Stádio Toumba

Pojemność33 500
Kraj Grecja
MiastoSaloniki
KlubyPAOK
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€ 140 mln
Czas budowy2021 - 2026
Projekt A&S Architects
Data projektu 2019

Reklama

Stádio Toumba – opis projektu

Początkowo rozważano budowę stadionu o pojemności 41 926 miejsc, co miało znaczenie symboliczne i nawiązywało do słynnej "Bramy nr 4", czyli najbardziej znanej grupy ultras PAOK. 1926 to z kolei nawiązanie do roku powstania klubu. Później włodarze klubu zredukowali swoje oczekiwania do 33 500 miejsc, co odzwierciedla realne potrzeby klubu.

W kolorystyce stadionu dominować mają barwy PAOK, czyli biel i czerń. Z oddali, dach stadionu ma przypominać skrzydła orła. Jest to możliwe dzięki efektowi trójwymiarowości dachu. Następnie zadaszenie płynnie przechodzi w fasadę, którą okalają pionowe ciągi komunikacyjne. Stadion ma mieć cztery punkty dostępu i zróżnicowaną wysokość trybun. Powstanie także 1000 miejsc parkingowych. Obiekt ma mieć 3 poziomy naziemnego zaplecza i jeden pod poziomem gruntu, w dużej mierze z przeznaczeniem na parkingi i pomieszczenia techniczne.

Architekci wykorzystali najnowszą technologię parametryczną do stworzenia zewnętrznej fasady, która ma dwie powłoki. Konstrukcja została zaprojektowana tak, aby umożliwić zastosowanie paneli fotowoltaicznych, dzięki którym kompleks będzie mógł w dużym stopniu wykorzystać energię słoneczną.

Ponadto na arenie znajdą się kawiarnie, restauracje, muzeum, a może nawet kina i centrum handlowe. Stadion będzie znajdował się niedaleko stacji metra Papafi, której otwarcie jest planowane na 2023 rok.

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2022

2020