AFC Stadium

Pojemność10 000
Kraj Malezja
MiastoPutrajaya
Kluby
KategoriaProjekt realizowany
Koszt?
Czas budowy2022–?

Reklama

AFC Stadium – opis projektu

Jak powstały plany budowy nowego stadionu w Putrajaya?

W lipcu 2019, na kongresie malezyjskiej federacji piłkarskiej (FAM) podjęto decyzję o budowie nowej siedziby związku. Budynek miał powstać w Putrajaya, nowym centrum administracyjnym Malezji, tuż obok nowej siedziby związku piłkarskiego Azji Południowo-Wschodniej (AFF) oraz Putrajaya International Convention Centre.

Niedługo później, w sierpniu 2019, poinformowano, że tuż obok nowej siedziby krajowego związku piłkarskiego planuje się także budowę stadionu piłkarskiego. W okolicy powstanie cały kompleks, tzw. Soccer City, w skład którego wejdzie również narodowe centrum treningowe. Budowa siedziby FAM rozpoczęła się w styczniu 2022.

Kiedy rozpoczęto budowę nowego stadionu w Putrajaya?

W budowę nowego stadionu zaangażowała się Azjatycka Konfederacja Piłkarska (AFC), a także FIFA, która wsparła budowę dofinansowaniem z programu FIFA Forward. Ceremonia rozpoczęcia budowy nowego stadionu miała miejsce 17 października 2022, przy udziale prezydentów AFC (Salman bin Ibrahim Al Khalifa) oraz FIFA (Gianni Infantino). Dokładny termin oddania do użytku nie został jeszcze podany.

Jaki będzie AFC Stadium w Putrajaya?

Nowy, piłkarski stadion pomieści 10 000 widzów. Trybuny, podzielone na dwie kondygnacje, znajdą się wzdłuż boiska, po obu stronach. Nad widownią pojawi się dach, który przykryje również przestrzenie za bramkami. Całość stworzy spójną, zamkniętą formę. Na obiekcie znajdą się m.in. biura czy podziemny parking.

Obiekt będzie służył organizacji rozmaitych spotkań i turniejów, będzie z niego mogła również korzystać reprezentacja Malezji czy lokalne kluby, także przy okazji rozgrywek międzynarodowych. Stadion znajdzie się w dogodnej lokalizacji, w niedużej odległości od międzynarodowego lotniska, a siedziba AFC, zlokalizowana w Bukit Jalil, położona jest w odległości 30 km.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022