Preußenstadion

Pojemność19 400
Kraj Niemcy
MiastoMünster
KlubyPreußen Münster
KategoriaProjekt realizowany
Koszt€88 M ($94.3 M)
Czas budowy2022–2027
Projekt Drees & Sommer

Reklama

Preußenstadion – opis projektu

Jak prezentuje się Preußenstadion?

Preußenstadion został otwarty w 1926 i był w owym czasie uważany za jeden z najnowocześniejszych w Niemczech. Obiekt mocno ucierpiał podczas II wojny światowej. Po odbudowie mógł pomieścić na trybunach nawet do 40 tys. widzów, choć pojemność była później stopniowo ograniczana.

Gospodarzem obiektu jest Preußen Münster. Klub powstał w 1906 i był jednym z założycieli Bundesligi w 1963. Sezon 1963/64 był jednak jak dotąd jedynym, w którym piłkarze z Münster zagrali w Bundeslidze. W 2024 zespół awansował do 2. Bundesligi, wracając na drugi poziom rozgrywek po raz pierwszy od 1991.

Jaka jest historia planów przebudowy Preußenstadion?

Kiedy powstały pierwsze konkretne plany budowy nowego stadionu dla Preußen Münster?

W latach 90. XX wieku istniały zaawansowane plany zastąpienia starego Preußenstadion nowym, typowo piłkarskim stadionem. Obiekt miał powstać w tej samej lokalizacji, a wraz z nim również centrum handlowe, jako część umowy pomiędzy miastem a prywatnym inwestorem.

Projekt wzbudził niezadowolenie lokalnych kupców, a inicjatywę ostatecznie pogrzebała sprawa sądowa wniesiona przez jednego z mieszkańców, ponieważ plan nie zakładał podjęcia dostatecznych środków mających przeciwdziałać negatywnym skutkom wzmożonego ruchu ulicznego oraz nadmiernego hałasu.

Jakie modernizacje przeprowadzono na Preußenstadion w XXI wieku?

Zamiast budowy nowego stadionu, w latach 2008–2009 przeprowadzono modernizację Preußenstadion: od podstaw wybudowana została nowa trybuna główna i zadaszono widownię po przeciwnej stronie. Do 2012 zainstalowano również nową tablicę świetlną, nowe oświetlenie i podgrzewaną murawę.

Jak kształtowały się plany dotyczące przyszłości stadionu dla Preußen Münster?

W kolejnych latach planowano dalsze renowacje na Preußenstadion. W pierwszej kolejności powstać miała nowa trybuna za zachodnią bramką. Pod koniec 2014 powstał plan kompletnej przebudowy całego stadionu.

Planów nie wcielono jednak w życie, a w październiku 2016 klub zaczął rozważać budowę nowego stadionu w innej lokalizacji. Stadion miał pomieścić 40 tys. widzów i kosztować 80 mln €. Początkowo obiekt miał stanąć w pobliżu lotniska, które jednak położone jest dość daleko od miasta, dlatego z tych zamiarów ostatecznie zrezygnowano.

Kolejnym miejscem, gdzie miał powstać nowy stadion był teren przy Nieberdingerstraße, później miasto zasugerowało klubowi 24 różne lokalizacje, a w 2018 klub rozważał budowę w odległym o kilkanaście kilometrów miasteczku Senden.

Kiedy powstał plan przebudowy Preußenstadion?

Pod koniec 2018 wycofano się z planów budowy nowego stadionu. 23 listopada 2018 miasto i klub zapowiedziały dalszą modernizację Preußenstadion, a w grudniu 2018 Rada Miasta zatwierdziła przyznanie 40,25 mln € na ten cel. Miasto i klub potwierdziły inicjatywę listem intencyjnym, podpisanym 1 lutego 2019. Częścią realizowanego projektu miało być nowe centrum dla młodzieży.

W sierpniu 2019 miasto zleciło opracowanie studium wykonalności, czym zajęło się biuro Albert Speer + Partner. Wyniki studium zostały opublikowane w kwietniu 2020. Przy okazji upubliczniono też wizualizację stadionu po przebudowie, wykonaną przez firmę Drees & Sommer.

W grudniu 2021 opublikowano nowe, zaktualizowane studium wykonalności, przygotowane przez Drees & Sommer, a także nowe wizualizacje.

Jaki rozwój miała sprawa przebudowy Preußenstadion?

Od czerwca do listopada 2022 przeprowadzono wstępną fazę przebudowy, która obejmowała rozbiórkę zachodniego łuku trybun.

15 listopada 2022 Rada Miasta zatwierdziła dodatkowe środki na przebudowę, zwiększając wkład miasta do 65 mln €. 24 kwietnia 2024 przegłosowano dalsze 23 mln €, co dało już łącznie 88 mln €.

W marcu 2023 premierę miała książka autorstwa Carstena Schulte pt. „Das neue Preußenstadion in Münster”, poświęcona historii i innym aspektom związanym z długim procesem prowadzącym do przebudowy stadionu.

18 maja 2024 Preußen Münster (jako beniaminek 3. Bundesligi) zapewnił sobie awans do 2. Bundesligi, w której nie występował od 1991. Stadion nie spełnia wszystkich wymogów tych rozgrywek, jednak dzięki temu, że planuje się jego przebudowę, klub był w stanie otrzymać warunkową licencję.

