Gamba Osaka Stadium

Pojemność40 000
Kraj Japonia
MiastoSuita
KlubyGamba Osaka
KategoriaProjekt zrealizowany
Koszt¥ 14 mld / bln
Czas budowy2013 - 2015
Projekt Yasui Architecture & Engineers / Takenaka Corporation
Data projektu 2008
Wykonawca Takenaka Corporation

Reklama

Gamba Osaka Stadium – opis projektu

Stadion jest planowany jako inwestycja publiczno-prywatna, finansowana w dużej mierze z darowizn instytucji i mieszkańców. Ma to być jeden z największych typowo piłkarskich obiektów w Japonii, użytkowany stale przez Gambę Osaka.

Według wstępnej wizji wszystkie trybuny miały zostać podzielone w sposób zapewniający duże zyski – dwa poziomy „zwykłej” widowni przedzielone podwójnym balkonem VIP-owskim. Jednak wskutek oczekiwań kibiców i narodowej reprezentacji (której mecze organizuje się na stadionach z co najmniej jedną trybuną za bramką mieszczącą 10 tys. widzów) plany zmodyfikowano. Za jedną bramką balkony VIP-owskie usunięto, a dzięki temu powstało kolejnych 12 rzędów i udało się uzyskać 10 tys. pojemności za bramką.

Forma zewnętrzna stadionu jest prosta, ale bardzo rozpoznawalna. Prostopadłościenną bryłę oplatają cztery „wstęgi”, stanowiące jednocześnie elementy konstrukcji dachu. Stadion ma być energooszczędny i ekologiczny dzięki panelom słonecznym na dachu czy zbieraniu deszczówki. Ale ma również pełnić rolę szczególnie ważną w Japonii: w razie katastrof naturalnych to właśnie w stadionie ma powstać główny schron w okolicy, a także magazyn żywności i wody pitnej.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2016

2015

2013