Mâs Monumental

Pojemność84 567
Kraj Argentyna
MiastoBuenos Aires
KlubyCA River Plate
KategoriaProjekt realizowany
Koszt$ 45 mln
Czas budowy03.2022 – 07.2024
Projekt IDOM

Reklama

Mâs Monumental – opis projektu

Jakie są założenia koncepcji przebudowy El Monumental?

Głównym założeniem przebudowy El Monumental jest likwidacja bieżni lekkoatletycznej, obniżenie płyty boiska i budowa w miejscu rozebranej bieżni nowego dolnego poziomu trybun, położonego najbliżej pola gry. Na wszystkich trybunach zostaną zainstalowane nowe krzesełka, a miejsca stojące pozostawione zostaną jedynie w dolnych kondygnacjach trybun za bramkami, co zwiększy proporcję miejsc siedzących do miejsc stojących z dotychczasowych 55 do 45% na 79 do 21%. Po przebudowie pojemność stadionu zwiększy się z 72 054 do 84 567 widzów, co uczyni go największym w całej Ameryce Południowej.

W wyniku przebudowy płyta boiska zostanie obniżona o 1,8 m względem poprzedniej. Samo boisko zyska nowy drenaż i hybrydową murawę. Dzięki budowie nowych, dolnych kondygnacji trybun, kibice będą mieli możliwość zasiąść bliżej zawodników, a sam stadion przekształci się w typowo piłkarską arenę. Koncepcja przebudowy jest jednak znacznie skromniejsza od ambitnych wizji, zaprezentowanych na początku drugiej dekady XXI wieku. Nie zakłada m.in. zadaszenia trybun czy powstania dodatkowych obiektów w otoczeniu stadionu.

Poza głównymi założeniami, projekt obejmuje również wykonanie szeregu innych prac, m.in. powstanie nowych skyboxów, pomieszczeń, tunelu dla zawodników, systemu nagłośnienia i parkingów. Przebudowa ma pochłonąć 45 mln $ i zostanie w całości pokryta ze środków prywatnych. Istotną rolę w zapewnieniu potrzebnych funduszy ma odegrać, podpisana w kwietniu 2022, umowa o sprzedaży praw do nazwy stadionu, zgodnie z którą obiekt przemianowano na Mâs Monumental. Ważnym źródłem finansowania mają być również dochody uzyskane z przedsprzedaży miejsc na trybunach.

Kiedy zostanie zrealizowana przebudowa El Monumental?

Pierwszy, wstępny etap inwestycji, obejmujący obniżenie niecki stadionu i wykonanie nowej płyty boiska, zrealizowano na przełomie 2020 i 2021 roku. Kolejny etap, w którym powstaną nowe, dolne kondygnacje trybun, a na całym stadionie zainstalowane zostaną nowe krzesełka, rozpoczął się w marcu 2022. Do lutego 2023 ma już być gotowy dolny poziom trybun po stronie północnej, wschodniej i południowej. Zakończenie całej inwestycji planowane jest na lipiec 2024.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2024

2023

2022