodnienia na trybunie południowej będzie można zaliczyć do najbardziej ekskluzywnych. The Blackwing oferować będzie 10 prywatnych lóż, a goście South Club będą mieli wgląd w tunel dla zawodników oraz salę konferencyjną. Nowe loże powstaną też na trybunie zachodniej (West End Zone Suites), gdzie korzystający będą mieli dostęp do miejsc położonych bezpośrednio za końcem boiska.

Jak realizowana będzie modernizacja M&T Bank Stadium?

Przed rozpoczęciem sezonu 2024 ukończone mają zostać projekty The Gatehouse i The Blackwing. Najwięcej projektów ma być gotowych na sezon 2025 (North Plaza, Upper Concourse, North Club, South Club, West End Zone Club i West End Zone Suites). Jako ostatni, w 2026, zrealizowany zostanie projekt South Plaza. Prace renowacyjne nie będą zakłócać organizacji meczów Baltimore Ravens.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024