Gürsel Aksel Stadyumu

Pojemność20 035
Kraj Turcja
MiastoIzmir
KlubyGöztepe
KategoriaProjekt zrealizowany
KosztTRY 218.9 mln
Czas budowy2018-2020
Projekt DB Architects
Data projektu 2016
Wykonawca REC Uluslararası İnşaat Yatırım Sanayi ve Ticaret

Reklama

Gürsel Aksel Stadyumu – opis projektu

Ten stadion można by nazwać szwajcarskim, ponieważ prezentuje sprawdzony właśnie w tym kraju model budowy boiska nie na poziomie gruntu, a na poziomie pierwszego piętra. To z powodu wyjątkowo ograniczonego miejsca po starym Gürsel Aksel Stadı. W sumie zostawił po sobie działkę o powierzchni ok. 30 tys. m2, na której wyjątkowo trudno zmieścić wysokiej klasy i pojemności stadion.

Stambulskiej pracowni DB Architects (autorom Vodafone Areny) to dzieło jednak się udało. Mało tego, zmieścili nie tylko stadion i parkingi pod nim. Jest też zrośnięty z areną piłkarską pawilon, dzięki któremu stadion ma żyć przez 365 dni w roku.

I coś jeszcze, czyli pierwszy w historii park na dachu stadionu. Na zachodzie Izmiru ma bowiem powstać dostępna dla każdego zielona przestrzeń, po której zwiedzający obejdą dookoła cały stadion, podziwiając widoki. Ten niecodzienny taras widokowy znajdzie się na wysokości 28,3m, czyli tuż poniżej narzuconego planem zagospodarowania limitu, a jednocześnie tuż ponad dachami sąsiednich kamienic.

Pod dachem znajdą się z kolei jednopoziomowe trybuny dla minimalnie ponad 20 tysięcy widzów. Tym samym nowy Gürsel Aksel Stadı stanie się największym obiektem sportowym w Izmirze dedykowanym jednemu klubowi sportowemu – Göztepe.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2020

2017