Memphis 901 FC Stadium

Pojemność10 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoMemphis
KlubyMemphis 901 FC
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt?
Czas budowy?–2025
Projekt Odell Sports & Entertainment Studio, LRK

Reklama

Memphis 901 FC Stadium – opis projektu

Kiedy ogłoszono plany budowy nowego stadionu dla Memphis 901 FC?

18 października 2022 władze miasta Memphis w stanie Tennessee ogłosiły plan modernizacji kilku głównych obiektów sportowych w mieście. Plan obejmował duże inwestycje w renowację hali FedExForum oraz stadionu futbolowego Simmons Bank Liberty Stadium, a także mniejsze nakłady na remont baseballowego AutoZone Park. Częścią planu jest również budowa zupełnie nowego stadionu piłkarskiego dla Memphis 901 FC, który ma powstać w miejscu hali Mid-South Coliseum.

Cały plan ma pochłonąć 684 mln $. Władze miasta liczą na wsparcie z budżetu stanu Tennessee w wysokości 350 mln $, a także na zgodę na podniesienie podatku hotelowego z 3,5 do 5 %. W przedsięwzięciach niewykluczony jest też udział prywatnych inwestorów.

Co stanie się z Mid-South Coliseum, w związku z budową nowego stadionu piłkarskiego w Memphis?

Budowa nowego stadionu piłkarskiego oznaczać będzie jednocześnie rozbiórkę hali Mid-South Coliseum. Otwarty w 1964 obiekt był w przeszłości świadkiem wielu istotnych wydarzeń muzycznych i sportowych. W 2006 został jednak wyłączony z użytkowania. Decyzja o rozbiórce zakończy trwające od tego czasu dyskusje na temat przyszłości hali i ewentualnego przywrócenia do funkcjonowania.

Komu służyć będzie nowy stadion w Memphis?

Nowy stadion ma powstać dla Memphis 901 FC. Klub ten został założony w 2018, w 2019 przystąpił do USL Championship, drugich w hierarchii rozgrywek piłkarskich w Stanach Zjednoczonych (po lidze MLS). Jak dotąd zespół rozgrywa swoje spotkania na AutoZone Park, przeznaczonym jednak głównie do gry w baseballa. Władze USL Championship naciskają, by do 2026 wszystkie drużyny tej ligi występowały na obiektach typowo piłkarskich.

Budowa stadionu będzie realizacją jednej z dwóch głównych ambicji założycieli Memphis 901 FC, obok stworzenia silnego zespołu, zdolnego do wygrania rozgrywek USL Championship. Obiekt będzie również otwarty na goszczenie innych wydarzeń sportowych, a także organizację rozmaitych eventów czy koncertów muzycznych.

Jaki będzie nowy stadion Memphis 901 FC?

Stadion położony będzie w tzw. Liberty Park, ok. 5 mi (8 km) na wschód od ścisłego centrum Memphis. W jego bezpośrednim otoczeniu znajdzie się m.in. Simmons Bank Liberty Stadium czy nowy kompleks widowiskowo-sportowy Memphis Sports and Events Center.

Nowy stadion będzie miał typowo piłkarski układ, z trybunami położonymi za liniami końcowymi boiska. Widownia w przeważającej części będzie zadaszona. Trybuny wzdłuż pola gry będą znacznie większe i zostaną podzielone na dwie kondygnacje. Za północną bramką znajdzie się duży telebim. Pojemność areny wyniesie 10 000 widzów (15 000 w przypadku koncertów); na stadionie będzie 7500 stałych krzesełek, a także loże, bary z widokiem na boisko czy otwarte tarasy.

W architekturze obiektu znajdą się elementy nawiązujące do dawnego Mid-South Coliseum, a także do muzycznej historii miasta. Obok stadionu powstaną dwa boiska treningowe. Za projekt areny odpowiadają architekci z Odell Sports & Entertainment Studio, we współpracy z lokalną pracownią LRK. Zgodnie z planami, obiekt powinien być gotowy na wiosnę 2025.

Reklama

Wizualizacje