Malezja: Nowoczesny projekt we współpracy z FIFA

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Malezja: Nowoczesny projekt we współpracy z FIFA Futbol w Azji stale się rozwija, a tamtejsza Konfederacja Piłki Nożnej stawia również na zwiększenie liczby obiektów najnowszej generacji. Jednym z nich będzie arena w Putrajaya, której projekt potwierdził sam Gianni Infantino.

Reklama

W drugiej części października w Kuala Lumpur - stolicy Malezji - odbyło się spotkanie prezydenta FIFA z Ebrahimem Al Khalifą, który jest prezydentem Azjatyckiego Związku Piłkarskiego. Podczas ceremonii rozpoczęto prace ziemne, przygotowujące teren pod budowę nowego obiektu. Obecność delegatów międzynarodowej organizacji była dowodem współdziałania kilku federacji.

Sfinalizowanie budowy stadionu zostanie bowiem rozdzielone na kilka podmiotów. Dużą pomocą w zrealizowaniu przedsięwzięcia mają się okazać środki pochodzące z programu FIFA Forward. Taki ruch potencjalnie wzmocni ambicje AFC oraz wesprze związki członkowskie. Zajęty pod budowę teren pokryje 50 000 m², a pojemność trybun AFC Stadium wyniesie 10 000.

Putrajaya Stadium@afcasiancup

Arena będzie położona 30 km od siedziby Azjatyckiej Federacji Piłkarskiej, a na wykupionej działce znajdzie się w pełni wyposażona trybuna główna, bulwar dla kibiców oraz atrium, a także biura administracyjne i podziemny parking. Witać kibiców ma natomiast fontanna, która znajdzie się przy wejściu na stadion. Oprócz tego, w planach jest kawiarnia, wiodąca trybuna medialna i pokój dla komentatorów. Członkowie organizacji nazywają obiekt “supernowoczesnym”, który spełni wszystkie obecne standardy oraz nie będzie odbiegał wykonaniem od aren europejskich.

Putrajaya StadiumⒸ @afcasiancup

Dostanie się na rozgrywane tam spotkanie będzie proste dla kibiców dzięki korzystnej lokalizacji nieopodal lotniska. Warunki na stadionie będą więc pozwalały na przykład na goszczenie tam reprezentacji albo meczów azjatyckiej Ligi Mistrzów. Na ten moment nie wiadomo, czy stadion stanie się domem któregoś z okolicznych klubów. Nie padły również daty dotyczące poszczególnych etapów budowy bądź jej zakończenia.

Reklama