The Crater

Pojemność50 000
Kraj Nowa Zelandia
MiastoAuckland
Kluby
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt?
Czas budowy?
Projekt Phil O’Reilly

Reklama

The Crater – opis projektu

Co poprzedziło wizję „podwodnego” stadionu w Auckland?

W 2006 powstała koncepcja nowego stadionu mającego powstać na nabrzeżu Bledisloe Wharf w centrum Auckland. Projekt „Stadium New Zealand” był inicjatywą rządu, który poszukiwał alternatywy dla modernizacji starego Eden Park przed Pucharem Świata w rugby w 2011. Wstępną wizualizację przygotowali architekci z Warren and Mahoney.

Nowy stadion ostatecznie nie powstał (przed Pucharem Świata rozbudowano Eden Park, który otrzymał nową trybunę południową). Projekt nowego stadionu narodowego powstały w 2006 był jednak przyczynkiem do dalszej debaty na temat nowego stadionu w Auckland.

Kiedy powstała koncepcja „The Crater”?

W 2017 projektant Phil O’Reilly stworzył nową koncepcję, bazującą na tej powstałej w 2006. Była to praktycznie ta sama wizja, z jedną dużą różnicą – stadion miał być wkopany w ziemię, z trybunami położonymi pod poziomem wody w zatoce. Oryginalny projekt został nazwany „The Crater”.

Schowanie pod ziemię miało być odpowiedzią na zarzuty dotyczące skali projektu proponowanego w 2006. W ten sposób stadion miał nie zakłócać panoramy Auckland, ani nie przekraczać norm dotyczących wysokości budynków na tym terenie.

Co zakładała wizja „The Crater”?

Koncepcję przygotowano w dwóch wariantach. W pierwszym obok stadionu miały cumować duże statki wycieczkowe. Druga opcja zakładała z kolei pełne zadaszenie stadionu. W razie przyjęcia koncepcji do realizacji byłaby to wyjątkowa w skali świata próba zmieszczenia dużego stadionu w całości pod poziomem terenu (z racji sąsiedztwa akwenu, mówiono tu nawet o „podwodnym” stadionie). Obiekt miał pomieścić od 30 do 50 tys. widzów.

Phil O’Reilly przekonywał ponadto, że realizacja jego wizji nie musi wcale być droższa od budowy stadionu w konwencjonalny sposób. Projekt wymagał stworzenia ogromnej, wodoodpornej „skrzyni”, ale poza tym odpadało sporo kosztów, związanych np. ze wznoszeniem konstrukcji nośnych.

Jaki był wpływ wizji „The Crater” na dalszy rozwój debaty o nowym stadionie w Auckland?

Koncepcja była luźną propozycją przedstawioną władzom lokalnym, w ramach szerszego dyskursu toczącego się na temat powstania w Auckland nowego, reprezentacyjnego stadionu.

Projekt zyskał atencję w mediach i, choć nie został zrealizowany, był inspiracją dla kolejnej wizji, zaprezentowanej w 2018 („Auckland Waterfront Stadium”), przygotowanej przez Auckland Waterfront Consortium (w pracach nad tą koncepcją uczestniczył również Phil O’Reilly).

Reklama

Wizualizacje