Tiberias Municipal Stadium

Pojemność5 380
Kraj Izrael
MiastoTyberiada
KlubyIroni Tiberias
KategoriaProjekt realizowany
KosztILS 40 mln
Czas budowy02.2015 - 03.2018
Projekt Bodek Architects

Reklama

Tiberias Municipal Stadium – opis projektu

Stadion ma być częścią rozłożonego na 55 hektarach kompleksu sportowo-rekreacyjnego, otwartego zarówno na sport amatorski, jak i wyczynowy. W planie jest stadion dla 5 tys. widzów, hala koszykarska dla 2,5 tys., a także pływalnia, skatepark, stadion lekkoaletyczny i korty tenisowe. Całość powstanie przy południowej obwodnicy Tyberiady i ma maksymalnie wykorzystywać naturalne nachylenie terenu (południe działki jest o 13m niżej niż północ).

Stąd właśnie pomysł, by główny stadion wkopać w nieckę z trzech stron, a z czwartej – południowej – boisko znajdzie się na poziomie gruntu. To rozwiązanie ekonomiczne, a jednocześnie częściowe otwarcie na południu sprawi, że boisko nie będzie miało problemów z nasłonecznieniem. Trybuna zachodnia będzie miała konstrukcję żelbetową i pod widownią znajdzie się jedna kondygnacja zaplecza. Północ i wschód powstaną na usypanej ziemi, przez co jedyne zaplecze dla widzów powstanie już na koronie stadionu.

Kluczowym elementem jest dach, który inspirowany był skorupą żółwia. Dlatego właśnie wejścia dla kibiców będą przypominały wcięcia w skorupie, a wewnętrzna krawędź dachu ma się nieregularnie unosić i obniżać. Zachowana będzie jedynie symetria na linii północ-południe, ale z perspektywy widza forma ma być prawie nieregularna. Ten osobliwy pomysł to dzieło Motiego Bodeka, architekta z nieodległej Hajfy znanego właśnie z nawiązań do biologii.

Pierwsze przygotowania ruszyły w 2015 roku, gdy ruszyło tworzenie niecki w trudnym, bazaltowym podłożu. Stadion ma być gotowy na wiosnę 2018. Do tego czasu lokalny klub Ironi FC ma grać na wyjazdach, ponieważ śródmiejski 50-letni stary stadion już nie spełnia wymogów.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2016