De superKuip

Pojemność63 000
Kraj Holandia
MiastoRotterdam
KlubyFeyenoord
KategoriaProjekt nieaktualny
Koszt€ 250 mln
Czas budowy?
Projekt Volker Wessels
Data projektu 2014

Reklama

De superKuip – opis projektu

Projekt zakłada zachowanie większości historycznych owalnych trybun De Kuip i powiększenie stadionu przez dodanie nowego piętra widowni poniżej. Dzięki temu kibice przybliżą się na zaledwie 8 metrów do boiska. „Wyrwy” w istniejących dziś trybunach powstaną jedynie na zachodzie (loże VIP) i północy, gdzie zaplanowano ogromny „młyn” dla 12 tys. fanatyków na miejscach stojących.

Nad trybunami powstanie monumentalny dach z czarnej stali. Wykorzystanie i silna ekspozycja tego materiału mają nadać bardzo surowy i groźny, prawie wrogi charakter stadionowi. W połączeniu z nowym „młynem” dla dopingu, obiekt ma sprawić, że – jak piszą autorzy planu – „Feyenoord już przed meczem będzie prowadził 1:0”.  Na linach dachu zawieszone mają zostać cztery telebimy.

Prace mają iść trybuna po trybunie, zapewniając stałe wykorzystanie stadionu i nie mniej niż 40 tys. widzów na każdym etapie. Po trzech latach takiej przebudowy pojemność ma wynosić już 63 tysiące widzów, ale na tym nie koniec. Trybuny będzie można docelowo powiększyć do nawet 70 tysięcy miejsc pod dachem.

Najbardziej podstawowe elementy Volker Wessels wycenia na 175 mln € (740 mln zł), jednak w wersji kompletnej stadion ma kosztować ok. 250 milionów (1 mld zł). W najdroższym wariancie rosną powierzchnie biznesowe, a budżet klubu „puchnie” od zysków. Zasada wskazana przez promotora pomysłu to „im więcej wydasz, tym więcej zarobisz”.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2014