Eden Park 2.0

Pojemność 60 000
Kraj Nowa Zelandia
Miasto Auckland
Kluby NZ Warriors, Auckland Blues, Auckland FC
Kategoria Projekt oczekujący na realizację
Koszt ?
Czas budowy ?

Reklama

Eden Park 2.0 – opis projektu

Jak powstał projekt rozbudowy Eden Park?

Jak prezentuje się Eden Park?

Historia Eden Park sięga roku 1900. Przez lata obiekt stał się największym stadionem w Nowej Zelandii i bywa nawet określany jako stadion narodowy. Stadion gościł wiele międzynarodowych imprez i stał się twierdzą reprezentacji Nowej Zelandii w rugby union („All Blacks”). Obiekt położony jest ok. 4 km na południe od ścisłego centrum Auckland.

Eden Park jest przystosowany zarówno do meczów rugby i piłki nożnej, jak również do, wymagającego owalnego boiska, krykieta. Wielofunkcyjność jest z jednej strony zaletą, z drugiej strony wskazuje się, że rugbiści powinni grać na stadionie dedykowanym ich dyscyplinie. Obiekt ponadto nie należy już do najnowocześniejszych, nawet pomimo ciągłego inwestowania, i ma problemy z rentownością.

Dlaczego powstał projekt rozbudowy Eden Park?

Od pewnego czasu pojawiały się głosy, że w Auckland powinien stanąć nowy stadion, na miarę XXI wieku oraz ambicji największej aglomeracji Nowej Zelandii, a także godnego określania mianem „stadionu narodowego”. Sprawa budowy nowego stadionu urosła do rangi szerokiej dyskusji społecznej. Wśród różnych pomysłów i koncepcji, prym wiodły idee budowy zupełnie nowego obiektu na nabrzeżu, w centrum Auckland.

Pierwszą poważną próbą zastąpienia Eden Park była koncepcja „Stadium New Zealand”, zakładająca budowę nowego stadionu na nabrzeżu Bledisloe Wharf. Pomysł powstał w 2006 i był związany z przyznaniem Nowej Zelandii organizacji Pucharu Świata w rugby w 2011. Ostatecznie jednak projekt upadł na rzecz modernizacji Eden Park (na stadionie powstała wówczas nowa trybuna południowa).

Budowa nowej trybuny nie rozwiązała jednak wszystkich problemów Eden Park i wciąż pojawiały się głosy o konieczności powstania nowego stadionu. Zarządzający obiektem (Eden Park Trust), świadomi konieczności zwiększenia atrakcyjności i unowocześnienia areny, rozpoczęli prace nad koncepcją modernizacji. Projekt, nazwany Eden Park 2.0, przedstawiono 28 kwietnia 2023.

Co zakłada koncepcja Eden Park 2.0?

Główne założenia idei proponowanej przez Eden Park Trust to: budowa nowej trybuny północnej (korespondującej z trybuną południową, oddaną do użytku w 2010), rozbudowa trybun po stronie wschodniej i zachodniej, a także wyposażenie obiektu w zamykany dach. Zachowana zostanie przy tym możliwość rozgrywania meczów krykieta.

W ramach usprawnienia funkcjonowania stadionu proponuje się optymalizację transportu publicznego oraz budowę nowej kładki dla pieszych w pobliżu obiektu. Nacisk ma zostać położony również na kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem i odpowiedzialnością społeczną.

Proponowana inwestycja ma za zadanie poprawę estetyki obiektu i komfortu odwiedzających, a także zwiększenie jego atrakcyjności i potencjału komercyjnego. Rozbudowa potwierdzi rolę Eden Park jako wiodącego stadionu w Nowej Zelandii. Dzięki zamykanemu dachowi obiekt znajdzie się w światowej elicie.

Jakie są szanse na realizację projektu Eden Park 2.0?

Ile może kosztować realizacja projektu Eden Park 2.0?

Nie podano żadnych ram czasowych realizacji inwestycji, ani szczegółów związanych z kosztami. Wiadomo, że projekt pochłonąłby setki milionów dolarów nowozelandzkich i wymagałby znacznego udziału funduszy publicznych. Według Eden Park Trust, rozbudowa dotychczasowego stadionu pochłonęłaby jednak zaledwie ok. 40% kosztów wymaganych do budowy nowej areny.

Czy koncepcja Eden Park 2.0 zyska aprobatę władz Auckland?

We wrześniu 2023 władze Auckland po raz kolejny podjęły próbę rozwiązania stadionowej dysputy, zapraszając zainteresowane podmioty do składania swoich propozycji na nowy obiekt.

Według informacji z października 2023 zaproponowanych zostało aż 8 projektów, choć ostatecznie w stawce znalazły się cztery koncepcje: obok projektu Eden Park 2.0, trzy kolejne dotyczą budowy zupełnie nowych obiektów w centrum miasta: Te Tōangaroa Auckland Stadium, Auckland Waterfront Stadium i National Stadium at Wynyard Point.

Wśród propozycji wyróżnia się ekstrawagancki projekt Te Tōangaroa Auckland Stadium, choć i pozostałe nie są bez szans. Za rozbudową Eden Park przemawia natomiast ponad 120-letnia tradycja, a także potencjalnie mniejsze koszty inwestycji, przy, w dalszym ciągu, dość ambitnym projekcie (zamykany dach).

Reklama

Wizualizacje