Jak przebiega realizacja planów przebudowy Preußenstadion?

Kiedy rozpoczęły się wstępne prace związane z przebudową Preußenstadion?

9 czerwca 2022 dokonano symbolicznego wbicia pierwszej łopaty, umownie inaugurując przebudowę stadionu. W praktyce rozpoczynano wtedy jedynie rozbiórkę zachodniego łuku, a wszelkie kolejne prace były jeszcze na etapie planowania.

Rozbiórka zachodniej trybuny zakończyła się późną jesienią 2022. Za linią końcową boiska wzniesiono wówczas tymczasowy ekran akustyczny, na którym zawieszono telebim, a wiosną 2023 ozdobiono go również wizerunkami byłych zawodników klubu. Sektor gości, który znajdował się na zlikwidowanym łuku, tymczasowo relokowano do zachodniej części trybuny północnej.

Kiedy przeprowadzone zostaną główne prace związane z przebudową Preußenstadion?

Wiosną 2023 rozpoczęły się procedury mające na celu wyłonienie głównego wykonawcy przebudowy. Wybór wykonawcy spodziewany jest w drugiej połowie września 2024. Inwestycja ma być realizowana w systemie projektuj i buduj. Prace mają przebiegać etapami, tak aby przez cały czas możliwe było rozgrywanie spotkań na stadionie. Zakończenie przebudowy planowane jest na lato 2027.

Jakie są plany dotyczące przebudowy Preußenstadion?

W jaki sposób określono zakres modernizacji Preußenstadion?

Główne założenia przebudowy zostały nakreślone przez miasto oraz klub, po czym koncepcja była poddawana dalszej analizie, uszczegółowieniu i optymalizacji przez firmy Albert Speer + Partner (2020) oraz Drees & Sommer (2021), które opracowały dwa studia wykonalności.

Wyniki studiów zostały podane do wiadomości publicznej, a poza zwykłymi informacjami udostępniono również plany i wizualizacje.

Wypracowana koncepcja nie jest ostateczna i może jeszcze ulec zmianie, a jej niektóre elementy są wariantowe i zależą od dostępnych funduszy. Przygotowaniem pełnej dokumentacji projektowej zajmie się główny wykonawca, który będzie wykonywał prace w systemie projektuj i buduj.

Co zakłada koncepcja przebudowy Preußenstadion?

Głównym założeniem przebudowy jest pozostawienie – otwartej w 2009 – trybuny głównej (południowej) oraz budowę nowych trybun z trzech pozostałych stron. Likwidacji ulegnie bieżnia, a trybuny przybliżą się do boiska i stworzą typowo piłkarski stadion. Narożne trybuny pojawią się tylko po północnej stronie, łącząc trzy nowe trybuny. Po stronie południowej (po bokach trybuny głównej) przewidziano miejsce dla opcjonalnych narożnych budynków.

Wszystkie trybuny zostaną zadaszone, a ich pojemność ma się znaleźć w przedziale 19-20 tys. widzów (w studium Drees & Sommer sprecyzowano liczbę do 19,4 tys.). Na stadionie znajdzie się również blisko 200 miejsc dla osób poruszających się na wózkach. Podobnie jak było do tej pory, sektor ultras znajdzie się po stronie wschodniej, a sektor gości na zachodzie (w południowej części trybuny za bramką). Obydwa te sektory będą miały miejsca stojące.

Istniejąca na trybunie głównej strefa hospitality ma zostać rozszerzona i ulepszona; dodatkowe loże powstaną również po przeciwnej stronie, na nowej trybunie północnej. Na nowych trybunach powstaną także kioski i toalety.

Stadion przyjmie zwartą, zamkniętą formę, co ma pomóc w zmniejszeniu hałasu wydostającego się na zewnątrz. Na ten aspekt zwrócono szczególną uwagę, gdyż przekraczający normy hałas był przyczyną ograniczania pojemności na starym stadionie, a także doprowadził do fiaska projektu budowy nowego stadionu na przełomie XX i XXI wieku.

Koncepcja zakłada także wprowadzenie szeregu proekonomicznych i proekologicznych rozwiązań, zgodnych z ideami zrównoważonego rozwoju.

Jakie dodatkowe inwestycje planowane są przy okazji przebudowy Preußenstadion?

Jednym z najważniejszych, dodatkowych projektów ma być stworzenie ośrodka szkoleniowego dla młodzieży, który jest wymogiem dla klubów 2. Bundesligi. Zmiany mają zajść w całym otoczeniu stadionu i obejmą m.in. budowę dodatkowych obiektów, w tym biura klubu, jak również stworzenie 7,2 tys. miejsc postojowych dla rowerów.

Jakie są koszty przebudowy Preußenstadion?

W studium opracowanym przez Albert Speer + Partner w 2020 podano zakresy kosztów, w jakich powinna zmieścić się realizacja projektu: od 37,4 do 47,8 mln € dla samego stadionu i od 86,8 do 97,2 mln € dla całej inwestycji (wahania związane były z różnymi wariantami i opcjonalnymi rozwiązaniami).

Po przyznaniu przez radnych dodatkowych środków w kwietniu 2024, wkład miasta w przebudowę stadionu wynosi już 88 mln € i prawdopodobnie w takiej kwocie będzie musiała się zamknąć cała inwestycja.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2020